Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Kvalitná voda a čistý vzduch: prvé kúpeľné mestá na našom území vznikli už v 13. storočí

VEDA NA DOSAH

Prírodné liečivé pramene majú na Slovensku dlhú tradíciu. V zime k nám vo veľkom priťahujú i ľudí zo zahraničia.

Slovensko je tradičná kúpeľná destinácia s množstvom minerálnych a termálnych vôd. Zdroj: skonline.sk

Slovensko je tradičná kúpeľná destinácia s množstvom minerálnych a termálnych vôd. Zdroj: skonline.sk

Liečebné kúpele sú historicky považované predovšetkým za európsku záležitosť. Slovensko patrí k tradičným kúpeľným destináciám s dávnou históriou, ktorá sa spája so vznikom prvých osídlení v blízkosti termálnych či minerálnych prameňov.

Existenciu kúpeľných miest na našom území dokazujú už listiny z čias Bela IV. z roku 1247. Z neskorších priamych písomných dokumentov môžeme spomenúť účtovné knihy z počiatku 16. storočia, napríklad dokument J. Wernhera z roku 1549 O podivuhodných vodách v Uhorsku. Dochovaný je aj o dve storočia starší súpis minerálnych a termálnych prameňov v Rakúsko-Uhorsku z roku 1763.

Ak by ste si mysleli, že kúpeľné mestá slúžili len na liečenie, ste na omyle. Odohrával sa tam totiž bujarý spoločenský život, uzatvárali sa tam obchody i manželstvá, konali sa politické schôdzky i dôležité rokovania.

Vzácny prírodný zdroj

Pramene minerálnych a termálnych vôd sú vzácnym prírodným zdrojom a dôležitou súčasťou prírodného dedičstva našej krajiny. Slovensko má vynikajúce geografické umiestnenie, preto je na minerálne a termálne vody veľmi bohaté. Liečivé pramene sa vyskytujú najmä v oblastiach tektonických zlomov a prechodných spojení pohorí a kotlín. Tam totižto vyviera podzemná voda na povrch zeme.

Na Slovensku sa nachádzajú skoro všetky známe typy minerálnych vôd: prírodné minerálne vody, prírodné liečivé vody i prírodné stolové minerálne vody. Slovensko má navyše vhodné klimatické podmienky – prostredie s vysokou čistotou ovzdušia a horskú a vysokohorskú klímu –, ktoré priaznivo vplývajú na ľudské zdravie a regeneráciu. Aj preto prejavuje o slovenské kúpele záujem čoraz viac ľudí zo zahraničia.

Dĺžka kúpeľného pobytu môže byť rôzna, optimálne by však mala podľa odborníkov trvať aspoň 3 až 4 týždne.

Ktoré kúpele sú pre vás vhodné?

Každá kúpeľná lokalita slúži na liečenie špecifických zdravotných problémov. Voda je vhodná ako na pitie, tak i na kúpanie.

Sírne bahno v Piešťanoch či jódová voda v Číži

Asi najznámejšie kúpeľné mesto na západe sú Piešťany. Horúce pramene a sírne bahno liečia reumatické a pohybové ťažkosti, problémy s pleťou i nervové poruchy.

Symbolom kúpeľného mesta Piešťany je socha muža, ktorý láme barlu. Zdroje: Domalenka; Trnavský hlas

Symbolom kúpeľného mesta Piešťany je socha muža, ktorý láme barlu. Zdroje: Domalenka; Trnavský hlas

Podobné liečebné účinky má i voda v Bojniciach a unikátnou jódovou vodou sa môžete preliečiť v Číži. Pôsobí pozitívne na nervový systém, svalovú a kostrovú sústavu, metabolické a gynekologické problémy.

Bardejov pre srdciarov a Kováčová na pohybový aparát

Do Bardejova chodia čerpať nové sily srdciari, ľudia trpiaci respiračnými problémami, diabetici a onkologickí pacienti. V Kováčovej sa liečia pacienti z neurologických a ortopedických ochorení a v Brusne si zasa prídu na svoje ľudia so slabými obličkami, s ťažkosťami so žalúdkom, s črevami a trávením.

Do Tatier za čistým vzduchom

Vysoké Tatry sú známe svojím čistým vzduchom. Tamojšie kúpele pomáhajú pri liečbe nešpecifikovaných ochorení dýchacích ciest. V horách v Liptovskom Jáne voda lieči kožné, gynekologické, neurologické a srdcové ochorenia a blahodarne pôsobí na pohybový aparát.

Termálny prameň v Liptovskom Jáne. Zdroj: Domalenka

Termálny prameň v Liptovskom Jáne. Zdroj: Domalenka

V Novom Smokovci sa liečia alergie, astma a respiračné choroby. Po operácii navštívte Nimnicu.

Pomoc pre ženy a deti

Minerálna voda Ľubovnianka pomáha na problémy so žalúdkom. Deti sa chodia liečiť do Lučivnej a ženy často navštevujú Lúčky. Liečia sa tam gynekologické problémy, neurologické ochorenia a ťažkosti pohybového aparátu.

Pre ženy sú vhodné kúpele v Lúčkach. Zdroj: Slovenský cestovateľ

Pre ženy sú vhodné kúpele v Lúčkach. Zdroj: Slovenský cestovateľ

Kožné problémy a pohybový aparát zlepší zasa voda v Smrdákoch, obličky a močový mechúr posilní minerálny prameň v Turčianskych Tepliciach.

Ďalšie kúpeľné klenoty

K najmladším kúpeľom na Slovensku patria Dudince. Ich minerálnou vodou si ľudia liečia najmä svalovú a kostrovú sústavu a problémy so srdcom. Prírodným klenotom sú Sklené Teplice s horúcimi prameňmi, ktorých teplota sa pohybuje od 37 do 52 stupňov Celzia.

Pre ženy sú vhodné kúpele v Lúčkach. Zdroj: Slovenský cestovateľ

Pre ženy sú vhodné kúpele v Lúčkach. Zdroj: Slovenský cestovateľ

V Štóse sa zasa robí takzvaná speleoterapia, liečebná metóda v Jasovskej jaskyni. Jedným z najkrajších kúpeľných miest na Slovensku sú Trenčianske Teplice.

Zoznam slovenských kúpeľov s ich liečebným zameraním nájdete na stránke slovenskypacient.sk. Ak si nie ste istí, ktoré kúpele sú pre vás najvhodnejšie, poraďte sa s vaším lekárom.

Zdroje: Slovenský pacient, top horeca

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky