Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Rusko útočí na Ukrajinu. Slovenskí učitelia z okupovaného územia utekajú domov

VEDA NA DOSAH

Ostreľovanie a výbuchy hlásia aj z Kyjeva, Charkova a Odesy. Tri naše učiteľky pred malou chvíľou prešli hranicami na Slovensko.

Slovensko-ukrajinská hranica na vrchu Kremenec v Bukovských vrchoch. Zdroj: facebooková komunita Podkarpatská Rus a Rusíni

Slovensko-ukrajinská hranica na vrchu Kremenec v Bukovských vrchoch. Zdroj: facebooková komunita Podkarpatská Rus a Rusíni

Vojenská agresia Ruska voči Ukrajine, svojmu západnému susedovi, je následkom teritoriálnych ambícií ruského prezidenta Vladimíra Putina. Podľa korešpondentov BBC News, ktorí pôsobia na Ukrajine, ruské vojenské vozidlá dnes v skorých ranných hodinách prelomili hranicu na viacerých miestach na severe, juhu a východe, a to aj z Bieloruska. Výbuchy hlásia z Kyjeva, Charkova, Odesy, Kramatorska aj Mariupoľa. Z hodiny na hodinu pribúdajú ďalšie mestá, ktoré hlásia inváziu ruských vojsk.

Podľa ukrajinskej polície pri nich doposiaľ zahynulo najmenej sedem ľudí, ďalších devätnásť je nezvestných. Predpokladá sa, že v skutočnosti je obetí viac.

Mnohí náhle opúšťajú svoje domovy a bezpečie hľadajú aj u nás. Na slovensko-ukrajinskej hranici sa tvoria kolóny áut.

Na Ukrajine pôsobí šesť slovenských učiteľov, z toho päť na základných školách a jeden je vysokoškolským lektorom. Dvaja sa už nachádzajú na Slovensku, tri učiteľky pred malou chvíľou prešli hranicami na Slovensko.

„Krízový štáb ministerstva školstva v spolupráci s krízovým štábom ministerstva zahraničných vecí situáciu na Ukrajine dlhodobo monitoruje a vyhodnocuje. Vzhľadom na vystupňovanie konfliktu na Ukrajine sa tri slovenské učiteľky, ktoré sa nachádzali v Užhorode, vrátili dnes na Slovensko,“ priblížil šéf rezortu školstva Branislav Gröhling.

Rezort školstva je v kontakte aj so štvrtým učiteľom, ktorý je na území Ukrajiny. Ten svoj príchod na Slovensko ešte zvažuje.

Zdroj: TS MŠVVaŠ, BBC News
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky