Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Českí vedci sa snažia zvýšiť výživovú hodnotu jedlého hmyzu

VEDA NA DOSAH

Odborníci z 20 pracovísk sa združili v Národnom centre kompetencie (NCK) a pracujú na nových hmyzích produktoch.

Dali by ste si radšej cvrčky, larvy alebo kobylky? Zdroj: iStockphoto.com

Dali by ste si radšej cvrčky, larvy alebo kobylky? Zdroj: iStockphoto.com

Tím českých vedcov z 20 odborných pracovísk sa pokúša zlepšiť hodnotu vybraných druhov jedlého hmyzu. S týmto cieľom sa združili do jedného tímu v Národnom centre kompetencie (NCK). Podľa informácií portálu České noviny ich finančne podporuje Technologická agentúra Českej republiky (TA ČR).

Má veľa bielkovín a šetrí životné prostredie

Hmyz sa v posledných rokoch teší čoraz väčšej obľube najmä vďaka veľkému obsahu bielkovín. A nielen preto. Chov hmyzu totiž omnoho viac šetrí životné prostredie a klímu tým, že vytvára výrazne menej skleníkových plynov a vyžaduje si oveľa menšiu spotrebu vody. A keby ste náhodou uvažovali o vlastnej chovnej stanici, treba podotknúť, že nie je ani priestorovo veľmi náročný.

S rastúcim obyvateľstvom sa navyše v populácii celkom logicky zvyšuje dopyt po udržateľných, ekologických a nutrične výživných potravinách. Hmyz má jednoducho veľa výhod, preto sa mu v ostatných mesiacoch dostáva čoraz viac pozornosti.

Dáte si čipsy z cvrčkov alebo radšej z kobyliek?

V subtropických krajinách sa hmyz ako alternatívny zdroj bielkovín už nejaký čas využíva a jeho popularita pomaly rastie aj v Česku. Záujemcovia o hmyzie produkty u našich susedov zoženú pražený hmyz, ale tiež výrobky z hmyzej múčky či hmyzie čipsy, a to prevažne z cvrčkov, lariev múčnych červov či z kobyliek.

A teraz vedci v rámci nového výskumu hmyzie produkty ešte vylepšujú. „Testuje sa napríklad jedlý hmyz s navýšeným obsahom provitamínu A a vitamínu E. Ide konkrétne o sušené larvy múčiara obyčajného, ktoré sú kŕmené substrátom, obohateným o mrkvu alebo s prídavkom špenátu,“ vymenováva Jana Hajšlová z Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe, ktorá sa zaoberá spracovaním registrovaných druhov hmyzu na rôzne využitie v poľnohospodársko-potravinárskom sektore.

Pokiaľ sa očakávanie výskumníkov potvrdí, hmyz s navýšeným obsahom zdraviu prospešných vitamínov sa už čoskoro objaví na českom trhu.

Cenný tuk múčiara obyčajného

Ak hovoríme o nutrične bohatom hmyze, treba tiež poznamenať, že niektoré druhy hmyzu majú i vysoký obsah dobre spracovateľných tukov – v sušine z lariev múčiara obyčajného sa napríklad nachádza až 35 percent tuku.

Vedci preto v projekte okrem iného riešia, ako získať šetrne tuk z chrobáka. Surovina je totiž veľmi cenená nielen v potravinárskom priemysle, ale aj v oblasti kozmetiky a je veľmi vhodná na výrobu liekov.

Zdroj: České noviny

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky