Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nový účinný sprej do nosa proti migréne uľaví od bolesti už do pätnástich minút

VEDA NA DOSAH

Je to prvý schválený sprej do nosa na báze antagonistu receptora CGRP. Zatiaľ však len v Spojených štátoch amerických.

Sprej do nosa. Zdroj: iStockphoto.com

Zdroj: iStockphoto.com

Migréna so sebou prináša okrem nepríjemnej pulzujúcej bolesti hlavy aj mnoho iných obmedzujúcich ťažkostí. Nie je to nič výnimočné, keď pri nej pociťujete nevoľnosť, prípadne dokonca vraciate. Aj keď vám tabletka môže pomôcť, nemusíte ju za takýchto okolností stráviť alebo vôbec do seba dostať. Riešenie tohto problému je na dosah ruky vďaka farmaceutickej spoločnosti Pfizer.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) minulý piatok 10. marca 2023 schválil sprej do nosa, ktorý pacientom poskytne potenciálne rýchlu úľavu od bolesti. Pfizer avizuje, že by sa mal v lekárňach objaviť približne v júli tohto roka.

Uľaví od bolesti do pätnástich minút

Liek Zavzpret schválili na liečbu akútnej migrény s aurou alebo bez aury u dospelých, ako uviedla farmaceutická spoločnosť. Aura označuje akýkoľvek neurologický príznak, ktorá sa objaví krátko pred rozvojom migrény alebo počas nej. Najčastejšie sa vyskytuje zraková aura, postihuje videnie a spôsobuje zatmenie pred očami, zahmlené videnie, záblesky alebo iné poruchy videnia.

Na rozdiel od iných liečiv vo svojej triede tu pôsobí liečivo zavegepant. Je antagonistom receptora CGRP ako sprej, to znamená, že sa rýchlo vstrebáva cez nos a úplne obchádza žalúdok. Je alternatívou pre ľudí, ktorí majú kardiovaskulárne ochorenia alebo iné stavy, ktoré im bránia v tom, aby mohli bezpečne používať dostupné formy liečby migrény.

V tretej fáze klinického testovania odborníci pozorovali, že niektorým pacientom trpiacim migrénou priniesol Zavzpret úľavu od bolesti už za 15 minút. Pri testovaní dostala polovica z 1 405 migrenikov sprej s účinnou látkou a druhá polovica placebo. Zavzpret jednoznačne zmiernil bolesti do dvoch hodín v porovnaní so sprejom bez akýchkoľvek aktívnych zložiek. Výsledky tejto štúdie boli publikované v časopise Lancet Neurology.

Sprej do nosa. Zdroj: iStockphoto.com

Sprej do nosa. Zdroj: iStockphoto.com

Sprej účinkuje pomocou inhibítora CGRP

Pfizer opísal tento liek ako prvý a jediný sprej do nosa proti migréne s použitím inhibítora, ktorý blokuje aktivitu látky nazývanej peptid súvisiaci s génom kalcitonínu (z anglického calcitonin gene-related peptide, CGRP). Zvýšené hladiny CGRP boli zaznamenané u pacientov s migrénou a poruchami temporomandibulárneho kĺbu, ako aj pri rôznych iných ochoreniach, napríklad pri srdcovom zlyhaní, hypertenzii a sepse. Tento CGRP sa potom viaže na receptory v okolí ciev a spôsobuje ich rozšírenie (vazodilatáciu).

Liekom prvej voľby na akútne záchvaty strednej a silnej migrény sú triptány, ktoré tiež existujú vo forme spreja. Ovplyvňujú sérotonínové receptory a prerušia alebo znížia prenos bolesti do centrálnej nervovej sústavy, no vo všeobecnosti sa neodporúčajú ľuďom s vaskulárnymi ochoreniami.

„Migréna nás zasahuje na viacerých úrovniach. Oslabuje výkonnosť akejkoľvek činnosti, a tým ovplyvňuje náš pracovný, ale aj osobný život,“ uviedla doktorka Kathleen Mullinová, zástupkyňa medicínskej riaditeľky Inštitútu pre neurológiu a bolesti hlavy v Novom Anglicku.

Odhaduje sa, že migrény postihujú viac ako 14 percent ľudí na celom svete a sú asi trikrát častejšie u žien než u mužov. Podľa štatistík na Slovensku máva záchvaty migrény vyše 160-tisíc ľudí.

O príčinách vzniku, priebehu migrény a o jej rôznych prejavoch sme sa rozprávali v minulom roku aj v novembrovej Vede v CENTRE.  Záznam z prednášky si môžete pozrieť na YouTube CVTI SR.

Zdroj: CNN, Everydayhealth, Webmd, Vedanadosah, pubchem, Americanmigranefoundation

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky