Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zaklápate veko od toalety pri splachovaní? Pri kontaminácii patogénmi to vždy nepomáha

VEDA NA DOSAH

Vírusové častice sa šíria do okolia bez ohľadu na to, či je veko hore alebo dole. Ako je to pri baktériách?

WC a baktérie. Zdroj fotografie: lifeforstock/freepik.com. Zdroj grafiky: vecteezy.com

WC a baktérie. Zdroj fotografie: lifeforstock/freepik.com. Zdroj grafiky: vecteezy.com

Pokiaľ ide o etiketu na toalete, dávate veko pred spláchnutím dole alebo ho nechávate hore? Čiastočky aerosólu spolu s patogénmi dokážu preniknúť pri každom spláchnutí na zubné kefky, uteráky, sprchové závesy, skrinky alebo iné povrchy v okolí. Možno vás však prekvapí, že kontaminácia baktériami a vírusmi nemusí byť rovnaká.

Uvoľňovanie patogénov do prostredia

Vedci už nejaký čas vedia, že splachovaním záchoda sa do ovzdušia dostáva aerosól. Ten šíri malé čiastočky vody, moču, výkalov a patogénov. V roku 2022 sa vedci z University of Colorado Boulder rozhodli zistiť, čo všetko sa deje pri splachovaní. Použili lasery na meranie normálne neviditeľného oblaku aerosólu, ktorý vytvára komerčná toaleta bez veka. Zistili, že splachovanie vytvorilo oblak, ktorý sa pohyboval rýchlejšie ako 2 metre za sekundu a dosiahol výšku 1,5 metra za osem sekúnd. Z celého procesu si môžete pozrieť aj video.

„Ľudské výkaly môžu obsahovať množstvo baktérií spôsobujúcich choroby vrátane E. coli, Staphylococcus a Campylobacter,“ uvádza Jihye Park. Konvenčná múdrosť nás všetkých priviedla k presvedčeniu, že zatvorenie veka toalety počas splachovania je dobrý spôsob, ako znížiť kontamináciu.

Nemocničný test na baktérie

Výskumníci z Asan Medical Center vyvinuli automatické zariadenie na splachovanie toaliet, ktoré funguje len vtedy, keď je veko zatvorené. Technológiu namontovali na štyri nemocničné záchody, používané pacientmi. Štyri toalety bez zariadenia fungovali ako kontrola. Aby zachytili šíriace sa patogény, umiestnili misky s agarom (výživné médium pre baktérie) strategicky navrch záchodovej misy, pred a za ňu i po jej stranách.

Po spláchnutí sa vzduchom prenášané častice v priebehu 90 minút usadili na povrchu agarových platní. Odborníci ich inkubovali dva dni a potom skúmali, aké bakteriálne kolónie na nich narástli. V priemere sa na všetkých miestach na povrchoch okolo toaliet vybavených automatickými splachovacími zariadeniami našlo o polovicu menej bakteriálnych kolónií v porovnaní s tými bez.

Rastúce mikroorganizmy v Petriho miskách. Zdroj: iStockphoto.com

Rastúce mikroorganizmy v Petriho miskách. Zdroj: iStockphoto.com

Autori by chceli otestovať automatické splachovanie v nemocniciach spolu s automatickou UV dezinfekciou, čím by sa potenciálne šírenie patogénov eliminovalo ešte viac.

Výsledky štúdie budú prezentované koncom tohto mesiaca na Európskom kongrese klinickej mikrobiológie a infekčných chorôb (ECCMID 2024) v Barcelone v Španielsku. V tejto fáze ešte nepublikovali výsledky v žiadnom časopise.

Ako je to s vírusmi?

Rozptýlenie baktérií a vírusov do prostredia sa v dôsledku ich rozdielnej veľkosti môže líšiť. Štúdia, publikovaná vo februári tohto roku v časopise American Journal of Infection Control, zistila, že vírusové častice sa šíria do okolia toalety počas splachovania bez ohľadu na to, či je veko hore alebo dole. Vírusy sú totižto omnoho menšie, a tak vedia preniknúť na miesta, o ktorých sa baktériám môže len snívať. Najviac kontaminovaným povrchom bola záchodová doska, a, naopak, najmenej okolité steny.

Jediným účinným spôsobom, ako bojovať proti vírusom, je podľa nich dezinfekcia toalety, toaletnej vody a okolitých povrchov. Keď je jeden člen domácnosti chorý, najmä ak má infekciu, ktorá spôsobuje gastroenteritídu, pravidelné pridávanie dezinfekčného prostriedku počas čistenia alebo pred splachovaním môže pomôcť znížiť šírenie infekcie na ostatných v domácnosti.

Zdroj: New Atlas, Eurekalert

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky