Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nemusíte čakať pol roka po potrate, aby ste znova otehotneli, ukazuje nový výskum

Justína Mertušová

Vedci nabádajú Svetovú zdravotnícku organizáciu k prehodnoteniu dĺžky odporúčanej pauzy.

tehotna zena

Na rozdiel od súčasných odporúčaní nemusí byť otehotnenie v priebehu niekoľkých mesiacov po potrate pre matku a dieťa mimoriadne rizikové, tvrdia výskumníci.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča ženám počkať minimálne šesť mesiacov po tom, čo si prešli spontánnym potratom alebo umelým prerušením tehotenstva, kým znova otehotnejú, aby sa predišlo komplikáciám pri ďalšom tehotenstve. Nový výskum, ktorý sledoval nórske rodičky to však vidí inak.

Štúdia vedcov, ktorú publikovali v odbornom časopise PLoS Medicine, analyzovala počas ôsmich rokov (2008 – 2016) dokopy 72-tisíc počatí. Ide pritom o jednu z najrozsiahlejších analýz, ktoré sa v tejto oblasti doposiaľ robili. Vo výskume sa zamerali na šesť rôznych komplikácií – predčasný pôrod, spontánny predčasný pôrod, nízku/vysokú hmotnosť alebo dĺžku na svoj gestačný vek, preeklampsiu a gestačný diabetes –, ktoré sú späté s tehotenstvom a vývojom dieťaťa po prežitých potratoch.

Pár sa nemusí báť počať skôr

„Nenašli sme žiadnu súvislosť medzi počatím krátko po potrate a komplikáciami v ďalšom tehotenstve,“ povedala Maria Magnusová, hlavná autorka štúdie a vedecká výskumníčka v Centre plodnosti a zdravia v Nórskom inštitúte verejného zdravia (NIPH).

V porovnaní s odporúčaným odkladom mali deti žien, ktoré otehotneli do pol roka od potratu, nižšie riziko nízkej pôrodnej hmotnosti alebo dĺžky. Ženy, ktoré otehotneli do troch mesiacov po potrate, mali dokonca nižšie riziko gestačného diabetu.

Potrat môže byť pre pár traumatickým zážitkom. Čakať šesť mesiacov, kým sa znova pokúsi o počatie, môže situáciu sťažiť. Zistenia vedcov nepodporujú súčasné usmernenia organizácie WHO, a preto odporúčajú zaoberať sa touto témou a nastaviť podmienky podľa aktuálnych výsledkov vedeckého bádania.

ilustracny obrazok muz a zena a babatko

Zdroj: iStockphoto.com

Potraty sú každodennou smutnou realitou

Spontánny potrat je udalosť, ktorá vedie k strate plodu pred 20. týždňom tehotenstva. Asi 10 až 20 percent počatí sa končí potratom. Ich skutočný počet je však pravdepodobne vyšší, pretože k mnohým dochádza veľmi skoro v tehotenstve, ešte predtým, ako žena zistí, že čaká dieťa. Podľa niektorých autorov sa potratom končí až 40 percent všetkých koncepcií (počatí). Spravidla nastane počas prvého trimestra, čiže počas prvých troch mesiacov tehotenstva. Okrem fyziologickej stránky majú veľký vplyv na duševné zdravie žien.

Za rok 2021 bolo nahlásených 11 719 potratov žien s trvalým pobytom na Slovensku, z toho 6 167 spontánnych. Najviac týchto potratov pripadalo na ženy vo veku 30 – 34 rokov (8,5 spontánnych potratov na 1 000 žien v danom veku), 25 – 29 rokov (8,5/1 000) a 35 – 39 rokov (6,5/1 000).

Príčin spontánnych potratov je mnoho, no k väčšine z nich dôjde pre nesprávny vývoj plodu. Asi 50 percent je spojených s chromozomálnymi abnormalitami, čiže extra alebo chýbajúcimi chromozómami. Väčšina týchto chýb vznikne náhodou, pri procese delenia a rastu embrya, nie pre genetickú chybu rodičov.

Medzi chromozomálne abnormality patrí:

  • intrauterinný zánik plodu – embryo sa formuje, ale prestáva sa vyvíjať skôr, ako uvidíte alebo pocítite príznaky straty tehotenstva,
  • „poškodené“ vajíčko – vôbec sa netvorí embryo,
  • molárne tehotenstvo – nedochádza k vývoju plodu,
  • čiastočné molárne tehotenstvo – k vývoju plodu dochádza len čiastočne alebo vôbec.

Molárne a čiastočné molárne tehotenstvo môžu byť niekedy spojené s rakovinovými zmenami placenty.

V niektorých prípadoch môže zdravotný stav matky komplikovať aj úspešné zdravé tehotenstvo. Najčastejšími komplikáciami sú nekontrolovaný diabetes, infekcie, hormonálne problémy, problémy s maternicou alebo jej krčkom, ochorenia štítnej žľazy a iné.

Rizikovým faktorom, ktorý je v dnešnom svete čoraz bežnejší, je aj zrelší vek. Ženy vo veku 35 rokov majú o 20 percent vyššie riziko potratu ako mladé rodičky. Vo veku 40 rokov sa riziko zvyšuje už dvojnásobne, a to na 40 percent. Vo veku 45 rokov sa potratom skončí až 80 percent počatí.

Riziká fajčenia a alkoholu

S vývojom plodu môžu interferovať aj rôzne zdravotné podmienky a návyky životného štýlu. Ženy, ktoré počas tehotenstva fajčia, majú väčšie riziko potratu ako nefajčiarky. Systematický prehľad 98 štúdií (na vzorke 80-tisíc žien) zistil, že akékoľvek aktívne fajčenie bolo spojené so zvýšeným rizikom potratu. V porovnaní so ženami, ktoré nikdy nefajčili, majú aktívne fajčiarky o 16 percent vyššie riziko spontánneho potratu, o 44 percent vyššie riziko mŕtvo narodených detí a o 43 percent vyššie riziko mimomaternicových tehotenstiev.

Dôkazy o miernej konzumácii alkoholu v súvislosti s potratmi sú protichodné. Metaanalýza 46 štúdií z roku 2007 neodhalila žiadne jasne negatívne účinky nízkej až strednej konzumácie alkoholu v spojení s potratom, narodením mŕtveho dieťaťa alebo obmedzeným vnútromaternicovým rastom. Lenže neskoršie výskumy preukázali, že riziko potratu sa zvyšuje približne o 6 percent s každým ďalším pohárikom alkoholu týždenne.

Zdroj: Mayoclinic, NCZISK, Lekar, fhi, Unilabs, DOI:10.1016/j.fertnstert.2021.05.103, DOI: 10.1371/journal.pmed.1004129

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky