Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Larry Page a Sergey Brin pred 25 rokmi založili Google. Začínali v garáži

Andrea Fedorovičová

Pôvodne to bola dizertačná práca. Projekt sa však stal natoľko populárnym, že dnes sa bez neho nezaobíde takmer nikto na svete.

Larry Page a Sergey Brinn si spočiatku vôbec nepadli do oka. Zdroj: Britannica

Vysokoškoláci Larry Page (vľavo) a Sergey Brin kompletne zmenili chod sveta. Zdroj: Google

Spoločnosť Google Inc. dnes oslavuje 25. narodeniny. Za projektom populárneho internetového vyhľadávača stojí Larry Page a Sergey Brin a popri nich zohral v raste spoločnosti a technologickom vývoji významnú rolu aj Eric E. Schmidt.

Larry Page získal bakalársky titul na univerzite v Michigane v odbore technických vied. V magisterskom štúdiu pokračoval na Stanfordovej univerzite v odbore počítačových vied. V roku 1995 sa na univerzite stretol so Sergeyom Brinom, ktorý na magisterskom stupni študoval odbor informatika.

Spoločnosť Google Inc. založili počas doktorandského štúdia v roku 1998 a Larry Page bol v rokoch 1998 až 2001 jej generálnym riaditeľom.

V roku 2001 odstúpil v prospech Erica E. Schmidta a potom zasadol na ten istý post znova od apríla 2011 až do júla 2015, keď sa stal generálnym riaditeľom novovytvorenej materskej organizácie Alphabet Inc. Vytvorili ju s cieľom dosiahnuť „významný pokrok“.

Pozíciu zastával do 4. decembra 2019, keď so spoluzakladateľom Brinom odstúpil zo všetkých výkonných postov a nestará sa už o každodenný chod spoločnosti. Naďalej však zostal členom predstavenstva a zamestnancom a akcionárom spoločnosti Alphabet Inc.

Podľa indexu miliardárov agentúry Bloomberg má Larry Page od júna tohto roka čistú hodnotu majetku odhadovanú na 112 miliárd dolárov. Ôsmy najbohatší človek sveta investoval aj do startupov lietajúcich automobilov Kitty Hawk a Opener a je spolutvorcom algoritmu PageRank, ktorý pre Google hodnotí vyhľadávanie.

Sergey Brinn a Larry Page s Ericom E. Schmidtom (vľavo) v roku 2008. Zdroj: Wikipedia

Zľava: Eric E. Schmidt, Sergey Brin a Larry Page v roku 2008. Zdroj: Wikipedia

Sergey Brin mal šesť rokov, keď s rodinou emigroval zo Sovietskeho zväzu do Spojených štátov. Ako študent kráčal v šľapajach svojho otca a starého otca a venoval sa matematike a informatike. Bakalársky titul získal na Marylandskej univerzite v College Parku, potom sa zapísal na Stanfordovu univerzitu, aby získal doktorát z informatiky. Na tejto škole sa stretol s Pageom, s ktorým vybudovali webový vyhľadávač.

Brin je nielen spoluzakladateľom perspektívnej spoločnosti. V rokoch 2001 až 2011 pôsobil ako jej technologický prezident. Spolu s Pageom a Ericom E. Schmidtom v týchto rokoch zodpovedali za každodennú prevádzku spoločnosti – technologickú a obchodnú stratégiu spoločnosti a približne do roku 2015 bol Brin riaditeľom špeciálnych projektov.

Do 3. decembra 2019 bol prezidentom materskej spoločnosti Alphabet Inc., potom však z funkcie odstúpil, no rovnako ako Page aj on zostal v spoločnosti Alphabet Inc. ako jej spoluzakladateľ a kontrolór akcionárov a členov predstavenstva. Od júna 2023 je Brin podľa agentúry Bloomberg deviatym najbohatším človekom na svete s odhadovanou čistou hodnotou majetku 107 miliárd dolárov.

Eric E. Schmidt pôsobí v Google Inc. od roku 2001. Z malej začínajúcej firmy v Silicon Valley pomohol vybudovať spoločnosť s celosvetovou pôsobnosťou. V roku 2001 sa Schmidt stal Larryho nástupcom a do roku 2011 pôsobil ako generálny riaditeľ spoločnosti.

Pod jeho vedením prešla infraštruktúra spoločnosti Google dramatickými zmenami a ponuka inovatívnych produktov a služieb sa rozrástla.

Súčasným generálnym riaditeľom spoločnosti Google je Sundar Pichai, ktorý na túto pozíciu nastúpil 24. októbra 2015. Larry Page medzitým prevzal rovnakú pozíciu v spoločnosti Alphabet Inc., ktorá je vlastníkom spoločnosti Google.

Spočiatku si boli nesympatickí

Asi by ste to nečakali, no budúci zakladatelia Googlu si nepadli do oka ihneď. V jednom z neskorších rozhovorov sa vzájomne označili za nepríjemných. Dôvodom mali byť slovné rozbroje vyplývajúce z často odlišných názorov.

Page pri stanovení témy dizertačnej práce zvažoval skúmanie matematických vlastností World Wide Webu. Po odobrení školiteľom sa pustil do projektu s názvom BackRub, ktorého cieľom bolo vytvoriť systém schopný nájsť spätné odkazy na zadané webové stránky a zoradiť výstup podobne ako pri citáciách v odborných dokumentoch.

Larry nakoniec prizval na spoluprácu Sergeya Brina. V marci 1996 dokončili prvú verziu BackRubu a nasmerovali ju na Pageovu domovskú stránku na Stanforde. Základom systému bol algoritmus PageRank (pomenovaný po Larrym), ktorý okrem počtu spätných odkazov vyhodnocoval aj dôležitosť jednotlivých stránok.

Prerod na vyhľadávač

Pri analýze výsledkov BackRubu sa Page a Brin zhodli, že jeho transformácia na plnohodnotný vyhľadávač by mohla vytvoriť originálny produkt. V tom čase oslavoval prvý vyhľadávač už niekoľko rokov, no PageRank dokázal zoradiť stránky omnoho relevantnejšie než väčšina vtedajších vyhľadávačov. BackRub na rozdiel od fulltextového prehľadávania inými službami hľadal kľúčové slová iba v hlavičkách webstránok.

Server chránilo lego

Prví testeri z radov univerzity boli projektom nadšení. Page a Brin teda pokračovali v zdokonaľovaní služby, to si však vyžadovalo výkonnejší hardvér.

Zo študentských zárobkov si nový server nemohli dovoliť, preto využili nadbytočnú techniku univerzity a poskladali vlastný stroj. Jedna z prvých verzií Googlu bola uložená na štvorgigabajtovom úložisku, ktoré chránili kocky z lega.

Od roku 2003 do roku 2010 bola úložná jednotka Googlu vystavená vo vstupnej hale Gates Computer Sciences. V roku 2010 ju zapožičalo na stálu expozíciu inžinierske centrum Jen-Hsun Huang.

úložná jednotka Googlu z lega je dnes natrvalo vystavená v inžinierskom centre Jen-Hsun Huang. Zdroj: Twitter

Úložná jednotka Googlu z lega je dnes natrvalo vystavená v inžinierskom centre Jen-Hsun Huang. Zdroj: Twitter

Úvahy o založení spoločnosti a zmene názvu

Úspech podnietil úvahy o založení spoločnosti a zmene názvu. Doslovne by sme BackRub mohli preložiť ako masáž chrbta. Page a Brin hľadali reprezentatívnejšie meno.

Názov Google, pre ktorý sa napokon rozhodli, vychádza z matematického termínu, ktorý vznikol okolo roku 1920. Americký matematik Edward Kasner požiadal pri prechádzke lesom v New Jersey mladého synovca Miltona Sirottu, aby mu pomohol vybrať názov pre ohromujúce číslo: jednotku, za ktorou nasleduje sto núl. Miltonova odpoveď bola Googol!

Tento výraz sa začal vo väčšom používať o dvadsať rokov neskôr po tom, čo bol publikovaný v Kasnerovej knihe Matematika a predstavivosť. V roku 2006 bolo slovo Google oficiálne pridané do slovníka Oxford English Dictionary.

Jednoducho vyzerajúca stránka

Prvý spoločnosťou zaregistrovaný patent sa volal Watermarking system and methodology for digital multimedia content.

Úvodná verzia Googlu vyzerala pomerne jednoducho, jej vzhľad bol podmienený nedostatkom informácií o jazyku HTML a na rozdiel od dnešnej verzie na nej celkom absentoval reklamný obsah.

Autori vyhľadávača sa spočiatku stavali proti reklamám na ich stránke, zvlášť proti takým, ktoré mali ľuďom vyskakovať v podobe takzvaných pop-upov. Neskôr si to rozmysleli a povolili jednoduché textové reklamy. Postupne pribudli i reklamné programy Google AdSense a AdWords, ktoré sa dnes využívajú vo veľkom.

V súčasnosti Google na reklamách zarába 20 miliárd ročne, čo je viac než zisk televízií CBS, NBC, ABC a FOX dohromady.

Krok za krokom

Program predchodcu Googlu bol napísaný v jazykoch Java a Python a bežal na niekoľkých počítačoch Intel Pentium. Databáza bola uložená na 28-gigabajtovom disku.

Ako prvý firmu zafinancoval spoluzakladateľ spoločnosti Sun Microsystems, ktorý Googlu poskytol stotisíc dolárov.

Pôvodná stránka Google fungovala na doméne www.google.stanford.edu. Doména www.google.com bola registrovaná 15. septembra 1997. Dňa 4. septembra 1998 bola založená firma Google v garáži u ich priateľky Susan Wojcickej v Menlo Parku v Kalifornii.

V roku 1999 sa spoločnosť presťahovala do nových kancelárií na 165 University Avenue v Palo Alto. V tom istom roku sa naplno rozbehli investície. Firmy ako Kleiner Perkins Caufield & Byers a Sequoia Capital investovali do Googlu okolo 25 miliónov dolárov. Brin a Page však stále nechceli firmu pretvoriť na akciovú spoločnosť.

V júli 2001 Google spustil populárnu vyhľadávaciu službu Google Obrázky. Od prvého dňa ponúkala služba prístup k 250 miliónom obrázkom.

V tomto roku Google vydal prvý hardvérový kúsok pre podniky Google Search Appliance. Bola to žltá skrinka, ktorú si firmy mohli pripojiť k firemným počítačom a pomocou nej vyhľadávať vo svojich dokumentoch.

Brin a Page na začiatku chceli nápad predať vyhľadávaču Yahoo!, ktorý to odmietol. V roku 2002 dostali zakladatelia ponuku so sumou tri miliardy dolárov, ktorú odmietli. Dnes má spoločnosť hodnotu zhruba 400 miliárd dolárov.

V roku 2004 Google spustil mail Gmail, ktorý je dnes najpoužívanejším mailovým programom s viac ako miliardou zaregistrovaných používateľov. Keďže mail vyhlásili prvého apríla, množstvo ľudí si myslelo, že ide o žart.

Rok 2005 sa niesol v znamení výskumu a spolupráce s úradom NASA, pre ktorý Google postavil obrovské výskumné a vývojové centrum. V tom istom roku začal Google spolupracovať s firmou Sun Microsystems. Pustili sa do vývoja open source free programu OpenOffice.org, ktorý bol napodobeninou programu Office.

V tom roku Google rozbehol viacero projektov, ktoré mu priniesli ešte väčší úspech. Už to nebol iba vyhľadávač, ale aj geografický GPS program Google Earth, v ktorom ste si mohli zo satelitných snímok pozrieť celú zemeguľu.

V roku 2007 Google ohlásil operačný systém pre telefóny s označením Android.

Od roku 2017 Google funguje na stopercentne obnoviteľných zdrojoch. Na presun zamestnanci používajú farebné bicykle. Zdroj: Google

Od roku 2017 Google funguje na stopercentne obnoviteľných zdrojoch. Na presun zamestnanci používajú farebné bicykle. Zdroj: Google

K prevratným aplikáciám patria Google Mapy, ktoré okrem inteligentnej navigácie ponúkajú možnosť pozrieť si konkrétne ulice cez funkciu Google Street View.

Samotný projekt Google Máp vznikol vo firme Where 2 Technologies v októbri 2004. Túto firmu kúpil Google a následne bol program pretvorený na webovú aplikáciu. Google Mapy boli spustené v roku 2005.

Google na zber dát používa špeciálne autá, ktoré niekoľko rokov jazdili po svete a zbierali fotografie ulíc. V roku 2010 autá zavítali aj na Slovensko, a tak si dnes môžete pozrieť detailné cesty našej krajiny.

V roku 2006 Google kúpil najpoužívanejšiu videostránku YouTube za 1,65 miliardy a spustil prekladač Google Translate.

V roku 2008 sme sa dočkali zlepšeného webového prehliadača Google Chrome, ktorý strčil do vrecka neobľúbený Internet Explorer.

V januári 2009 začala spoločnosť spolupracovať s Pontificial Council for Social Communications a v rámci tejto spolupráce s Vatikánom pre pápeža vytvorili vlastný YouTube kanál. V tomto roku CNN informovalo, že na Googli sa uskutoční viac ako miliarda vyhľadávaní.

V roku 2010 Google predstavil prvý smartfón, ktorý pomenoval Google Nexus One. Koncom roka uviedol koncept autonómneho automobilu Google Car. Je fascinujúce, že trend, o ktorom sa vo veľkom hovorí až dnes, mal Google naplánovaný už pred siedmimi rokmi.

Študenti medicíny mohli detailne preskúmať ľudské telo cez virtuálnu interaktívnu pomôcku Google Body Browser, ktorá vyšla v roku 2010. V tomto roku sa uskutočnila aktualizácia Google Máp. Pribudli im 3D budovy, ktoré sú zosnímané zo satelitu, alebo nakreslené na mape.

V roku 2010 vznikla v rámci Google startupu firma Niantic Labs, ktorá o dva roky vytvorila revolučnú hru Ingress. V nej hráči hrajú v reálnom svete cez rozšírenú realitu. O tri roky neskôr sa firma stala samostatnou a v roku 2016 predstavila najznámejšiu mobilnú hru na svete s názvom Pokémon GO.

V roku 2011 Google spustil projekt virtuálnych galérií, po ktorých ste sa mohli poprechádzať a detailne si pozrieť každé umelecké dielo v 17 múzeách sveta. V tom istom roku Google spustil funkciu Google Peňaženka aj sociálnu sieť Google+, ktorá sa snažila priniesť alternatívu k najpoužívanejším sociálnym sieťam facebook a twitter.

V polovici roka 2011 Google odkúpil legendárnu Motorolu za 12,5 miliardy dolárov, ktorú neskôr predal Lenovu. Google chcel nazrieť aj do sveta hudby a v tomto roku priniesol Google Music, čo je konkurencia iTunes.

V roku 2012 sa začali objavovať prvé informácie o revolučných okuliaroch Google Glass, ktoré sa dostali do predaja o dva roky neskôr. Napriek obrovským očakávaniam sa to pre vysokú cenu a nedostupnosť skončilo fiaskom.

Google sa rozšíril o službu Google Play, ktorá je androidovým konkurentom služby App Store. Používateľov potešil aj službou Google Drive, ktorá umožňovala ukladať dokumenty na bezplatné cloudové úložisko s kapacitou 15 gigabajtov.

Rok nato chcel Google zlepšiť mapy, a tak kúpil firmu Waze, ktorá ponúkala prehľad o dopravných zdržaniach a nehodách na cestách.

O niekoľko mesiacov Google túto funkciu integroval do svojich máp. Služba využíva rýchlosť pohybu androidových zariadení na cestách, aby vedela posúdiť dopravné zdržania.

V roku 2014 Google predstavil hodinky s analógovým displejom a rozšíril Street View o podmorský svet.

Koncom roka 2015 Google spustil v rámci Google Cultural Institute virtuálny prístup k 60 umeleckým inštitúciám vrátane divadla, opery a koncertov s podporou 360° prehliadky.

Google predstavil nápad virtuálnej reality Daydream VR, ktorý koncom roka 2016 premenil na skutočnosť.

Od roku 2017 firma funguje na stopercentne obnoviteľných zdrojoch a v tejto oblasti je na prvom mieste. Za pokrokovú a úspornú možno spoločnosť považovať aj vzhľadom na skutočnosť, že po pandémii koronavírusu natrvalo presunula niektoré pracovné pozície na prácu na doma.

Ďalším z cieľov spoločnosti je zachovanie otvorenej kultúry, a tak sa vo firme konajú piatkové schôdze, na ktorých môžu zamestnanci klásť otázky ohľadom firemných záležitostí priamo členom výkonného manažmentu aj iným vedúcim pracovníkom.

Pracovať pre Google je prestížnou záležitosťou a pracovať v hravom kampuse v Kalifornii je snom hádam každého informatika. Pracovníci majú prístup do rekreačných zón, posilňovne, spŕch, masážneho salónu, k videohrám, stolnému futbalu, biliardu či pingpongu. Nechýba množstvo občerstvovacích zariadení s nutrične vyváženým jedlom, ktoré je zadarmo. Na prepravu sa používajú bicykle vo farbách spoločnosti.

Dnes sú Sergey Brinn a Larry Page miliardári. Zdroj: businessinsider.com

Dnes sú Sergey Brin a Larry Page multimiliardári. Zdroj: businessinsider.com

Úsmevné fakty na záver

  • Stanfordova univerzita dodnes vlastní patentové právo na algoritmus PageRank.
  • Neoficiálne motto spoločnosti je Don’t be evil (Nebuď zlý).
  • Koncom roka 1999 spoločnosť Google zamestnala svojho prvého šéfkuchára. Volal sa Charlie Ayers.
  • Prvé video na YouTube bolo publikované 23. apríla 2005, kde jeden zo zakladateľov YouTube komentoval slony v zoologickej záhrade.
  • Google si prenajíma 200 kôz, ktoré sa pasú v centrále.
  • Raz si spoločnosť dokonca prenajala ťavu, aby snímala Street View púšte.
  • Google vlastní práva na doménu www.GoogleSucks.com, vo voľnom preklade Google je nanič.
  • Prvého apríla 2007 Google rozposlal zamestnancom mail, že v kampuse sa stratil pytón. Nebol to žart.
  • V roku 2010 Nikaragua omylom spustila inváziu na Kostariku vinou chyby v Google Mapách.
  • Ak zadáte do vyhľadávača slovo „askew“, obsah sa vám mierne nakloní doprava, ako keby ste mali chybu v počítači.
  • V roku 2013 Google padol na päť minút, za ktorých sa celosvetová internetová aktivita znížila o 40 percent.
  • Napriek tomu, že prvých sedem rokov spoločnosť oslavovala výročie 4. septembra, v roku 2005 sa rozhodla presunúť oslavy na 27. september, aby sa dátum zhodoval s dňom, keď Google oznámil rekordný počet zaindexovaných stránok.

Zdroje: Britannica, Wikipedia (1, 2), Techbox (1, 2), info.sk, FinReport

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky