Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Neurochirurg Henry Marsh radí: Pre zdravý mozog sa vyhýbajte nárazom, cvičte a vymýšľajte rozprávky

VEDA NA DOSAH

Podľa 73-ročného lekára nejde ani tak o to, ako dlho žijete, ale o kvalitu času, ktorý máte.

Vyhýbajte sa nárazom, cvičte a vymýšľajte si rozprávky, radí britský neurochirurg. Zdroj: iStockphoto.com

Vyhýbajte sa nárazom, cvičte a vymýšľajte si rozprávky, radí britský neurochirurg. Zdroj: iStockphoto.com

Popredný britský neurochirurg a priekopník neurochirurgických pokrokov na Ukrajine Henry Marsh radí tri jednoduché aktivity – vyhýbajte sa nárazom, cvičte a vymýšľajte si rozprávky –, ak si chcete udržať zdravý mozog. Svoje rady zhrnul v článku britského magazínu The Guardian.

Pozor na hlavu!

„Je dôležité vyhnúť sa nárazom do hlavy,“ uviedol odborník, pričom dodal, že aj menšie zranenie hlavy v súhrne spôsobuje poškodenie. Preto lekár odporúča úplne sa vyhýbať športom, pri ktorých dochádza k opakovaným úrazom hlavy.

Rovnako je podľa neho dôležitá aj mozgová aktivita. „Čím aktívnejší mozog máte, tým dlhšie bude trvať, než sa mu vybijú baterky,“ povedal Marsh. „Vieme, že čím je človek pri dokončení vysokoškolského vzdelania starší, tým nižšie je riziko demencie,“ priblížil výsledky vedeckého výskumu.

Sám si aktivitu udržiava vymýšľaním rozprávok pre svoje vnúčatá. Rád by ich spísal do knihy, o ktorej hovorí, že by mala byť jeho posledná. „Rovnako ako väčšinu ľudí ma desí pomyslenie na to, čo čaká mojich vnukov o dvadsať alebo štyridsať rokov,“ skonštatoval Marsh.

Stres môže byť dobrý

Stres môže byť podľa neho pre človeka do určitej miery dokonca dobrý. „Na druhej strane je tu mnoho dôkazov, že vysoký krvný tlak vedie k úbytku bielej mozgovej hmoty. Keď som operoval, mával som obdobia, keď mi vplyvom stresu extrémne stúpol krvný tlak, no neviem, či to súvisí so zmenami, ktoré ukázal môj mozgový sken,“ povedal neurochirurg. Na skene, ktorý si dal urobiť pred niekoľkými rokmi, vyzeral jeho mozog výrazne starší, než čakal.

Za činnosť, ktorá sa blíži univerzálnemu všelieku, Marsh považuje cvičenie. „Ľudia, ktorí pravidelne cvičia, majú nižšiu mieru demencie a depresie. Aj keď sa nedá dokázať príčinná súvislosť,“ uviedol lekár.

„Nejde o to, ako dlho žijete, ale o kvalitu času, ktorý máte. To teraz cítim silnejšie než kedykoľvek predtým,“ podčiarkol Marsh, ktorému na začiatku roka 2020 diagnostikovali pokročilú rakovinu prostaty. Za kvalitný považuje taký život, v ktorom človek pomáha ostatným ľuďom a prírode.

Známy aj vďaka monografiám

Dnes 73-ročný Henry Marsh je známy aj vďaka monografiám Admissions: A Life in Brain Surgery (2017, Prijatie: Život na chirurgii mozgu), And Finally: Matters of Life and Death (2022, A nakoniec: Otázky života a smrti) a Do No Harm: Stories of Life, Death and Brain Surgery (2014). Táto kniha vyšla v češtine pod titulom Neublížíš a neurochirurg v nej opisuje svoju prácu a životné skúsenosti.

Na Ukrajine pôsobil od deväťdesiatych rokov do začiatku ruskej invázie. Na poslednú návštevu Kyjeva podľa vlastných slov prišiel práve v čase, keď tam dorazili ruské riadené strely.

Zdroj: The Guardian, Wikipedia

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky