Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Najslávnejší svetový optometrista William Feinbloom vyvinul včelie okuliare pre extrémne slabozrakých

VEDA NA DOSAH

Newyorský vedec zasvätil celý svoj život pomoci takmer nevidiacim a vývoju optických pomôcok.

William Feinbloom zasvätil svoju viac ako 50-ročnú kariéru zrakovo postihnutým. Zdroj: Salus University

William Feinbloom zasvätil svoju viac ako 50-ročnú kariéru zrakovo postihnutým. Zdroj: Salus University

William Feinbloom je dodnes považovaný za jedného z najznámejších svetových optometristov. Newyorský vedec bol skutočným inovátorom, ktorý pomáhal slabozrakým a zaoberal sa zrakovými rehabilitáciami vyše 50 rokov.

O optometriu sa zaujímal už v mladom veku

Ako syn samovzdelaného optometristu bol uvedený do sveta starostlivosti o zrak už v mladom veku: popri strednej škole pracoval každé popoludnie v optometrickej praxi svojho otca.

Feinbloom napokon nasledoval jeho kroky a v roku 1922 získal titul z optometrie na Kolumbijskej univerzite, na ktorý nadviazal bakalárskym titulom z fyziky a matematiky na College of the City of New York a magisterským titulom a doktorátom v biofyzike a vo vizuálnej psychológii na Kolumbijskej univerzite.

Vývoj teleskopickej šošovky

Feinbloom vďaka výkonnému astronomickému ďalekohľadu, ktorý použil ako model, začal experimentovať s vývojom vysokovýkonnej teleskopickej šošovky, dostatočne malej na to, aby sa dala namontovať na bežné okuliare.

Teleskopické okuliare boli určené ľuďom s extrémne slabým zrakom, či už vrodeným (ako v prípade albínov), alebo získaným (napríklad po nehode).

Feinbloom vsadil do rámu okuliarov miniatúrne ďalekohľady, čím dosiahol ostrý pohľad do diaľky. Zorné pole tohto modelu bolo však také ohraničené, že majiteľ takýchto okuliarov musel pre lepšiu orientáciu ustavične krútiť hlavou.

V roku 1981 sa však Feinbloomovi podarilo dosiahnuť výrazné zlepšenie.

Včelie okuliare

Vzorom sa mu stalo oko hmyzu, ktoré je zložené z tisícov jednotlivých šošoviek. Tie vďaka rozdielnej orientácii optickej osi vytvárajú veľa obrazov. Takzvané včelie okuliare so šošovkovým systémom mali optické osi nastavené na zrenicu tak, že vznikol relatívne normálny obraz. Ľudia so zvyškom zraku sa tak mohli už v osemdesiatych rokoch minulého storočia stať aspoň trochu nezávislými od pomoci svojho okolia.

Feinbloom bol skutočným priekopníkom v oblasti optometrie. Okrem optických pomôcok navrhol a patentoval aj prvé kontaktné šošovky zo skla a z plastu.

Zdroj:
Kol. autorov: Kronika medicíny. Fortuna print, 1994.
Pennsylvania College of Optometry, Salus University

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky