Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prvý nádych dieťaťa je magický okamih. Aké zázraky sa pri ňom dejú?

Andrea Fedorovičová

Jedinečný proces opísal riaditeľ oddelenia neonatológie detskej nemocnice v americkom Cincinnati Jae Kim.

Plačúce novorodeniatko. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Prvýkrát sa novorodenec nadýchne len niekoľko sekúnd po narodení a už počas tejto krátkej chvíľky jeho organizmus absolútne zmení svoje funkcie. Unikátny proces opísal riaditeľ neonatológie detskej nemocnice v americkom meste Cincinnati Jae Kim.

Počas vývoja v maternici sú pľúca plodu zaplnené tekutinou, plod získava okysličenú krv pupočnou šnúrou od matky a vyživuje ho špeciálny orgán – placenta. Jedna strana placenty je pripojená k maternici a druhá k vaku naplnenému tekutinou, ktorý drží plod.

Matkina krv prúdi cez tenkú vrstvu buniek v stene maternice, pričom dáva plodu potravu a kyslík a odstraňuje z jeho telíčka odpady ako oxid uhličitý a ďalšie. V skutočnosti však neexistuje priamy kontakt medzi obehovým systémom matky a plodu.

Do narodenia nepoužíva svoje pľúca

Plod až do narodenia nepoužíva vlastné pľúca, jeho obehový systém sa teda celkom líši od obehového systému novorodenca. Pred narodením nemusí srdce plodu pumpovať krv do pľúc, aby nabralo kyslík, inými slovami, nepotrebuje samostatnú pľúcnu tepnu a aortu. V srdci plodu sa nachádzajú iba dve krvné cievy (hlavná telová a hlavná pľúcna) spojené cievou, nazývanou ductus arteriosus, vďaka ktorej prechádza okysličená krv cez pľúca rovno do dolných končatín.

Okrem toho má srdce plodu medzi hornými komorami (pravou a ľavou predsieňou) otvor, nazývaný foramen ovale, vďaka ktorému prúdi okysličená krv priamo z pravej srdečnej siene do ľavej – u dospelého človeka pumpuje krv do pravej komory a do pľúc.

Po narodení nastáva náhla zmena. Z ductus arteriosus sa vytvára samostatná ľavá pľúcna tepna a aorta, doterajšie cesty toku krvi sa prirodzene uzatvárajú a kontrolu nad okysličovaním organizmu preberajú pľúca a kardiovaskulárny systém dieťaťa.

Pravá strana srdca, ktorá je v prípade plodu v rozvádzaní okysličenej krvi po tele dominantná, musí v okamihu nádychu predať žezlo ľavej strane. Tá preberá novú úlohu – rozvádza neokysličenú krv do pľúc. Tam sa krv okysličí a ďalej je po tele distribuovaná tlakom teraz už dominantnej ľavej časti srdca.

Blesková zmena

Je až neuveriteľné, ako bleskovo dokáže organizmus takúto zložitú zmenu zaistiť. Séria veľmi rýchlych zmien nastáva podľa Kima hneď po narodení. „Bunky v pľúcach začnú okamžite vstrebávať tekutinu, ktorá dovtedy zapĺňala pľúca, a len čo sa kvapalina vstrebe, vytvoria priestor pre prichádzajúci kyslík. V tej chvíli pľúca prechádzajú na nový režim a plnia sa vzduchom,“ opisuje lekár kľúčový okamih.

Fakticky sa všetko uskutoční počas jediného nádychu. „Je to magický moment,“ konštatuje Kim. Môže byť však veľmi dramatický.

Prvé nafúknutie novorodencových pľúc totiž veľmi výrazne zníži tlak a odpor voči prietoku krvi, ktorá do nich putuje. Nízky tlak následne otvorí bránu pre krv putujúcu na prvé okysličenie do pľúc a zároveň odvádza krv z ductus arteriosus, ktorá už viac nie je potrebná – začne sa zužovať a počas prvých dvoch dní života novorodenca sa uzatvára.

A len čo je tlak v pľúcach nižší než systémový krvný tlak vo zvyšku tela, uzavrie sa aj foramen ovale. Odkysličená krv potom už neprechádza medzi ľavou a pravou srdcovou komorou, miesto toho začne prúdiť z pravej predsiene do dolnej časti pravej komory a vzápätí smeruje do pľúc ako u dospelého človeka.

Proces okysličenia organizmu novonarodeného bábätka trvá len niekoľko minút. Kým sa dieťa adaptuje na nové podmienky a jeho srdce a pľúca začnú okysličovať krv a rozvádzať ju po tele, celé telo mu podľa odborníka zružovie.

A zázrak zrodu nového života je dokončený.

Zdroje: journals.physiology.org, The Texas Heart Institute, Live Science, BMJ Journals

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky