Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenský vývojár Dominik Kadlubiak pracuje so svojím tímom na kompaktnej maske na behanie

Andrea Fedorovičová

Používateľa by mala chrániť pred vdychovaním špinavého vzduchu. S prototypom a aplikáciou chcú zamieriť do veľkých miest po celom svete.

Špeciálna maska ponúka komplexnú ochranu používateľa pred toxickými látkami, alergénmi a patogénmi v ovzduší. Zdroj: archív DK

Špeciálna maska ponúka komplexnú ochranu používateľa pred toxickými látkami, alergénmi a patogénmi v ovzduší. Zdroj: archív DK

Znečistený vzduch v mestách je dnes tvrdou realitou. Čo môžu robiť ľudia pre to, aby v mestskom prostredí žili a dýchali čo najzdravšie? Túto otázku si pred istým časom položil aj mladý vývojár Dominik Kadlubiak, finalista súťaže Falling Walls Lab Slovakia 2022. So svojím tímom sa pustil do práce a dnes má za sebou pekné výsledky: vyvinul totiž špeciálnu masku na behanie s aplikáciou, ktorá používateľovi prezradí všetko potrebné o vzduchu, ktorý práve dýcha.

Zaspomínajte trošku na začiatok svojej cesty. Ako vám napadlo vytvoriť práve masku?

Začalo sa to tým, že som robil modeling a popritom som cestoval všade možne po svete. Keď som bol v Londýne alebo New Yorku a šiel som si v meste zabehať a potom som sa vysmrkal, mal som doslova čierny hlien.

To ma šokovalo, nebolo to pre mňa vôbec bežné. Pochádzam totiž z Piešťan, kde máme krásny park a čistý vzduch. Začal som sa teda o túto problematiku zaujímať viac, až môj záujem prerástol do snahy pomôcť športovcom, ktorí nemajú inú možnosť a sú nútení behať v mestskom prostredí. Tak sa to začalo.

Kompaktná maska ponúka komplexnú ochranu používateľa pred toxickými látkami, alergénmi a patogénmi v ovzduší. Z akých komponentov pozostáva?

Myslím, že sme sa poučili z neúspechu iných a vytvorili sme masku s takým filtrom, aby umožňoval filtráciu nielen pevných častíc, ale aj plynov v ovzduší, ktoré pochádzajú z priemyslu a zo splodín spaľovacích motorov. Jednoduché FFP2 respirátory tieto plyny nedokážu odfiltrovať a naším cieľom je riešiť problém vznikajúci v mestskom prostredí komplexne.

Zakomponovali sme aj dva výdychové ventily, ktoré majú zabrániť vzniku kondenzátu z vydychovaných pár, čo by znemožnilo dýchanie a vzniklo by nepríjemné prostredie, v ktorom sa maska nedá nosiť.

Covid spôsobil sociologickú zmenu. Keby mal v čase pred covidom niekto respiračné rúško alebo FFP2 respirátor v nákupnom centre, považovali by ho ľudia za terminálne chorého alebo by si klepkali na čelo, že je to blázon.

Súčasťou masky sú aj filtračný materiál z FFP2 rúšok a aktivované uhlie.

Áno, skombinovali sme technológiu filtrácie jemných častíc na veľmi vysokej úrovni s technológiou filtrácie chemikálií, teda plynov, čím sme dosiahli veľmi dobrú efektivitu pre športovcov, ktorí sú veľmi citliví na hladiny oxidu uhoľnatého. Ten vzniká pri spaľovaní a znemožňuje efektívne zásobovať tkanivá kyslíkom.

Filtračný materiál teda odfiltruje všetky znečisťujúce látky a pevné častice a aktivované uhlie tieto látky uzamkne vo svojej štruktúre. Do pľúc sa následne dostáva čistý vzduch.

Dominik Kadlubiak s Vladimírom Boroňom, s ktorým na maske pracujú. Zdroj: archív DK

Sprava Dominik Kadlubiak s Vladimírom Boroňom, s ktorým na maske spolupracuje. Zdroj: archív DK

Ako ste vytvárali dizajn masky?

Dizajn masky je inšpirovaný fyziologickým tvarom tvárovej oblasti. Maska je schopná prispôsobiť sa konkrétnej tvári používateľa, takže mu pri nosení poskytuje maximálne pohodlie.

Maska poslúži aj alergikom a ľuďom s respiračnými problémami.

Presne tak. Respirátor nie je určený len športovcom, ale aj rizikovým osobám, ako sú alergici, ľudia s chronickými ochoreniami dýchacích ciest a napríklad aj tehotné ženy, astmatici a deti. Nielenže bude prispôsobený potrebám športovcov, no poslúži tiež iným skupinám, na ktoré by mohlo mať znečistené ovzdušie najväčší dosah.

Máte už k dispozícii funkčný prototyp?

Už sa k nemu blížime. Dokončujeme ukotvenie filtra a odlievanie silikónovej časti. V tej chvíli bude prototyp na svete a my budeme môcť začať prvé testy.

Zmena myslenia

Čas sa mení, znečistenie ovzdušia sa zintenzívňuje, no napriek tomu mám pocit, že (aspoň u nás na Slovensku a v západných krajinách) ľudia na takúto formu ochrany nie sú veľmi zvyknutí.

Myslím, že covid spôsobil aj v tomto priestore sociologickú zmenu. Keby mal v čase pred covidom niekto u nás respiračné rúško alebo FFP2 respirátor v nákupnom centre, považovali by ho ľudia za terminálne chorého alebo by si klepkali na čelo, že je to blázon.

Toto sa pandémiou covidu-19 zmenilo. Myslím, že tí racionálne zmýšľajúci vidia v ochrane pred patogénmi a látkami, ktoré znečisťujú ovzdušie, zmysel dodnes. Ide len o diskusiu, ktorú s nimi chceme viesť. A presne na to slúži naša aplikácia, ktorú sme k maske vytvorili.

Je to trochu rozporuplné. Ľudia na jednej strane investujú do drahých tenisiek na behanie či do vitamínov a súčasne ignorujú takú dôležitú vec ako znečistený vzduch.

Aké dáta poskytuje vaša aplikácia? Čo všetko sa z nej dozvieme?

Z aplikácie chceme urobiť niečo ako personálny environmentálny hub pre každého obyvateľa veľkomesta a kohokoľvek, kto sa rozhodne byť informovaný o znečistenom ovzduší. Aplikácia bude poskytovať presné zloženie vzduchu, ktorý sa okolo používateľa nachádza, a bude predpovedať, kedy sa na danom mieste ovzdušie zlepší, či sa zmierni alebo zhustí premávka, či začne fúkať vietor v takom smere, že bude zrovna vnášať rôzne splodiny do lokality, kde sa jedinec nachádza.

Takisto by sme chceli do aplikácie zakomponovať aktívny mód tak, aby ju mohli používatelia využívať počas svojej fyzickej aktivity. Aplikácia im potom dokáže zmerať pulzovú frekvenciu a pretaví ju do objemu vzduchu, ktorý sa za určitú časovú jednotku vymení medzi pľúcami a okolitým ovzduším.

V praxi by to vyzeralo takto: pôjdem behať s náramkom alebo inteligentnými hodinkami, moja aplikácia si jednoducho zoberie informácie, ktoré potrebuje, a ja mám na konci behu k dispozícii report o tom, koľko nečistôt sa mohlo dostať do môjho organizmu a koľko z nich bolo odfiltrovaných našou maskou.

Chceme tiež spraviť aplikáciu pre ľudí, ktorí sa rozhodnú športovať bez respirátora alebo majú svoju obľúbenú značku. Túžime vyhovieť čo najväčšiemu počtu používateľov.

Rozporuplná téma

Svojou prácou v podstate popularizujete tému znečisteného ovzdušia v mestách. Skúmali ste počas príprav masky aj to, nakoľko si ľudia v mestách uvedomujú dosah znečisteného ovzdušia na svoje zdravie? Niekedy mám totiž pocit, že sú voči tomuto trošku ľahostajní. Človek v meste je na špinavý vzduch zvyknutý, často vídam ľudí behať úplne spokojne hneď vedľa cesty a nezdá sa, že by ich výpary z áut nejako znepokojovali…

Je to trochu rozporuplné, teda aspoň pre mňa. Ľudia na jednej strane investujú do drahých tenisiek na behanie či do vitamínov a súčasne ignorujú takú dôležitú vec ako znečistený vzduch.

Znečistený vzduch je pritom štvrtým najrizikovejším faktorom vzniku chorôb u ľudí na celom svete (umiestnil sa hneď za fajčením tabaku, obezitou a zvýšeným krvným tlakom, pozn. red.) a jeho vdychovaním sa ľudia exponujú veľkej záťaži. Bežci v hustej premávke alebo cyklisti priamo integrovaní do premávky si škodia úplne najviac, keďže sú v bezprostrednom kontakte s výfukmi a vdychujú niekoľkonásobne znečistenejší vzduch, než je napríklad nameraný na výškovej budove.

Dominik Kadlubiak si absolvoval sériu prezentácií v Číne. Zdroj: archív DK

Dominik Kadlubiak absolvoval minulý rok sériu prezentácií v Číne. Zdroj: archív DK

V priebehu uplynulého roka ste absolvovali workshopy a kurzy, zamerané na rozvoj startupov, v rámci Perry Talents, vďaka čomu ste nadviazali spoluprácu s anglickým partnerom a založili v Británii vlastnú spoločnosť. Podnikli ste dokonca pracovnú cestu do Číny. Komunikujete teda o svojom produkte najmä so zahraničnými partnermi?

Vyvíjame rôzne aktivity, aby sa maska dostala do povedomia aj za hranicami Slovenska, a zháňame investície, aby sme mohli pokračovať v činnosti. Naším primárnym cieľom je vytvoriť produkty, teda respirátor a aplikáciu, ktoré by boli vhodné nielen pre Slovensko, my tu ešte máme relatívne dobré ovzdušie.

Našou cieľovou skupinou sú skôr obyvatelia veľkých miest, či už na západe, alebo práve v Číne a juhovýchodnej Ázii, kde majú problém s ovzduším niekoľkonásobne väčší. Chceme vytvoriť globálny produkt, ktorý bude možné odkomunikovať v hociktorej krajine sveta.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky