Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Včely a včelárstvo, aj to čaká návštevníkov Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach

VEDA NA DOSAH

Ilustračné foto: včely; Pixabay.com /PollyDot/

Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci s miestnou základnou organizáciou Asociácie včelárov Slovenska (AVS) a MIMI farmou organizujú siedmy ročník výstavy Včelárstvo. Návštevníci sa počas podujatia oboznámia s rôznymi včelárskymi pomôckami, historickými prístrojmi využívanými pri včelárení kedysi, ale aj dnešnými modernými pomôckami a úľmi. Veľkým lákadlom najmä pre najmenších zvedavcov bude špeciálny úľ s presklenou stenou, v ktorom bude možné pozorovať živé včelstvo.

 „Včely sú príkladne usilovné. Vzorne spolupracujú na spoločnom diele. Každá má pridelenú nezastupiteľnú úlohu vo všetkých fázach svojho života. Fungovanie včelstva ako dokonale organizovanej mnohopočetnej rodiny je tým najideálnejším prirodzeným príkladom aj pre nás ľudí, „ uviedol vedúci oddelenia Dekoratívnej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Ing. Robert Gregorek, PhD.

Najpestrejší program čaká na záujemcov počas víkendu 17. a 18. novembra 2018, kedy sa uskutoční súťažná degustácia medov. V najväčšom množstve sa odprezentujú výrobcovia a predajcovia včelárskych pomôcok a zároveň budú pripravené prednášky pre včelársku, ale aj laickú verejnosť. V sobotu 17. novembra 2018 o 14.00 hod. predstaví Ing. Juraj Majtán, PhD. Včelie produkty vo výžive a prevencii chorôb človeka a v nedeľu 18. novembra 2018 o 14.00 hod. vystúpi Miroslav Kozma s prednáškou Začínajúci včelári.

„Predpokladáme, že tak ako po minulé roky, aj teraz návštevníci ocenia možnosť zakúpiť si včelie produkty priamo od včelárov,“ poznamenal predseda AVS ZO Košice Eduard Grega.

Ilustračné foto: med; Pixabay.com /stevepb/

Počas celej doby trvania výstavy budú pre návštevníkov k dispozícii včelári, ktorí zabezpečia poradenskú činnosť. Zároveň sa budú môcť záujemcovia pod vedením MIMI farmy priučiť práci s včelím voskom a vyrobiť si vlastnú sviečku.

„V tomto roku sme pripravili okrem druhého ročníka súťaže o NAJ medovník aj výtvarnú súťaž pre školy pod názvom Prečo je život so včielkami lepší ako bez nich. Žiaci základných škôl v nej môžu vyjadriť svoju predstavu o živote včiel a všetky súťažné práce budú prezentované počas celej doby trvania výstavy vo vstupnej hale,“ dodal riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach prof. RNDr. Pavol Mártonfi, PhD.

Výstava prebieha od 9. novembra a potrvá do 25. novembra 2018 v čase od 9.00 do 17.00 hod. v priestoroch Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.

 

Informácie poskytla: Linda Babušík Adamčíková, tlačová referentka a hovorkyňa UPJŠ v Košiciach

Ilustračné foto: Pixabay.com /úvod: PollyDot; v texte stevepb/

Redigovala a uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky