Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST Očami farmácie: O imunite a protilátkach

Marek Kajan

V najnovšom diele podcastu Marek Kajan vysvetľuje, ako funguje imunita a ako správne interpretovať výsledky protilátkového testu.

Titulný obrázok Očami farmácie

Zdroj: Očami farmácie

Je imunita, ktorú si telo vytvorí po prekonaní ochorenia COVID-19, identická s tou, ktorú si telo vytvorí po zaočkovaní?

Odpoveď je nie a dôvod je celkom jednoduchý. Pri očkovaní sa do tela nedostáva koronavírus, ale len jeho malá časť. Imunita po vakcíne tak vzniká práve proti špecifickému S-proteínu. V skutočnosti naše telo ani netuší, ako koronavírus vyzerá a popravde mu to je asi jedno. Čokoľvek bude mať v budúcnosti na svojom povrchu typický S-proteín, bude zneškodnené.

Výsledky klinických skúšaní preukázali, že takto získaná imunita je postačujúca a vysoko efektívna. 

Pri nakazení sa koronavírusom však dochádza náš imunitný systém do kontaktu s vírusom a naše telo vidí oveľa viac ako len S-proteín. Vidí M-proteín, E-proteín, N-proteín a ďalšie časti vírusu. Výsledkom je, že protilátky po prekonaní ochorenia COVID-19 vyzerajú inak. 

Je to problém, čo sa týka imunity?

Nie. Skôr naopak. Pri očkovacej látke je štandardizovaná dávka, ktorá bola dôkladne otestovaná, a vieme, že u ľudí vyvoláva adekvátnu imunitnú odpoveď. 

Pri prirodzenej nákaze to nemáme. Nedokážeme kontrolovať, koľko koronavírusu nám niekto kýchne do tváre alebo akú veľkú vírusovú nálož vdýchneme v kontaminovanom priestore. 

Navyše je tu jedna nezanedbateľná výhoda. Očkovanie nezabíja. Naproti tomu koronavírus si vyžiadal už viac ako 2,5 milióna obetí. 

Má preto zmysel urobiť si domáci protilátkový test po očkovaní, aby sme si overili, či si telo vytvorilo protilátky proti koronavírusu?

Skôr nie. Väčšina protilátkových testov sa zameriava na stanovenie protilátok, ktoré sa tvoria po prekonaní ochorenia COVID-19. Ako som spomínal, telo vníma koronavírus inak a vytvára protilátky, ktoré vyzerajú odlišne od protilátok, ktoré sa tvoria po očkovaní. Negatívny výsledok protilátkového testu teda nemusí odzrkadliť to, či vakcína naozaj funguje alebo nie.

Všetky podcasty Očami farmácie sú dostupné na platforme Podbean a cez aplikácie na streamovanie hudby, Spotify a Apple podcasts.

O podcaste

Podcast Očami farmácie predstavuje pravidelnú dávku neskreslených informácií zo sveta farmácie. Poslucháč sa dozvie o fascinujúcich príbehoch liekov a ľahko pochopiteľným jazykom zistí, ako dokážu lieky liečiť. Jednotlivé dávky podcastu nie sú len oslavou úspechov farmaceutického sektora. Podcast popisuje aj úskalia, kontroverzné štúdie a reaguje na aktuálne témy, ktoré hýbu spoločnosťou, a pozerá sa na ne očami farmácie.

O autorovi

PharmDr. Marek Kajan je vyštudovaný farmaceut. Štúdium ako aj rigorózne konanie absolvoval na Farmaceutickej fakulte na Univerzite Komenského v Bratislave. Aktuálne pracuje v klinickom výskume vo Švajčiarku. Svoj voľný čas rád trávi v Alpách so svojou rodinou a rád vyvracia farmaceutické hoaxy na sociálnych sieťach.

Zdroje použité v aktuálnej epizóde

https://www.medirex.sk/vysetrenie/komplexna-odpoved-na-covid-19-protilatky-iga-igm-igg#informacie

https://mayoclinic.pure.elsevier.com/en/publications/overview-of-the-immune-system

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky