Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST Očami farmácie: Úspechy a pády výskumu THC a CBD

Marek Kajan

Najnovšia dávka podcastu hovorí o objave CBD, THC, endokanabinoidnom systéme a o klinických štúdiách, ktoré nie vždy dopadli podľa očakávania.

Titulný obrázok Očami farmácie

Zdroj: Očami farmácie

Príbeh marihuany siaha až do obdobia pred naším letopočtom, no my prejdeme rovno na 60. roky, keď ju študoval Raphael Mechoulam.

Zaujímalo ho, ako dokáže vyvolať euforické stavy. Ako správny biochemik sa týmto problémom začal zaoberať na molekulárnej úrovni, čo prinieslo ovocie. Objavil štruktúru THC. Neskôr sa mu podarilo objaviť receptory s označením CB1, ktoré THC dokáže ovplyvniť. Práve skúmanie marihuany teda viedlo k objavu špecifického systému v ľudskom tele – objavil endokanabinoidný systém. 

Zjednodušene povedané, ide o systém, ktorý pomáha udržať telo v rovnovážnom stave. Napríklad po silnej fyzickej záťaži či zranení potrebuje telo naštartovať mechanizmy, ktoré ho vrátia do pôvodného stavu. Prispieva k regulácii apetítu, tvorbe spomienok a imunite. To viedlo mnohé farmaceutické spoločnosti k tomu, aby testovali molekuly s potenciálom ovplyvniť práve tento systém.

Francúzska firma Sanofi v roku 2006 priniesla na trh liek Rimonabant. 

Išlo o blokátor endokanabionidného receptora CB1. Rimonabant bol liek na predpis určený pre obéznych ľudí s BMI nad 30 s nejakým pridruženým ochorením, napr. cukrovkou. Bol to prvý registrovaný liek tohto druhu, ktorý mal v kombinácii s diétou a cvičením pomôcť významne schudnúť. O dva roky neskôr bol však tento liek z trhu stiahnutý, pretože boli po ňom pozorované vážne nežiaduce účinky, ako je depresia a zmeny nálady až u 10 percent pacientov. Tiež bolo pozorované suicidálne správanie. 

Rimonabant účinkoval na endokanabinoidné receptory, ktoré ovplyvňujú apetít, čo pomáhalo ľuďom chudnúť. Rovnaké receptory sa však podieľajú aj na vzniku depresie, úzkosti a suicidálnych myšlienok. Európska lieková agentúra vyhodnotila, že riziko používania Rimonabantu prevyšuje jeho potenciálny benefit a liek bol stiahnutý z trhu postupne na celom svete. 

Ďalší neúspech nastal o 10 rokov neskôr. Ďalšia francúzska spoločnosť sa rozhodla otestovať liek, ktorý mal posilniť účinok prirodzených kanabinoidov v našom tele.

Výsledok? 

Všetkých 6 ľudí muselo byť hospitalizovaných a 1 zomrel. Magnetická rezonancia objavila hlbokú nekrózu a krvácavé lézie v mozgu. Keďže išlo o fázu 1, všetci boli zdraví mladí ľudia (18 – 55 rokov) s BMI do 30.

Liek s podobným mechanizmom účinku testovala aj spoločnosť Pfizer v roku 2012. Cieľom bolo potvrdiť analgetický účinok u pacientov s osteoartritídou kolena. Štúdia neodhalila žiadne závažné nežiaduce účinky, no ani účinky priaznivé. K utlmeniu bolesti nedošlo. 

Nie všetok výskum endokanabinoidného systému však dopadol neúspechom. Ale o tom už viac v podcaste. 

Všetky podcasty Očami farmácie sú dostupné na platforme Podbean a cez aplikácie na streamovanie hudby, Spotify a Apple podcasts.

O podcaste

Podcast Očami farmácie predstavuje pravidelnú dávku neskreslených informácií zo sveta farmácie. Poslucháč sa dozvie o fascinujúcich príbehoch liekov a ľahko pochopiteľným jazykom zistí, ako dokážu lieky liečiť. Jednotlivé dávky podcastu nie sú len oslavou úspechov farmaceutického sektora. Podcast popisuje aj úskalia, kontroverzné štúdie a reaguje na aktuálne témy, ktoré hýbu spoločnosťou, a pozerá sa na ne očami farmácie.

O autorovi

PharmDr. Marek Kajan je vyštudovaný farmaceut. Štúdium ako aj rigorózne konanie absolvoval na Farmaceutickej fakulte na Univerzite Komenského v Bratislave. Aktuálne pracuje v klinickom výskume vo Švajčiarku. Svoj voľný čas rád trávi v Alpách so svojou rodinou a rád vyvracia farmaceutické hoaxy na sociálnych sieťach.

Zdroje použité v aktuálnej epizóde

https://www.sciencemag.org/news/2016/01/more-details-emerge-fateful-french-drug-trial

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22727500/

https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/EPAR/acomplia

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky