Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

CVTI SR spúšťa špeciálnu sériu prednášok o vírusoch

VEDA NA DOSAH

Podujatia v rámci cyklu Veda v CENTRE mali putovať do regiónov, kvôli pandémii však budú aj naďalej online.

Banner Veda v CENTRE. Zdroj obrázkov: iStockphoto.com

Pravidelné prednášky pre verejnosť, ktoré rozoberajú aktuálne témy, vedci k dispozícii na zvedavé otázky publika a výnimočná atmosféra. To je základná charakteristika podujatí Veda v CENTRE (Vedecká kaviareň), ktorú organizuje Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR.

Vedu k vám dostaneme

„Veda v CENTRE je mimoriadne obľúbený formát prednášok, chceli sme preto v rámci pokračovania projektu zameraného na popularizáciu vedy a techniky tento formát rozšíriť aj do regiónov, aby sme umožnili zažiť vedu „naživo“ ešte väčšiemu počtu ľudí ako doteraz. Pandémia nám však skrížila plány a regionálne prednášky sa preto až do odvolania musia presunúť do online priestoru,“ vysvetľuje Andrea Putalová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti.

Online podujatia nemôžu nahradiť osobný kontakt, majú však aj výhody. Môžu sa dostať aj k ľuďom, ktorí by na podujatie prísť nemohli. „Nevieme, ako sa súčasná situácia bude vyvíjať, a sme pripravení kedykoľvek nabehnúť na pôvodný plán. Zatiaľ však budeme pokračovať v práci na popularizácii vedy v režime online a budeme robiť všetko pre to, aby sa krásne zážitky z vedeckého poznania k svojmu publiku dostali,“ dodáva riaditeľka NCP VaT.

Vírusy zo všetkých strán

Nová séria cyklu Veda v CENTRE pozostáva zo 7 prednášok, ktoré si posvietia na vírusy z rôznych uhlov pohľadu. Pozvanie prednášať prijali uznávaní vedci a uznávané vedkyne, napríklad RNDr. Tatiana Betáková, DrSc., RNDr. Boris Klempa, DrSc., doc. Mgr. Richard Kollár, PhD., a ďalší.

„Vírusy nie sú aktuálne len kvôli súčasnej pandémii. Boli a určite budú aj v budúcnosti veľkou výzvou pre vedcov na celom svete. Vybrali sme túto tému s ohľadom na jej popularitu, ale aj dôležitosť. Virológia je naozaj jedným z povolaní budúcnosti,“ konštatuje Andrea Putalová.

V prednáškach sa môžete tešiť na viaceré témy. Napríklad o histórii pandémií príde porozprávať Matej Gogola. O matematike a štatistike bude hovoriť Richard Kollár vo svojej prednáške Kedy podľa matematiky skončí pandémia. Boris Klempa bude porovnávať prírodné a umelé vírusy. Miroslav Gašpárek rozoberie geneticky modifikované vírusy ako kľúčovú technológiu, ktorá stojí za vývojom mRNA vakcín.

Boj proti pandémii je bojom za vedu

„Žiadna z tém, ktoré sme vyberali, nemá prvoplánovo agitovať v prospech očkovania. Ide nám o popularizáciu vedy a ja verím, že napríklad prednáška docenta Žilku o tom, ako sa vyvíja vakcína, môže presvedčiť aspoň pár nerozhodnutých. A to je presne to, čo môže pomôcť prevážiť misku váh na stranu pokroku a úspešného boja s pandémiou, ale aj s inými výzvami, ktoré nás v budúcnosti určite čakajú,“ hovorí riaditeľka NCP VaT.

Táto séria prednášok z cyklu Veda v CENTRE vznikla vďaka podpore v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt s názvom Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja (kód ITMS: 313011T136), ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Časový plán zverejňovania video prednášok: 7 prednášok bude postupne zverejnených od 23. februára každý týždeň v utorok. Ak pôjde všetko podľa plánov, 6. apríla bude dostupný posledný diel z prvej minisérie zameranej na tému vírusy.

(TL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky