Ako si užiť v zdraví kúpanie sa v bazénoch

19. aug. 2017 • Lekárske vedy

 Ako si užiť v zdraví kúpanie sa v bazénoch

Leto je v plnom prúde a mnohí čitatelia určite využívajú nielen pobyt pri mori alebo prírodných kúpaliskách, ale aj v bazénoch.

Zamysleli ste sa nad tým, či dodržiavate základné pravidlá pre zdravé kúpanie a plávanie? Dôkladné osprchovanie môže znížiť riziko kontaminácie až desaťnásobne. Mikroorganizmy sa nedostanú do vody samovoľne. Každý návštevník zanechá až 2,5 miliardy mikroorganizmov.

Rady, ako si užiť kúpanie a plávanie bez obáv o zdravie, nájdete v tejto sezóne na všetkých umelých kúpaliskách na Slovensku. Odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Poprade a Úradu verejného zdravotníctva SR pripravili informatívny plagát o pravidlách zdravšieho kúpania. Osvojte si ich.

Predovšetkým platí, že bazény sú čisté najmä vtedy, ak všetci návštevníci kúpaliska dodržiavajú základné hygienické zásady. Z tohto plagátu sa dozviete, ako sa na kúpalisku správať,  ako aj čo ju najviac znečisťuje.

Prečo sa pridávajú do vody v bazénoch zlúčeniny chlóru? 

Chlór dokáže usmrtiť mnoho organizmov v priebehu niekoľkých minút, ale niektoré môžu prežiť aj viac dní. Ak má voda chlórový zápach, spôsobuje to trichloramín. Vzniká vlastne reakciou chlóru a organických látok, ktoré sa dostanú do vody z ľudského tela.

Trichloramín, nie samotný chlór, napríklad dráždi oči, nos, hltan a priedušky. Zdravotne vyhovujúca voda by nemala silne zapáchať po chlóre.

Dezinfekčné látky

Dezinfekčné látky dokážu rozložiť moč, zbytky stolice, pot, mazové a slizové sekréty z človeka. Ale čím viac mikroorganizmov a organických látok sa dostane do vody z ľudského tela, tým menšia je účinnosť dezinfekčných látok.

Praktické rady hygienikov sú základný manuál pre to, aby ste si vy i všetci ostatní užili vodu počas celého leta zdravšie. 

Zapamätajte si, bazény sú čisté najmä ak ste čistotní aj vy! Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vám odporúča: Buďme ohľaduplní, kúpme sa zdravšie!

Plagát: Buďme ohľaduplný, kúpme sa zdravšie!

 

Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj: ÚVZSR

Infografika: Plagát 

 

 

Súvisiace:

Články
Hore
Atmosféra počas TVT 2017
QUARK
Aurelium - centrum vedy
Publikácie Veda v CENTRE
FVF 2018
Vedec roka 2017
Veda v Centre
Prechod VK na VND
CVTI SR 80. výročie
kúpa časopisov jún 2016
TVT 2017 články
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Ďateľ udrie do tvrdého dreva prudko zobákom niekoľko tisíckrát za deň a nikdy ho z toho nebolí hlava
Zistite viac