Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pitie alkoholu v tehotenstve má vplyv na tvár dieťaťa

Andrea Fedorovičová

Medzi najčastejšie znaky patria vytočená špička nosa, skrátený nos, vytočená brada a spodné viečko.

Tehotná žena a pohár vína. Zdroj: iStockphoto.com

Rizikové pre plod je aj príležitostné pitie alkoholu v malých množstvách. Zdroj: iStockphoto.com

„Tvár je akési zrkadlo zdravia. Odráža totiž celkový zdravotný stav dieťaťa,“ hovorí Genadij Roshchupkin, vedúci skupiny výpočtovej populačnej biológie z Erazmus Medical Centra v holandskom Rotterdame. „Keď je dieťa pred narodením vystavené alkoholu, môže to mať nepriaznivé účinky na jeho zdravotný vývoj,“ dodáva.

Pokiaľ matka pije veľa

Tvár detí podľa vedcov jasne poukazuje na zdravotné a vývinové problémy.

Pokiaľ matka pije pravidelne veľké množstvo alkoholu, obvykle to má za následok poruchu fetálneho alkoholového spektra alebo FASD, ktorá sa zreteľne odráža v detskej tvári.

Vysoká spotreba alkoholu počas tehotenstva vystavuje nenarodené dieťa tiež riziku, že sa mu slabšie vyvinie mozog a môže mať zmenšenú hlavu. Táto diagnóza je známa ako mikrocefália. Alkohol navyše negatívne ovplyvňuje každý jeden orgán dieťaťa, hlavne jeho srdce, obličky a pečeň.

Podľa údajov z American Addiction Centers môže konzumácia enormného množstva alkoholu tehotenstva spôsobiť aj predčasný pôrod či potrat, žene sa môže narodiť mŕtve dieťa alebo potomok trpiaci celým spektrom vývinových, fyzických, mentálnych či emocionálnych porúch. U bábätiek, ktoré sa narodia matkám alkoholičkám, sa navyše celkom bežne objavujú aj abstinenčné príznaky.

Časté a nadmerné pitie alkoholu počas tehotenstva je celkovo považované za hlavnú príčinu vrodených chýb, ktorým sa dalo predísť, čo môže matke pri spätnom pohľade a uvedomení si škody, ktorú svojmu dieťaťu nenávratne spôsobila, spustiť ťažké depresie.

Rizikové je aj príležitostné pitie alkoholu v malých množstvách

Dnes nie je už žiadnym tajomstvom, že deti v maternici citlivo reagujú na to, keď ich matka pije alkohol. Výskum odborníkov v spomínanom rotterdamskom centre publikovaný len pred pár dňami však odhaľuje nové súvislosti. Pitie alkoholu sa podľa výsledkov štúdie prejavuje dokonca u detí matiek, ktoré popíjali tri mesiace pred otehotnením a počas tehotenstva s prijímaním alkoholu prestali.

Zvláštne črty zároveň odborníci pozorovali aj u detí, ktorých matky vypili menej než 12 gramov alkoholu týždenne, čo zodpovedá jednému malému poháriku vína alebo „tretinkovému“ pivu.

Aktuálny výskum je tiež jedinečný tým, že študuje daný fenomén u detí rôznych etnických skupín.

Informácie o matkách získali z dotazníkov

Informácie o tom, koľko toho matky vypili, získali vedci z dotazníkov, ktoré ženy vyplnili na začiatku, v polovici a na konci tehotenstva. Na základe toho ich rozdelili do troch skupín:

  • matky, ktoré pred otehotnením ani počas neho vôbec nekonzumovali alkohol (kontrolná skupina),
  • matky, ktoré ešte tri mesiace pred otehotnením pili, no keď otehotneli, prestali,
  • matky, ktoré prijímali alkoholické nápoje počas tehotenstva vrátane tých, ktoré pili len v prvom trimestri, aj tých, ktoré v pití pokračovali počas celého tehotenstva.

Snímky detí analyzovala AI

Pomocou umelej inteligencie a hlbokého učenia následne analyzovali trojrozmerné snímky detí narodených v období od januára 2006 do apríla 2009, presnejšie 3149 deväťročných a 2477 trinásťročných, ktoré v rámci holandskej štúdie Generation R (populačnej štúdie tehotných žien a ich potomkov) odborníci skúmajú od prenatálneho obdobia a plánujú ich sledovať až do dospelosti.

Tvár má podľa odborníkov veľmi zložitý tvar a jej analýza je nesmierne náročná. Pomôcť v rozbore snímok by im mohlo aj 3D zobrazovanie, no úloha, pred ktorú boli postavení, si vyžaduje omnoho pokročilejšie algoritmy. „Museli sme preto vyvinúť algoritmus založený na umelej inteligencii, ktorý dokáže urobiť 3D snímku tváre s vysokým rozlíšením a je na jednotlivých tvárach schopný realizovať 200 jedinečných meraní. Tie sme potom analyzovali a hľadali súvislosti s prenatálnym vystavením alkoholu,“ približuje Roshchupkin.

Tím odborníkov napokon vytvoril mapy zobrazujúce konkrétne rysy tváre spojené s konzumáciou alkoholu matkami.

Čím viac alkoholu, tým viac zmien

Po dôkladnom preskúmaní výstupných údajov vedci zistili štatisticky významnú súvislosť medzi tvarom tváre u deväťročných detí a tým, či ich matky pili počas tehotenstva alkohol a v akom množstve. Čím viac ho totiž vypili, tým viac štatisticky významných zmien vedci na deťoch identifikovali.

„Medzi najčastejšie znaky pritom patrila vytočená špička nosa, skrátený nos, vytočená brada alebo spodné viečko,“ uviedol Xianjing Liu, autor algoritmu umelej inteligencie, pomocou ktorej analyzovali zozbierané dáta.

Tváre detí matiek, ktoré počas tehotenstva požívali alkohol, vygenerované pomocou AI. Zdroj: Human Reproduction

Tváre 9- a 13-ročných detí matiek, ktoré počas tehotenstva požívali alkohol, vygenerované pomocou AI. Červené oblasti sa týkajú vnútorných a modré vonkajších zmien tváre vzhľadom na geometrický stred hlavy. Zdroj: Human Reproduction

Na tvárach detí sa prejavilo, aj keď matky počas tehotenstva vypili menej než 12 gramov alkoholu týždenne. U detí nad 9 rokov táto súvislosť slabla a u trinásťročných už nebola badateľná vôbec.

Podľa vedcov je možné, že s pribúdajúcim vekom dieťaťa a pôsobením ďalších faktorov prostredia sa uvedené zmeny mohli oslabiť alebo boli zastrené normálnym rastom. To však neznamená, že vplyv matkou prijatého alkoholu na zdravie týchto detí celkom mizne.

Vyhýbajte sa pitiu

Nová štúdia priniesla ďalšie nezvratné dôkazy o tom, že tehotné ženy a ženy, ktoré plánujú otehotnieť, by sa mali v období aspoň tri mesiace pred tehotenstvom až do narodenia dieťaťa celkom vyhýbať alkoholu.

„Napriek rôznym tvrdeniam neexistuje bezpečné množstvo konzumácie alkoholických nápojov v tomto období,“ tvrdia vedci jednohlasne, „zdržať sa ho je základ.“

Ľudia, ktorí podľa odborníkov hovoria, že na konzumácii alkoholu v tehotenstve nie je nič zlé, sú od neho buď závislí a nedokážu s tým nič robiť, alebo nechápu účinok alkoholu a netrápi ich to.

Mnohé matky však netušia, ako prestať

Napriek tomu, že si mnohé ženy uvedomujú, ako veľmi pitie alkoholu ohrozuje zdravie ich dieťaťa aj ich samotné, niekedy majú problém prestať hneď, najmä v prípade, že otehotnejú nečakane. Čo možno urobiť v takej chvíli?

  • V prvom rade si uvedomte, akú máte veľkú zodpovednosť za život svojho dieťaťa. Pokiaľ si neviete dať rady s pitím samy, obráťte sa s prosbou o pomoc na kompetentných a požiadajte rodinu, aby vás vo vašom rozhodnutí bezodkladne podporila. Možno by ste neverili, no nebudete prvé, kvôli ktorým boli najbližší ochotní okamžite zmeniť životný štýl.
  • Vymeňte alkoholické nápoje za nealko drinky a džúsy. Stopového množstva alkoholu, ktoré sa nachádza vo vybraných nealkoholických nápojoch, sa báť nemusíte. Mnoho potravín, ktoré na dennej báze konzumujeme, napríklad kváskový chlieb či zrelé banány, obsahuje alkohol. Náš tráviaci trakt vytvára v procese spracúvania jedla každý deň dokonca merateľné množstvá alkoholu.
  • Vytvorte si nové zdravé návyky a odmeňujte sa, ak ich dodržíte. Robiť si radosť je kľúčové. Myslite na to, ako je vám bez alkoholu dobre. Už žiadna opica, žalúdočná nevoľnosť či bolesť hlavy spojená s vytriezvením na ďalší deň. S alkoholom sa niekomu môže zdať život zábavnejší a krajší, no realitou je, že nás o mnohé oberá.
  • Keď vás druhí uvidia s bruškom, veľmi pravdepodobne vám nebudú ponúkať alkohol, no samotné tehotenstvo vás neochráni pred zákernými spúšťačmi, ktoré vám v určitých situáciách môžu vyvolať chuť na pohárik. Podľa odborníkov je preto vhodné vopred si naplánovať, čo urobíte, ak sa takýto moment dostaví.
  • Porozhliadnite sa po miestach, kde majú dobré možnosti aj bez alkoholu, vyberajte si nápoje, ktoré vám chutia a máte ich rady, a plánujte si spoločenské udalosti tak, aby ste nemali pocit, že o niečo prichádzate.

Zdroje: ČT24, Human Reproduction, PUNCH, Club Soda

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky