Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

VIDEO: Veda zblízka – V. interná klinika Univerzity Komenského

Elena Rakúsová

Séria dokumentárnych filmov Veda zblízka ponúkne širokej verejnosti pohľad na vedu a slovenský výskum zblízka.

Pracovníci V. internej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Univerzitnej nemocnice v Bratislave majú široké zameranie. Okrem toho, že boli vyťažení liečbou pacientov počas koronakrízy, sa podieľali aj na výskume imunomodulačných účinkov vitamínu D a jeho potenciálu v prevencii a liečbe respiračných ochorení vrátane nákazy COVID-19. V tejto časti dokumentárneho cyklu s nami nazriete do chodu kliniky a zistíte, ako je napojená na klinický výskum.

Veda zblízka

Séria videí mapuje zaujímavé slovenské vedecké pracoviská a ich výskumné tímy, ktoré svojimi výsledkami vo vede neraz dosahujú európsku až svetovú úroveň.

Výskum v oblasti biotechnológií a biomedicíny, výskum v rámci kvantových technológií v súlade s požiadavkami kybernetickej bezpečnosti, výskum v téme vývoja kitov na včasnú diagnostiku vybraných chorôb, sféra pokročilých materiálov a výskum účinkov vitamínu D a jeho potenciálu v prevencii a liečbe respiračných ochorení vrátane nákazy COVID-19. To sú témy cyklu piatich krátkych dokumentárnych filmov z produkcie CVTI SR s názvom Veda zblízka.

Filmy budete môcť nájsť aj na youtube CVTI SR.

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky