Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vajíčko nie je len symbolom Veľkej noci, ale aj samotného života

Justína Mertušová

Bolo obetným, obradovým alebo osobným darom, ktorého magický účinok malo posilniť jeho farbenie.

Kuriatka. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

Vajíčko hralo symbolickú úlohu už v čase egyptských mýtov o stvorení sveta a života. Rimania ich používali ako pohrebnú obetu. Zvyk darovania vajíčok, síce nie za účelom obety, pokračuje aj v dnešnej dobe, najmä na Veľkú noc, oslavu zmŕtvychvstania a prebúdzania prírody. Vajíčko sa stalo symbolom života, pretože zhmotňuje rodiaci sa život. Stelesňuje ideu znovuzrodenia, kolobeh života aj paradox stvorenia (Čo bolo skôr? Sliepka alebo vajce?).

Vajíčko ako zdroj života

Ľudia neboli v minulosti schopní pochopiť abstraktné pojmy, napríklad pojem stvorenie sveta, no mohli pozorovať podobný proces pri vyliahnutí vajíčka. Mnohé kultúry, napríklad staroveký Egypt, veria, že vajcia sú zdrojom nového života. Dokonca sa nazdávajú, že svet samotný z neho vznikol. Verzia mýtu o stvorení hovorí o kozmickom vajci, z ktorého sa vyliahne svetelný vták, respektíve boh slnka Re. Egypťania teda vajce uctievali a považovali ho za pôvodcu sveta. Podobne mali medzi uralskými ľuďmi veľký duchovný význam vodné vtáky. Podľa protouralského mýtu, na ktorom je založená fínska kultúra, bol svet stvorený vodným vtákom. Ten sa ponoril do prvotného mora a vyniesol na povrch kúsky zeme v zobáku.

V starovekom Grécku a Ríme bolo na oslavu rovnodennosti v marci (začiatkom roka) zvykom vešať a darovať farebné vajíčka, ktoré predstavovali nové začiatky. Od 4. storočia slúžili aj ako pohrebné dary, ktoré sa ukladali do rímsko-germánskych hrobiek. Ľudia takto vyjadrovali túžbu po vzkriesení nebožtíka. Číňania darovali už pred 5000 rokmi na začiatku jari maľované vajíčka.

Kresťanstvo prijalo vajíčka ako symbol plodnosti, vzkriesenia a večného života. V jednom z Ježišových podobenstiev sa vajce nazýva úctyhodným darom, pretože bolo považované za cnostný pokrm. Zvonku vyzerajú vajcia studené, no vnútri bije nový život.

Veľkonočné kraslice. Zdroj: iStockphoto.com

Veľkonočné kraslice. Zdroj: iStockphoto.com

Symbol plodnosti

Podobne ako sa vajíčko stalo univerzálnym symbolom stvorenia, bolo tiež bežným symbolom plodnosti. Roľníci v niektorých kultúrach prinášali vajcia na polia, kde ich používali ako akési magické kúzlo na zvýšenie výnosov plodín a úrody obilia.

Škóti zvykli umiestňovať klinec a vajce na dno výsevného koša a navrch nakladať osivo, pretože boli presvedčení, že kukurica bude taká výdajná, ako je vajíčko. Na Zelený štvrtok, sviatok jari a regenerácie, kládli Slovania a Germáni podľa starodávnej tradície farebné vajcia na čerstvo naklíčený zelený ovos a čerstvo naklíčenú pšenicu.

Po stáročia boli vajcia v rôznych kultúrach považované za afrodiziakum a posilňovač plodnosti. Predpokladali totižto, že ich konzumácia zvyšuje sexuálny apetít a zlepšuje reprodukčnú schopnosť.

Ako vyzerá život vnútri slepačieho vajíčka?

Jedným z najväčších zázrakov prírody je premena vajíčka na kuriatko. Je fascinujúce predstaviť si, že po 21 dňoch inkubácie sa cez krehkú škrupinu prederie malý vtáčik.

Vývoj kuriatka začína v jedinej bunke vytvorenej spojením dvoch rodičovských buniek, teda vajíčka a spermie, v procese známom ako oplodnenie. V prípade vtákov dochádza k oplodneniu asi 24 hodín pred znesením vajíčka. Bunky sa postupne delia a v čase kladenia sú ich už stovky zoskupené v malom bledom mieste (zárodočný disk), ktoré je ľahko viditeľné na povrchu žĺtka.

Prepeličie vajíčka. Autor: JM

Po znesení vajíčko jemne vychladne a delenie buniek sa na istý čas zastaví. Ochladenie však nevedie k smrti embrya. Po niekoľkých dňoch odpočinku sa jeho vývoj obnoví, ak je zahrievané sliepkou alebo v inkubátore.

Vo vajíčku sa vytvárajú špeciálne dočasné orgány alebo embryonálne membrány, ktoré chránia embryo a zabezpečujú jeho výživu, dýchanie a vylučovanie. Tieto orgány zahŕňajú žĺtkový vak, amnion a alantois.

Žĺtkový vak dodáva embryu živiny. Tým, že amnion obklopuje embryo, poskytuje mu ochranu. Alantois slúži ako dýchací orgán, zo škrupiny získava minerály a spracováva odpad. Tieto dočasné orgány fungujú vo vajci až do vyliahnutia. Počas 18. a 21. dňa dochádza k niekoľkým zmenám. Mláďa do seba vstrebe všetko, čo ostalo zo žĺtka, a na niekoľko dní po vyliahnutí je teda nasýtené. Proces vyliahnutia môže trvať od 4 do 12 hodín, kým sa dostane kuriatko celé zo škrupiny von.

Zdroj: Alimentarium, AtlasMythica, Thewildgoldenegg, MissisipiStateUniversity

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky