Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Potichu oslabuje kosti najmä ženám po menopauze. Zákernú osteoporózu netreba podceňovať

VEDA NA DOSAH

Choroba rednutia kostí je dnes čoraz rozšírenejšia. Na Slovensku ňou trpí približne 400-tisíc ľudí, z toho 85 percent žien.

Kostné tkanivo začína ubúdať už po tridsiatom roku života. Zdroj: iStockphoto.com

Kostné tkanivo začína ubúdať už po tridsiatom roku života. Zdroj: iStockphoto.com

Spočiatku nebolí, no môže narobiť množstvo problémov. Osteoporóza, známa ako choroba rednutia kostí, je dnes čoraz rozšírenejšia. Vyskytuje sa najmä u žien po menopauze.

Na Slovensku ochorením podľa Národného centra zdravotníckych informácií trpí približne 400-tisíc ľudí, z ktorých viac ako 85 percent (%) tvoria ženy. Pozreli sme sa na to, prečo sú ohrozené práve ony, k akým zmenám pri osteoporóze dochádza a ako tomuto ochoreniu predchádzať.

Fakty

Vedeli ste, že na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomrie viac žien ako na rakovinu vaječníkov, maternice a krčka maternice dohromady?

Ľudia poznajú osteoporózu ako ochorenie, pri ktorom dochádza k oslabeniu kostí. Po tridsiatom roku života začína totiž ubúdať kostné tkanivo. Majú na to vplyv mnohé faktory ako napríklad nízke hladiny vápnika a vitamínu D, fajčenie, rodinná anamnéza, ale aj nízka hladina estrogénu. Práve preto sú na toto ochorenie náchylnejšie ženy po menopauze.

Ženy v produktívnom veku v porovnaní s mužmi produkujú vo väčšom množstve estrogén – hormón, ktorý reguluje ženský menštruačný cyklus a ovplyvňuje reprodukčný systém.

Estrogén znižuje tiež aktivitu osteoklastov rozkladajúcich kosné tkanivo. Vplyvom hormonálnych zmien v období menopauzy sa však jeho produkcia znižuje. V dôsledku toho dochádza k nedostatočnému potláčaniu aktivity osteoklastov, čo podmieňuje vznik postmenopauzálnej osteoporózy.

Aké sú príznaky ochorenia?

Osteoporóza prebieha väčšinou bezpríznakovo. Celé roky sa môže vyvíjať celkom nenápadne a nespôsobuje pacientovi žiadne ťažkosti, až kým sa neobjaví prvá zlomenina. U niektorých môže byť príznakom ochorenia aj strata výšky či bolesti chrbta.

Ako vyzerá liečba osteoporózy?

Liečbu osteoporózy môžeme rozdeliť na nefarmakologickú a farmakologickú. K nefarmakologickej patrí zabezpečenie optimálneho denného príjmu vápnika, vitamínu D a bielkovín, dostatočná pohybová aktivita a vylúčenie rizikových faktorov. Základom prevencie pred osteoporózou je najmä optimálne vyvážená strava, pohyb a obmedzenie rizikových faktorov.

„Farmakologická liečba zahŕňa najmä užívanie preparátov s vápnikom a vitamínom D, užívanie vitamínu K2 a ďalšiu vhodnú liečbu podľa stavu pacienta,“ vysvetľuje Veronika Klenová, manažérka spoločnosti, ktorá sa špecializuje na výrobu liekov na osteoporózu.

Rizikové faktory osteoporózy odborníci rozdeľujú do dvoch skupín.

Neovplyvniteľné sú:

  • vek nad 65 rokov (riziko však stúpa už po päťdesiatke),
  • ženské pohlavie,
  • menopauza alebo hysterektómia,
  • osteoporóza v rodinnej anamnéze,
  • oneskorený nástup prvej menštruácie,
  • nuliparita (žiadny pôrod ani tehotenstvo),
  • hypogonadizmus (nedostatočné vylučovanie testosterónu u mužov).

K ovplyvniteľným patria:

  • nezdravé stravovanie,
  • index telesnej hmotnosti (BMI) nižší než 19,
  • znížená činnosť žliaz produkujúcich pohlavné hormóny,
  • fajčenie a alkohol,
  • nedostatok vitamínu D,
  • nedostatok príjmu vápnika,
  • nedostatok fyzickej aktivity.

Dbajte na stravu bohatú na vápnik a vitamín D

Vápnik obsahujú najmä potraviny ako mak či kapustová zelenina (kapusta, karfiol, kel, brokolica a podobne). Vitamín D sa zasa nachádza predovšetkým v rybách, treščej pečeni, vajíčkach, mäse a mliečnych výrobkoch.

Zdroj: TS Seesame

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky