Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

CVTI SR: Veda z pohodlia domova

Patrícia Stanová

CVTI SR (Centrum vedecko-technických informácií SR) ponúka viacero možností, ako ani v domácej izolácii neprísť o aktuálne informácie a zaujímavosti zo sveta vedy a techniky. V ponuke sú YouTube kanál CVTI SR, magazín Quark, zaujímavé knihy a brožúry alebo portál Veda na dosah. Stačí si vybrať a my vám dodáme vašu dennú dávku vedy priamo do obývačky.

CVTI SR prináša vedu do vašej obývačky. Ilustračné foto: Victoria Borodinova, Pixabay.com

Váš kanál o slovenskej vede

Ste nadšencom vedy a techniky a radi pozeráte videá? YouTube kanál CVTI SR je pre vás ako stvorený. Objavíte na ňom rôzne formáty, napríklad portréty slovenských vedcov, dokumentárne filmy alebo záznamy z prednášok a oceňovania významných slovenských vedcov.

Potrebujeme vakcíny proti vírusom? Prežijeme bez pohybu? Aké sú súčasné trendy v BIG DATA a umelej inteligencii? Čo nám hrozí pri svetelnom znečistení? Zaujali vás tieto otázky? Odpovede nielen na ne vám poskytnú významné slovenské vedecké osobnosti, ktoré prijali pozvanie do vedeckej kaviarne CVTI SR, známej pod názvom Veda v CENTRE. Takmer 50 záznamov z týchto prednášok pre verejnosť nájdete v neustále dopĺňanom archíve na YouTube CVTI SR. Mladšie ročníky si môžu prísť na svoje jedným kliknutím na archív záznamovVedeckých cukrární

Spektrum vedy je starší, ale stále aktuálny cyklus dokumentárnych filmov, ktorý ste mali možnosť vidieť na Dvojke (RTVS). Všetkých 83 dielov tohto cyklu je k dispozícii aj na YouTube CVTI SR.    

CVTI SR má pestré portfólio kanálov, cez ktoré šíri informácie o vede a technike. Foto: CVTI SR

V ideálnom svete milovníkov vedy a techniky sú skutočnými osobnosťami vedci a technológovia, ktorí svojou činnosťou prispievajú k zlepšovaniu života nás všetkých. Do cyklu Slovenskí vedci doposiaľ pribudlo takmer 70 portrétov slovenských vedeckých osobností a vy tak máte možnosť spoznať ich tváre, pracovné prostredie, fascinujúce profesie či motiváciu k práci vedca. Dozviete sa napríklad, že:

  • uznávanú vedkyňu a farmakologičku prof. Danielu Ježovú ženie vo výskume snaha po poznaní a pomoci ľuďom, snaha pridať tehličku pri budovaní lepšieho zdravia človeka (medailón prof. Ježovej),
  • pre profesora Otokara Grošeka, laureáta ceny Vedec roka SR 2018 v kategórii Osobnosť medzinárodnej spolupráce, je veda sloboda a zároveň aj droga (medailón prof. Grošeka),
  • medzinárodne uznávanú vedkyňu a lekárku prof. Danielu Ostatníkovú  viedla celým profesijným životom jedna téma, a to molekula testosterónu. Práve vďaka testosterónu sa tiež pred desiatimi rokmi  dostala k výskumu autizmu (medailón prof. Ostatníkovej),
  • pre chemika a vedca Petra Szolcsányiho je chémia oknom do prapodstaty sveta, prostredníctvom ktorého sa cez malý výrez pozerá na to, kto sme, kam smerujeme a čo všetko sa ešte môžeme o svete dozvedieť. A je to jedno obrovské dobrodružstvo (medailón Petra Szolcsányiho),
  • klimatológ Peter Faško si myslí, že v problematike klimatickej zmeny by nastal veľký krok, keby sme sa všetci v našej spoločnosti len trochu uskromnili (medailón Petra Faška),
  • Martin Šuster, riaditeľ Odboru výskumu v Národnej banke Slovenska, hovorí, že ekonómia je veda, vďaka ktorej sa vedci snažia predovšetkým pochopiť a porozumieť správaniu ľudí (medailón Martina Šustera),
  • život psychologičky a výskumníčky Petry Brandoburovej obohatila práca so seniormi, pretože prirodzená cnosť vo vyššom veku, ktorá sa vynára, je múdrosť. Títo ľudia zmenili jej život tým, že jej do života priniesli poznanie (medailón Petry Brandoburovej).

Zaujímavý život významných slovenských vedcov

Vedeli ste, že Aurel Stodola, rodák z Liptovského Mikuláša, otec parných turbín bol všestranne talentovaný? Bol to významný slovenský vedec a okrem toho vynikal vo viacerých odboroch. Bol aj výborný hudobník, športovec a ovládal niekoľko svetových jazykov. Jeho portrét je aj na prvej pamätnej slovenskej eurominci.

Zo zápiskov v denníku prvej slovenskej botaničky Izabely Textorisovej sa dozvedáme, že jej láska k prírode a najmä nevšedným druhom rastlín a kvetov vznikla už v detstve. Keď ju mama viedla ako štvorročnú po záhrade, nevedela sa vynadívať na veľký záhon pestro zakvitnutých sirôtok. Už vtedy tam nevidela len kvety, ale aj niečo viac… 

„Počujete ma? Počujete ma? Počuje ma niekto?“ Viete, komu patria slová vôbec prvého bezdrôtového vysielania ľudskej reči na svete? Na jeseň v roku 1905 zachytila prijímacia stanica v Scrantone (USA) slová Jozefa Murgaša, slovenského vynálezcu a priekopníka bezdrôtovej telekomunikácie. Murgaš pravdepodobne ako prvý na svete uskutočnil rádiový prenos hovoreného slova. 

Viac sa dozviete nielen o týchto významných slovenských vedcoch a vedkyniach v archíve dokumentárnych filmov, ktoré sú určené najmä pre mladšiu cieľovú skupinu. 

Keďže nám záleží na tom, aby sa k našim článkom a videám mohol dostať každý záujemca o vedu, mysleli sme aj na sluchovo znevýhodnených. Veľká časť našich videí na YouTube CVTISR z posledného roka obsahuje už aj titulky, ktoré je možné prepnúť do rôznych jazykových mutácií. Titulky sú dostupné najmä pri portrétoch Slovenskí vedci a záznamoch z prednášok Veda v Centre či vedecká cukráreň. Zároveň intenzívne pracujeme na príprave titulkov k starším videám.

YouTube kanál CVTI SR ponúka veľký výber filmov, záznamov z prednášok či medailónov. Zdroj: CVTI SR

Magazín pre všetkých zvedavých

Čítanie podporuje takmer všetky oblasti myslenia, pomáha pri budovaní slovnej zásoby a rozvíja našu myseľ. Ak teda preferujete čítanie, aj v tejto oblasti ponúka CVTI SR v rámci svojich vedecko-popularizačných aktivít niekoľko možností. 

Priamo z pohodlia domova alebo cez mobilné technológie sa môžete začítať do aktuálnych článkov magazínu Quark. Magazín o vede a technike pre všetkých zvedavých už od roku 1995 každý mesiac prináša 56 strán najnovších informácií o vede, výskume, objavoch a novej technike na Slovensku i vo svete.

Tlačená verzia magazínu je naďalej doručovaná jej predplatiteľom a  je dostupná v novinových stánkoch i predajniach s dennou tlačou.  Elektronickú verziu magazínu Quark si môžete virtuálne „prelistovať“ na stránke www.quark.sk. Ak ešte nie ste predplatiteľom, môžete sa ním kedykoľvek stať prostredníctvom objednávky. Priamo na portáli www.vedanadosah.sk vám tiež každý mesiac pod tagom QUARK bližšie predstavujeme hlavnú tému, ako aj dávame do pozornosti najzaujímavejšie články a novinky z aktuálneho vydania magazínu QUARK.  

Všetko o vede, technike, vedeckých osobnostiach, aktuálnych témach, podujatiach a iných zaujímavých aktivitách vám s dôrazom na slovenskú vedeckú scénu prináša aj náš portál Veda na dosah. Okrem zaujímavého čítania vám prinášame aj niečo na rozhýbanie mysle. Tú môžete potrénovať pomocou vedeckých kvízov či hier. Pre odborníkov prinášame prehľad odborných konferencií, ako aj informácie o vednej politike.

Veda na papieri aj v počítači 

V CVTI SR tiež vydávame knihy a brožúry, ktoré sú zamerané na rôzne oblasti vedy a techniky. Publikácie Naša príroda v kocke či Nanosvet na dlani si môžete objednať cez web www.cvtisr.sk alebo zakúpiť v budove CVTI SR, či v Zážitkovom centre vedy Aurelium. Väčšina kníh o vede a technike či brožúr, napríklad o historických osobnostiach slovenskej vedy je však k dispozícii aj v PDF verzii na stránke www.ncpvat.sk v rubrike Knižnica. Dočítate sa tu napríklad o priekopníkovi modernej optiky a fotografie Jozefovi Maximiliánovi Petzvalovi či otcovi vodných turbín Jánovi Andrejovi Segnerovi. 

Ak vás zaujíma svet vedy, nezabudnite nás sledovať na sociálnych sieťach, kde vám pravidelne prinášame najaktuálnejšie informácie o službách a aktivitách CVTI SR. 

Patrícia Stanová, CVTI SR
Foto: archív NCP VaT

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky