Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prírodné minerálne pramene v Bardejove

Marta Bartošovičová

Bardejovské Kúpele

V Bardejove sa nachádza desať prírodných minerálnych prameňov, ktoré sú vzácne liečivými účinkami. Všetky minerálne pramene sú zavedené do krytej temperovanej kolonády, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr.

Bardejovské prírodné minerálne pramene vyvierajú na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území Bardejovských Kúpeľov. Len málo kúpeľných miest sa môže pochváliť spojením jedinečných klimatických podmienok, vhodnou polohou, nádhernou prírodnou scenériou a prírodnými liečivými zdrojmi s výnimočným zložením. Bardejovská minerálna voda je slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej.

Množstvo prvkov vo vode je v každom prameni odlišné a preto obvyklé liečebné dávky určuje lekár v závislosti od indikácie a zdravotného stavu klienta. Vody sa používajú najmä na pitné kúry, minerálne kúpele a inhalácie. Účinok pitných kúr je najvýraznejší pri ochorení zažívacieho ústrojenstva a to u stavov hyperacidných a hypoacidných, u ochorení žalúdka, žlčníka a žlčových ciest, pečene, slinivky brušnej a ochorení čriev. Jedinečnosť zloženia minerálnych vôd umožňuje ich priaznivé uplatnenie aj pri iných ochoreniach, kde sa využívajú jednotlivé minerály a stopové prvky a to najmä u onkologických chorôb.  

Kolonáda v Bardejovských Kúpeľoch

Kolonáda v Bardejovských Kúpeľoch

Z histórie Bardejovských Kúpeľov

Prvá písomná zmienka o Bardejovských Kúpeľoch pochádza z roku 1247, keď uhorský kráľ Béla IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov. Isté je, že ľudia poznali veľmi skoro liečivé účinky minerálnych vôd, o ktorých sa mohli sami presvedčiť. V roku 1505 tam vybudovali kabíny na kúpanie chorých, ktorí dochádzali zo širokého okolia. V roku 1777 postavili v blízkosti prameňov murovanú budovu s dvanástimi izbami pre pohodlie chorých. Liečivé výsledky prilákali maďarskú i poľskú šľachtu, čo malo veľký význam pre rozvoj kúpeľov.

Písomnú vedeckú správu o výsledku analýzy dvoch najviac používaných bardejovských prameňov – Hlavného a Kúpeľného – ako prvý podal v roku 1795 prof. Pavol Kitaibel z Pešti. V tomto období sa využívalo 7 minerálnych prameňov. Bardejovské kyselky pokladal za jedny z najliečivejších vôd v Európe, vhodné na plnenie a export. Po ďalšej analýze Kitaibel navrhol indikácie kúpeľnej liečby. Podľa neho sa bardejovské vody hodia proti bolestiam hlavy, na liečenie kontraktúr, epilepsie, hypochondrie, ženských chorôb, podagry, močových kamienkov, žalúdočných chorôb. Aj Kitaiblova správa prispela k tomu, že sa Bardejovské kúpele už koncom 18. storočia zaradili medzi najnavštevovanejšie kúpele Uhorska. Bardejovská kyselka sa začala plniť a exportovať nielen do Budapešti, ale aj do Varšavy, Berlína, Frankfurtu.

Chýr o kúpeľoch sa rozšíril do celej Európy. Medzi návštevníkmi boli aj významné osobnosti, ako rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander I. (1821), poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského. V roku 1895 sa tu liečila manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, prezývaná Sissi. Podľa ošetrujúceho lekára Henricha Hintza bola disciplinovanou pacientkou. Na jeho odporúčanie pila vodu z prameňa Lobogo (dnes je to prameň Alžbeta). Okrem pitných kúr z prameňov s liečivými a omladzujúcimi účinkami veľa času trávila na prechádzkach v prekrásnej a čistej prírode.

V prvej polovici 19. storočia zaznamenali kúpele v Bardejove najväčší rozkvet. V krátkom čase bol postavený nový priestranný kúpeľný dom a niekoľko obytných budov. V tomto období sa využívalo už 13 minerálnych prameňov. V 19. storočí patrili kúpele v Bardejove medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie kúpeľné strediská s bohatým spoločenským životom pulzujúcim v Uhorsku. Liečivá sila minerálnych vôd, priaznivá poloha v malebnom údolí obklopenom ihličnatými lesmi lákala uhorskú šľachtu, významné osobnosti histórie, predstaviteľov spoločenského života i korunované osobnosti.

Muzeálny apartmán Sisi v liečebnom dome Alžbeta v Bardejovských Kúpeľoch

Muzeálny apartmán Sisi

V liečebnom dome Alžbeta sa nachádza muzeálny apartmán Sisi, ktorý je otvorený aj pre verejnosť. Pred liečebným je socha cisárovnej Alžbety z roku 1903.

Minerálne pramene v Bardejove

Prameň Herkules – svojím obsahom minerálnych látok a kysličníka uhličitého sa radí k najsilnejším na Slovensku. Výborne sa osvedčil pri chorobách žalúdka a dvanástnika a pri chorobách dýchacích ciest, nakoľko obsahom jódu pôsobí mimoriadne priaznivo na odstraňovanie hlienov. Je tiež veľmi účinný pri cukrovke.

Prameň Hlavný – je kyslej povahy, používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika, pri stavoch po operáciách žalúdka, chorobách pečene, pri nedostatku žalúdočnej šťavy a poruchách v tvorbe krvi.

Prameň Lekársky – je vysoko mineralizovaný, alkalickej povahy. Používa sa pri chorobách žalúdka a dvanástnika s prebytkom žalúdočnej šťavy, na inhalovanie pri chronickom zápale priedušiek, zápaloch sliznice horných dýchacích ciest, ako aj pri rozšírených prieduškách a liečení astmy.

Kultúrna pamiatka Pavilón Ľudový prameň v Bardejovských Kúpeľoch zastrešuje Lekársky a Hlavný prameň

Kultúrna pamiatka Pavilón Ľudový prameň v Bardejovských Kúpeľoch zastrešuje Lekársky a Hlavný prameň

Prameň Alžbeta – má malý obsah sodíka, veľmi sa osvedčil pri liečbe pečeňových chorôb.

Prameň Klára – voda je železnatá uhličitá so stopami sírovodíka sa používa na inhalácie pri chorobách dýchacích ciest a pri reumatických chorobách zhybov.

Prameň Napoleon – voda je hydrouhličitanová, chloridová, sodná, železnatá, uhličitá so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Používa sa na liečenie choroby žlčových ciest, choroby colitídy a chronické poruchy pečene.

Prameň Anna – je vhodný pri liečbe žalúdočnej dyspepsie, chronických chorôb slinivky brušnej a chorôb horných dýchacích ciest. Voda tohto prameňa je hydrouhličitanová, chloridová, sodná so zvýšeným obsahom kyseliny metabolitej.

Prameň Kolonádny – je vhodný pri liečbe anémie, deficite žalúdočnej kyseliny a zápaloch žalúdka.

Indikácie

V Bardejovských Kúpeľoch je možné liečiť indikácie, ktoré sú určené zákonom: onkologické choroby, choroby obehového ústrojenstva, choroby tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, nervové ochorenia, choroby pohybového ústrojenstva, choroby obličiek a močových ciest, ženské choroby a choroby z povolania. 

Celý komplex podávaných liečebných procedúr zabezpečuje Kúpeľný dom, kde je zriadená Balneoterapia s kúpeľnou poliklinikou. Minerálne vody v rámci pitnej kúry sú podávané na Kolonáde v časových intervaloch ráno, napoludnie a večer. 

Zásluhou kvalitných a liečebne účinných prírodných zdrojov, krásnemu prírodnému prostrediu a vysokej úrovni komplexnej liečby sú Bardejovské Kúpele vyhľadávané nielen domácimi, ale i zahraničnými pacientmi a turistami.

 

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroje:

http://www.kupele-bj.sk/historia

http://kupele-sk.com/2015/09/bardejovske-kupele-a-mineralne-vody/

http://www.bardejov.sk/bardejov/bardejovske-kupele

Zdroj foto:

http://www.kupele-bj.sk/fotogaleria_kupelny_areal

http://www.kupele-bj.sk/cisarovna_sissi

http://www.bardejov.sk/bardejov/foto-galeria/bardejovske-kupele

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky