Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST Očami farmácie: Môže vakcína proti papilomavírusu znížiť počet pacientov s rakovinou?

VEDA NA DOSAH

HPV (ľudský papilomavírus) je príčinou viac ako 99 percent prípadov rakoviny krčka maternice.

Titulný obrázok Očami farmácie

Len na Slovensku je ročne diagnostikovaných viac ako 600 prípadov tohto typu rakoviny a až 230 žien na toto ochorenie umiera.

Dnes sa vďaka pandémii hovorí o vírusoch a infekciách z každej strany. Ľudia si často myslia, že ak človek prekoná ochorenie/nakazenie vírusom, telo si vytvorí protilátky, a stane sa imúnnym.

HPV je však špecifický vírus, ktorý súhrou viacerých mechanizmov dokáže unikať imunitnému systému. Výsledkom je to, že prekonanie HPV infekcie nemá za následok tvorbu protilátok v dostatočnom množstve a je možná opätovná, či dokonca dlhotrvajúca infekcia.

HPV vírus sa však nešíri tak efektívne ako aktuálny koronavírus. Šíri sa sexuálnym kontaktom každého druhu. Z toho vyplýva, že napáda nielen ženy, ale aj mužov. HPV vírus zohráva svoju rolu pri rakovine krčka maternice, ale aj pri rakovine vagíny, penisu, análneho otvoru, ústnej dutiny a nosohltanu.

Dáta jasné ukazujú, že v krajinách, kde dosahuje preočkovanosť populácie vysoké čísla, sa vyššie spomínané diagnózy vyskytujú menej. Máme teda vakcínu, ktorá dokáže preukázateľne zabrániť stovkám úmrtí ročne, no napriek tomu ju nevyužívame. V dnešnej epizóde si preto na HPV vírus posvietime a povieme si všetko, čo o ňom potrebujete vedieť.

Všetky podcasty Očami farmácie sú dostupné na platforme Podbean a cez aplikácie na streamovanie hudby, Spotify a Apple podcasts.

O podcaste

Podcast Očami farmácie predstavuje pravidelnú dávku neskreslených informácií zo sveta farmácie. Poslucháč sa dozvie o fascinujúcich príbehoch liekov a ľahko pochopiteľným jazykom zistí, ako dokážu lieky liečiť. Jednotlivé dávky podcastu nie sú len oslavou úspechov farmaceutického sektora. Podcast popisuje aj úskalia, kontroverzné štúdie a reaguje na aktuálne témy, ktoré hýbu spoločnosťou, a pozerá sa na ne očami farmácie.

O autorovi

PharmDr. Marek Kajan je vyštudovaný farmaceut. Štúdium ako aj rigorózne konanie absolvoval na Farmaceutickej fakulte na Univerzite Komenského v Bratislave. Aktuálne pracuje v klinickom výskume vo Švajčiarku. Svoj voľný čas rád trávi v Alpách so svojou rodinou a rád vyvracia farmaceutické hoaxy na sociálnych sieťach.

Zdroje použité v aktuálnej epizóde

Podklady k tejto téme som mal od farmaceutickej firmy MSD a pacientskej organizácie NIE RAKOVINE.

https://www.solen.sk/storage/file/article/3dc0e5e4637aa83a793e1dacb8ccec0b.pdf

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cervical-cancer/symptoms-causes/syc-20352501

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky