Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Hlasujte za vedcov v Cene verejnosti ESET Science Award a vyhrajte pobyt

VEDA NA DOSAH

Hlasovanie verejnosti je doplnkom k vyhláseniu laureáta hlavnej kategórie.

V Cene verejnosti ESET Science Award je možné hlasovať za (zľava): Imrich Barák, Ján Dusza, Martin Gmitra, Katarína Mikušová, Jozef Ukropec. Zdroj: Seesame

V Cene verejnosti ESET Science Award je možné hlasovať za (zľava): Imrich Barák, Ján Dusza, Martin Gmitra, Katarína Mikušová a Jozef Ukropec. Zdroj: Seesame

Ocenenie výnimočných vedcov ESET Science Award vstúpilo do svojho tretieho ročníka a verejnosti prináša možnosť hlasovať v Cene verejnosti. Jedného z hlasujúcich navyše čaká špeciálna výhra – pobyt na Lomnickom štíte, spojený s gastronomickým zážitkom a prehliadkou astronomického observatória.

ESET Science Award je ocenenie výnimočných vedcov, ktoré už po tretíkrát vyhlási laureátov v kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej vedy, Výnimočný mladý vedec do 35 rokov a Výnimočný vysokoškolsky pedagóg. Práve v hlavnej kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej vedy dáva verejnosti možnosť vybrať svojho vedeckého favorita. Hlasovať je možné až do 16. októbra do poludnia 12.00h na webovej stránke ocenenia.

Kip Thorne príde osobne

„Zapojením verejnosti do hlasovania sa snažíme o to, aby sa aj tí, ktorí sa bežne o vedu nezaujímajú, zoznámili s výnimočnými vedcami a vedkyňami. V minulých ročníkoch sa do ankety zapojili tisíce ľudí, ktorí si prečítali o práci našej vedeckej špičky,“ vysvetľuje rolu Ceny verejnosti Richard Marko, CEO spoločnosti ESET.

Hlasujúci majú okrem toho šancu vyhrať výnimočnú cenu, ktorou je pobyt na Lomnickom štíte pre dve osoby, spojený s gastronomickým zážitkom a súkromnou prehliadkou astronomického observatória.

Hlasovanie verejnosti je doplnkom k vyhláseniu laureáta hlavnej kategórie, ktorého na základe náročných kritérií vyberie medzinárodná komisia. Tej už druhý rok predsedá držiteľ Nobelovej ceny, legendárny astrofyzik a popredný odborník na gravitačnú fyziku profesor Kip Thorne, ktorý sa osobne zúčastní aj na slávnostnom odovzdávaní cien. Spolu s ním budú o laureátoch rozhodovať ďalší medzinárodne uznávaní vedci – biologička Fiona Watt, chemička a filantropka Hana Dvořáková, profesor anorganickej chémie Ralf Riedel a profesor matematiky Tibor Krisztin.

Partnerom Ceny verejnosti 2021 je RTVS, ktorá slávnostný galavečer vyhlásenia laureátov všetkých troch kategórií, ako aj víťaza tohto ročníka Ceny verejnosti naživo odvysiela v sobotu 16. októbra o 20.30 na Dvojke.

Za koho môžete hlasovať

Hlasovanie prebieha v kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej vedy:

  • Imrich Barák pôsobí v Ústave molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Venuje sa mikrobiálnej genetike, špecificky bunkovému deleniu, sporulácii a bunkovej smrti.
  • Ján Dusza pracuje v Ústave materiálového výskumu Slovenskej akadémie vied v Košiciach. Skúma progresívne keramické materiály.
  • Martin Gmitra je z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Je expertom na teóriu funkcionálu hustoty a venuje sa štúdiu elektrónovej štruktúry atomárne tenkých materiálov.
  • Katarína Mikušová pôsobí na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Zaoberá sa výskumom tuberkulózy, špecificky bunkovému obalu mykobaktérie, ktorý slúži ako ochranná vrstva Kochovho bacila.
  • Jozef Ukropec pracuje v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Venuje sa výskumu v oblasti intergratívnej fyziológie cvičenia v kontexte chronických ochorení. Špecificky sa zaoberá mechanizmami adaptačnej odpovede organizmu na cvičenie a tvorbou tepla v hnedom tukovom tkanive, ktoré majú potenciál v prevencii a liečbe chronických ochorení u človeka.

Viac informácií nájdete na webe ESET Science Award.

Zdroj: Tlačová správa Seesame

(MAT)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky