Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Bývanie blízko mora alebo jeho pravidelné navštevovanie má blahodarné účinky

Justína Mertušová

Prostredie slanej morskej vody, slnka a prírody bolo už v minulosti predpisované ako liek na mnohé fyzické či duševné problémy.

Dlaň sa dotýka vodnej hladiny. Zdroj: iStockphoto.com

Dlaň sa dotýka vodnej hladiny. Zdroj: iStockphoto.com

Mnohí chodíme k moru nie z dôvodu opálenia, ale kvôli celkovému blahodarnému vplyvu na naše zdravie. Prostredie slanej morskej vody, slnka a prírody bolo už v minulosti predpisované ako liek na mnohé fyzické či duševné problémy. Prímorskí obyvatelia a dovolenkári to tak pociťujú po stáročia, no vedci stále zhromažďujú dôkazy o zdravotných benefitoch pobrežia.

Nový výskum pod vedením Sandry Geigerovej z Viedenskej univerzity na základe údajov z 15 krajín potvrdzuje intuíciu verejnosti – bývanie blízko mora, no najmä jeho návšteva, sa spája s lepším zdravím bez ohľadu na národnosť alebo osobný príjem. Svoje výsledky publikovali v časopise Communications Earth & Environment.

Žena sa prechádza po pláži pri východe slnka. Zdroj: iStockphoto.com

Žena sa prechádza po pláži pri východe slnka. Zdroj: iStockphoto.com

Modrá je farba pokoja

Myšlienkou, že blízkosť oceánu môže zlepšiť zdravie, sa zapodievali už v minulosti. V roku 1660 odporúčali lekári v Anglicku kúpanie v mori a prechádzky po pobreží. V polovici 19. storočia boli voda alebo morský vzduch široko propagovanou a obľúbenou témou hlavne medzi bohatšími európskymi občanmi. Technologický pokrok v medicíne na začiatku 20. storočia viedol k úpadku takýchto praktík, ktoré si však v poslednej dobe opäť získavajú obľubu medzi odborníkmi.

V rámci projektu Horizont 2020 pod vedením profesorky Lory Flemingovej a kolegov z univerzít vo Viedni, v Exeteri a Birminghame, ako aj z Belgicka a European Marine Board (celoeurópska sieť národných organizácií zapojených do morského výskumu) uskutočnili prieskum viac ako 15 000 respondentov z 14 európskych krajín a Austrálie.

Keď voda lieči

Výsledky boli jednoznačné – bývanie v blízkosti pobrežia alebo jeho častejšia návšteva sa v skutočnosti spájali s lepším zdravotným stavom, a to bez ohľadu na národnosť alebo finančný príjem. Inými slovami, nie sú to len bohatí, ktorí profitujú z návštevy alebo bývania pri mori.

„Je zarážajúce vidieť takéto konzistentné a jasné vzorce medzi všetkými 15 krajinami,“ uvádza vedúca autorka štúdie Sandra Geigerová z Viedenskej univerzity.

Podobné výsledky ukázala aj štúdia z roku 2019 na 26-tisíc účastníkoch. Tí, ktorí žili menej ako 1 kilometer od mora, mali o 22 percent menšiu pravdepodobnosť duševných problémov v porovnaní s tými, ktorí žili vo vzdialenosti viac ako 50 kilometrov.

Žena na pláži cvičí yogu pri západe slnka. Zdroj: iStockphoto.com

Žena na pláži cvičí jogu pri západe slnka. Zdroj: iStockphoto.com

Poloha pri vode podporuje fyzickú aktivitu

Nie je žiadnym tajomstvom, že život pri mori podporuje aktívny životný štýl. Ponúka totiž množstvo športových koníčkov vrátane chôdze, džogingu, plávania, surfovania, volejbalu a mnohých ďalších.

V spojení s malebným prostredím a slaným vzduchom si ani neuvedomíme, že celý deň cvičíme a dávame telu priestor na uvoľnenie stresu. Udržiavanie aktívneho životného štýlu nielenže zlepšuje fyzické zdravie posilnením svalov a zlepšením kondície, ale okrem iného zlepšuje náladu a bojuje proti depresii.

Ďalšou výhodou je prirodzené vystavovanie sa slnečnému žiareniu, ktoré tiež prináša množstvo výhod. So správnou ochranou SPF vám slnko dodá poriadnu dávku vitamínu D, ktorý je zapojený do boja s depresiou a pomáha bunkám v čreve absorbovať vápnik a fosfor – dva minerály, ktoré sú nevyhnutné pre udržanie silných a zdravých kostí a prevenciu osteoporózy.

Zloženie morskej vody

Nemusí síce chutiť dobre, ale morská voda môže byť pre našu pokožku úžasne upokojujúca. Morská voda je bohatá na minerály, ako je horčík, chlorid, sodík, draslík, jód a síra, z ktorých mnohé majú na pokožku liečivé a protizápalové účinky. Štúdia univerzity vo Freiburgu v Nemecku ukázala, že kombinácia morskej vody a UVB žiarenia môže zlepšiť nepríjemné kožné problémy, ako je dermatitída a psoriáza. Pri psoriáza dochádza k nadmernej obnove kožných buniek, morská voda doplní pokožke minerály, ktoré telo spotrebovalo.

Morský vzduch navyše obsahuje hmlu slanej vody, ktorá má podľa všetkého upokojujúci účinok na sliznicu dýchacieho systému.

Zdroj: Universitat Wien, ECEHH, Happiness, ConvenientMD

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky