Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nová štúdia: Káva ako prostriedok na chudnutie?

Denisa Koleničová

Pitie 2 či 3 šálok kávy denne by mohlo u žien viesť k redukcii tuku v tele. Na novú štúdiu sme sa bližšie pozreli s odborníčkou doktorkou Adelou Penesovou.

Ilustračné foto: káva; Pixabay.com /Christoph/

Napriek tomu, že káva je často prvý nápoj, po ktorom hneď ráno siahneme, pri otázke, či je pre naše zdravie prospešná a v akom množstve, by asi mnohí z nás ostali bez slov.

„Káva je v primeranej miere pre človeka prospešná, optimálna dávka je 2 – 3 (4) kávy denne. Pri takomto množstve medzi pozitíva pitia kávy patrí to, že významne znižuje riziko cukrovky 2. typu, kardiovaskulárnych chorôb a celkovej úmrtnosti. Okrem toho má pozitívny vplyv na funkciu pečene,“ hovorí doktorka Adela Penesová, odborníčka na výživu z Biomedicínskeho centra SAV.

K známym rizikám pitia kávy patrí zvýšenie krvného tlaku. „Niekoľko štúdií (nie všetky) tiež potvrdilo zvýšené riziko karcinómu močového mechúra. Pitie kávy by mali obmedzovať ženy s osteoporózou, ale aj tehotné ženy. Konzumácia viac ako 2 šálok kávy denne zvyšovala riziko nízkej pôrodnej hmotnosti dieťaťa a krvácania matky,“ vysvetľuje doktorka Penesová.

V novej štúdii publikovanej na začiatku mája v odbornom časopise The Journal of Nutrition sa vedci z Anglia Ruskin Univerzity v Cambridge snažili zistiť vzťah medzi počtom vypitých šálok kávy za deň a množstvom hrudného, ako aj celkového tuku v tele respondentov a respondentiek. Zistili, že ženy vo vekovej kategórii od 20 do 44 rokov, ktoré pili dve až tri šálky kávy denne, mali až o 3,4 percent menej brušného tuku než tie, ktoré kávu nekonzumovali.

Podobne to bolo aj u žien vo veku od 45 do 69 rokov, ktoré pili viac ako 4 šálky kávy za deň. U mužov bol rozdiel menej výrazný. Pri počte vypitých káv 2 – 3 za deň mali respondenti vo vekovej kategórii od 20 do 44 rokov o 1,8 percent menej hrudného a o 1,3 percent menej celkového tuku než tí, ktorí kávu nekonzumovali.

„Z jednej štúdie sa nedajú vyvodzovať závery. Silnou stránkou autorov štúdie je to, že na hodnotenie množstva telesného tuku použili zlatý štandard merania tuku v tele, takzvanú DEXA analýzu, ktorá umožňuje merať množstvo tuku v jednotlivých častiach tela,“ hovorí vedkyňa.

Ilustračný obrázok: káva, Zdroj: istophoto.com

V jednom nápoji je viac ako 1000 bioaktívnych látok

Zaujímavé je, že výsledky boli rovnaké bez ohľadu na to, či respondentky pili kávu s kofeínom alebo bez neho. Namerané hodnoty sa vôbec nelíšili ani medzi fajčiarkami a nefajčiarkami či zdravými ženami a tými, ktoré trpeli chronickými ochoreniami. Výsledky štúdie tak naznačujú, že v horúcom nápoji sa nachádzajú aj iné bioaktívne zlúčeniny ako kofeín, ktoré sú schopné regulovať našu hmotnosť, a v budúcnosti by mohli pacientom pomôcť v boji s obezitou.

Podľa doktorky Penesovej obsahuje káva viac ako 1000 bioaktívnych látok, okrem často skloňovaného kofeínu k nim patria aj terpény, polyfenoly, chlorogénne kyseliny a mnohé ďalšie. Práve kompozícia a pomer týchto látok, ako ho príroda nastavila, sú zodpovedné za úbytok hmotnosti pri pravidelnej konzumácii. A vybrať niekoľko zlúčenín, ktoré by sa v budúcnosti mohli používať pri liečbe obezity nebude ľahké.

„Určitú úlohu môžu zohrávať aj polyfenoly, ktoré zvyšujú metabolický obrat, inak povedané urýchľujú metabolizmus. Dnes sú na trhu extrakty zo zelenej kávy, ktoré obsahujú kyselinu chlorogénovú, ktorá spomaľuje metabolizáciu glukózy a vedie k chudnutiu, no má nepríjemné vedľajšie nežiaduce účinky. Aj z týchto dôvodov nie je medzi oficiálne povolenými liekmi na obezitu na báze výťažku z kávy žiaden, no budúce štúdie možno ukážu ich potenciál.“

Ilustračný obrázok: kávové zrná, Zdroj: istockphoto.com

Kávou proti obezite?

Vedkyňa si tiež nemyslí, že by sme k výraznej redukcii hmotnosti, mohli dospieť práve pitím kávy, a to z dvoch dôvodov. Po prvé zníženie množstva tuku o 2 – 4 percentá, ktoré u respondentiek nastalo, je podľa doktorky Penesovej zanedbateľné. Po druhé ide o dávkovú závislosť, teda čím viacej vypitej kávy, tým menej tuku.

„Ak by niekto obézny chcel schudnúť čo i len polovicu svojho telesného tuku, musel by piť 10-násobne viac kávy. Takéto množstvá však už majú vedľajšie nežiaduce účinky, najmä na kardiovaskulárny systém.“

Bez mlieka a cukru aj počas diéty

Netreba tiež zabúdať na to, že hoci vedecké štúdie zdôrazňujú, že káva je pre naše zdravie prospešná, ide o konzumáciu nápoja v adekvátnom množstve (3 – 4 šálky za deň) a tiež bez ďalších prídavkov, akými sú cukor, mlieko, sirupy alebo iné príchute. V takejto forme si kávu môžeme dopriať aj v čase, keď sa snažíme znížiť svoju telesnú hmotnosť.

„Ak sa snažíme schudnúť, mali by sme piť kávu, ideálne čiernu bez pridaného cukru, mlieka a podobne. Ak si niekto dáva 4 kávy denne, no do každej si dá 2 lyžičky cukru, dostane do tela 40 gramov cukru. To je asi 160 kalórií a zároveň aj maximálne množstvo cukru vrátane ovocia, ktoré by mal denne podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) človek prijať,“ ráta doktorka Penesová.

Dodáva, že podobné je to v prípade pridávania plnotučného mlieka. Pri 4 kávach s mliekom denne prijme človek 280 kalórií, z toho je 20 gramov laktózy (cukru) a 14 gramov tuku. „Pre 60-kilogramovú ženu predstavuje maximálny denný príjem tukov podľa WHO 40 gramov.

Ilustračný obrázok:káva, Zdroj: istockphoto.com

Doktorka tiež upozorňuje na to, aby si spotrebitelia dávali pozor na instantné kombinované kávové prášky (s obsahom mlieka aj cukru) a na kávu z automatu. „Aj keď si zvolíte kávu bez cukru, rúry automatu sú ním zanesené, v nápoji je teda vždy nejaký cukor obsiahnutý,“ zdôrazňuje doktorka Penesová.

Chudnutie teda síce zostáva aj naďalej vecou pohybu a zdravého jedla, dobrou správou však je, že v primeranej miere mu káva nielenže neškodí, ale veľmi, veľmi jemne napomáha. 

Zdroje: DOI: 10.2337/dc13-1203

              DOI: 10.1016/j.pcad.2018.02.002

              DOI: 10.1136/bmjopen-2016-013739

              DOI: 10.1186/s12884-020-2798-1

              DOI: 10.1007/s00406-020-01105-2

              DOI: 10.1093/jn/nxaa121

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky