Doktorka Radka Gorejová je expertka na biomateriály, ktoré sú vstrebateľné a majú potenciálne využitie v ortopédii. Vo svojej vedeckovýskumnej kariére sa venuje najmä príprave kostných náhrad a analýze koróznych produktov.

RNDr. Radka Gorejová, PhD. Zdroj: CVTI SR
Vstrebateľné biomateriály si môžeme prakticky predstaviť ako špeciálne zinkové peny, ktoré dokážu poranenej kosti vytvoriť dočasnú oporu, kým sa rana zahojí. Keďže sú tieto peny vstrebateľné, nie je potrebné pacienta druhýkrát operovať, čím sa šetrí jeho zdravotný stav, ale optimalizujú sa aj ekonomické náklady či záťaž zdravotníckych zariadení a personálu.
Základným predpokladom funkčného biomateriálu je jeho absolútna netoxicita. Zinkový materiál nesmie pacientovi za žiadnych okolností škodiť. Ak je splnený tento hlavný a kľúčový predpoklad, môže výskum pokračovať. Ďalším podstatným aspektom je degradovateľnosť biomateriálu. Oporný materiál nesmie degradovať príliš rýchlo, ale ani príliš pomaly. Jeho vstrebávanie musí priamo korešpondovať s procesom hojenia rany. Ak sa podarí skĺbiť všetky tieto podmienky a udržiavať optimálne procesy, môžeme hovoriť o úspešnom výskume.
V roku 2024 získala doktorka Radka Gorejová prestížne ocenenie Cena za vedu a techniku v kategórii Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov. O jej práci a osobnosti sme písali už aj TU.
V podcaste hovorí o kľúčových momentoch svojho života, keď zistila, že fyzikálna chémia je jej cesta. Zároveň otvorene priznáva, že síce vedu miluje, potrebuje i čas mimo nej. Snaží sa zaujímať o svet okolo seba, spríjemňuje si bežný život trebárs i rúžom a pripomína, že aj vedci sú len ľudia. Čím pestrejšie záujmy vedec má, tým jednoduchšie môže vo vede fungovať. Práca vedca si v súčasnosti vyžaduje jeho odolnosť, vytrvalosť, schopnosť správneho organizovania alebo šikovného rátania financií na svoj projekt.
Podcast Veda na dosah vzniká preto, aby sa k slovu dostali naše odborníčky a naši odborníci. Slovenská veda ja plná osobností, ktoré denne objavujú svet, aby sa nám mohlo ľahšie žiť. V epizódach môžete počuť vedkyne alebo vedcov, výskumníkov z rôznych vedeckých oblastí. Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR, cez aplikácie Spotify a Apple Podcasts a na ďalších streamovacích platformách.
Zdroj: CVTI SR
(LDS)