Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Seriál o lete: Ako si chrániť zdravie počas horúčav a bezpečne cestovať?

VEDA NA DOSAH

V prvej časti série radí hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Chráňte si v lete zdravie a cestujte bezpečne. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok Zdroj: iStockphoto.com

Dovolenková sezóna sa začína, ľudia vo väčšom cestujú do zahraničia a sú bezprostredne vystavení intenzívnym horúčavám. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) preto prináša odporúčania pre dovolenkárov a cestovateľov. Pozrite si sumár základných pravidiel prevencie proti následkom horúčav a praktické zásady skladovania a prípravy potravín v letných mesiacoch.

V prvej časti seriálu o lete sa dozviete, aké hygienické opatrenia treba na cestách dodržiavať, ako zistiť, či potrebujete na návštevu destinácie, kam sa chystáte, očkovanie a čo by mala obsahovať vaša príručná lekárnička. Radí hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Buďte obozretní

Ľudia, ktorým sa leto nevyhnutne spája s cestovaním, by mali byť vo viacerých ohľadoch obozretní. Už samotné cestovanie môže mať totiž neželaný dopad na naše zdravie. V zahraničí môžete byť tiež vo väčšej miere vystavení infekčným ochoreniam (vrátane sexuálne prenosných), úrazom a drobným poraneniam a v neposlednom rade alergiám či reakciám na útoky rôznych druhov hmyzu.

Zabrať dá tiež telesná záťaž v horúcom a vlhkom prostredí, môžu sa vyskytnúť ťažkosti srdcovocievneho, črevného a dýchacieho systému a rizikové býva často aj opaľovanie a kúpanie.

Okrem toho by ste v lete mali dbať na časté a dôsledné umývanie rúk a zubov len pitnou vodou. Jedzte iba dôkladne tepelne spracované jedlo, v žiadnom prípade nie neumytú surovú zeleninu. Z ovocia si vyberajte len také, ktoré sa dá ľahko ošúpať alebo je poriadne umyté pitnou (respektíve balenou) vodou. Vyhýbajte sa majonézam, vajíčkam, studeným misám.

V zahraničných destináciách za žiadnych okolností nepoužívajte na chladenie nápojov ľadové kocky, pretože môžu byť vyrobené z kontaminovanej vody.

Zistite si, či potrebujete očkovanie

Pred cestou do zahraničia je vhodné si skontrolovať odporúčania pre návštevníkov daného štátu, či už na oficiálnej webovej stránke určenej pre návštevníkov krajiny, alebo na webovom sídle Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR . Vstup do krajiny môže byť totiž podmienený očkovaním proti niektorému z infekčných ochorení s regionálnym výskytom. Okrem toho môžete získať aj ďalšie konkrétne užitočné tipy na ochranu zdravia v lokálnych podmienkach.

Doktor očkuje pacientku. Zdroj: iStockphoto.com

Pred cestou do zahraničia je vhodné dať sa očkovať. Zdroj: iStockphoto.com

Poradiť sa môžete aj so svojím lekárom. Ten vám na požiadanie poskytne informácie o:

  • povinných alebo odporúčaných očkovaniach,
  • prevencii niektorých ochorení,
  • odporúčaných liekoch na samoliečbu v priebehu cesty,
  • dôsledkoch cesty na zdravotný stav a možnosti obmedzenia rizík na ceste.

Ak je potrebné, ošetrujúci lekár vás pošle na niektoré zo špecializovaných pracovísk, kde vám poskytnú informáciu o aktuálnom riziku infekcií v jednotlivých krajinách a príslušnej prevencii vrátane ochrany pred maláriou a zabezpečia potrebné očkovania.

Čo má obsahovať cestovateľská lekárnička

Každý poriadny cestovateľ by si mal do kufra pribaliť lekárničku, do ktorej môže v prípade potreby kedykoľvek siahnuť. K jej základnému vybaveniu patrí:

  • lieky, ktoré cestovateľ bežne užíva,
  • lieky proti horúčke a bolestiam hlavy, zubov a chrbta,
  • kvapky do nosa a očí (ušné kvapky),
  • lieky proti hnačke,
  • rehydratačný roztok (v práškovej forme),
  • lieky proti nevoľnosti pri takzvanej chorobe z pohybu,
  • lieky proti zápche,
  • antihistaminiká (lieky pri alergických reakciách),
  • antialergický krém (potrebný pri poštípaní hmyzom),
  • lieky na ochranu proti malárii (v prípade pobytu v oblasti s výskytom malárie),
  • sprej alebo krém proti hmyzu (repelent),
  • dezinfekčný prostriedok,
  • pohotovostné obväzy, náplasti, obväzovú vatu,
  • lieky proti plesňovej infekcii nôh,
  • náplasť alebo krém proti oparu,
  • pinzetu, nožničky.

Obsah cestovnej lekárničky prispôsobte krajine, do ktorej cestujete. Závisí však tiež od dĺžky pobytu a dostupnosti zdravotnej starostlivosti v danej lokalite. Príbalové letáky všetkých liekov si prečítajte ešte doma pred odchodom – je bezpodmienečne potrebné splniť všetky odporúčania na skladovanie a uchovávanie liečiv, prísne dodržiavať indikácie a kontraindikácie a zohľadniť vedľajšie účinky a interakcie s inými liekmi. Lekárnička musí byť po celý čas v suchu, chlade a tme, aby nedošlo k poškodeniu jej obsahu.

Dovolenková sezóna a pandémia covidu-19

Hoci je závažnosť epidemiologickej situácie v jednotlivých krajinách odlišná, podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa vírus SARS-CoV-2 cirkuluje aj v letných mesiacoch. V rámci cestovania počas dovolenkovej sezóny preto dôrazne odporúča dodržiavať štandardné preventívne opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19:

  • Ak ešte nie ste zaočkovaní, v dostatočnom predstihu pred cestou absolvujte očkovanie proti covidu, prípadne využite možnosť posilňujúcej dávky vakcíny (významne tým znížite riziko ťažkého priebehu ochorenia a hospitalizácie v zahraničí či po návrate domov).
  • Oboznámte sa s epidemiologickou situáciou v cieľovej destinácii či tranzitných krajinách a prispôsobte tomu svoje správanie počas pobytu. Pripravte si potrebné potvrdenia a vyplňte formuláre, ak sú vyžadované (či už v cieľovej krajine, alebo prepravcom). Vopred si premyslite, ako budete postupovať v prípade výskytu príznakov ochorenia COVID-19 počas pobytu v zahraničí.
  • Snažte sa dodržiavať dostatočný fyzický odstup – vzdialenosť jeden meter až dva metre od ostatných.
  • Na miestach, kde nie je možné udržiavať si fyzický odstup, používajte chirurgické rúško alebo respirátor FFP2; odporúčame chrániť sa najmä v interiéroch s väčším počtom ľudí a v dopravných prostriedkoch.
  • Dodržiavajte respiračnú etiketu (kašľanie a kýchanie do jednorazovej vreckovky alebo lakťa) a dôslednú hygienu rúk (pravidelné umývanie rúk mydlom a vodou alebo používanie dezinfekčných prostriedkov na báze alkoholu).
  • Zvážte cestovanie, ak máte príznaky covidu a čakáte na výsledky testovania alebo ste boli v úzkom kontakte s osobou pozitívne testovanou na covid.

Cestovatelia, u ktorých sa počas cesty domov alebo po nej objavia príznaky covidu, by sa mali izolovať a bezodkladne informovať o zdravotných ťažkostiach svojho lekára. Dostupné sú domáce samotesty, lekár môže v rámci diagnostiky ochorenia odporučiť pacienta aj na PCR testovanie. Rovnako je vhodné si po návrate z dovolenky preventívne urobiť domáci samotest a počas prvých 3 až 5 dní sa vyhýbať stretnutiu so zraniteľnými skupinami obyvateľstva (najmä so seniormi, imunokompromitovanými či chronicky chorými ľuďmi) pre prípad, že sa začínajúca infekcia ešte nestihla prejaviť. V prípade pozitívneho výsledku testu na covid je potrebné riadiť sa platnou vyhláškou.

Všetci občania nachádzajúci sa v zahraničí majú k dispozícii možnosť dobrovoľnej registrácie na webovom sídle Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. V prípade núdze sa môžu obrátiť na zastupiteľský úrad Slovenskej republiky akreditovaný pre konkrétny štát, v ktorom sa občan nachádza.

Zdroj: TS ÚVZ SR

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky