Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Google vylepšil aplikácie, ktoré môžu spríjemniť aj cestovanie

VEDA NA DOSAH

Aplikácia Mapy umožní ušetriť prírodu i peniaze a v Prekladači pribudli jazyky, ktorými sa dohovoríte aj v Afrike.

Záber na ruky človeka, v ktorých drží smartfón a v ňom má vyobrazenú mapu od Google (je v aute). Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com

Na tohtoročnej konferencii Google I/O 2022, ktorá sa uskutočnila 11. – 12. mája, predstavila spoločnosť Google niekoľko technologických noviniek.

Technologický gigant uviedol napríklad tri nové smartfóny, svoje prvé vlastné inteligentné hodinky, okuliare s rozšírenou realitou, ako aj plány na uvedenie nového tabletu. CNN informovala, že okrem toho oznámil aktualizácie niekoľkých svojich najpopulárnejších nástrojov vrátane Máp, Google Prekladača aj Vyhľadávača.

Ulice preskúmate dokonalejšie

Jedna z najväčších aktualizácií sa podľa CNN týka Google Máp, a to vďaka novej funkcii Immersive View (vytvára trojrozmerný obraz, akoby vťahuje do zážitku – pozn. red.), ktorá je rozšírením známej funkcie Street View (ponúka 360-stupňový panoramatický pohľad na ulice – pozn. red.).

Zatiaľ čo Mapy už ponúkajú možnosti satelitného zobrazenia a zobrazenia ulíc, nová funkcia obe kombinuje a podľa Google „vytvára bohatý digitálny model, vďaka ktorému sa používatelia budú cítiť ako na Zemi”. Virtuálne sa budú môcť vzniesť nad hľadaný cieľ a zblízka si pozrieť napríklad okolitú architektúru, parky, galérie či reštaurácie.

Vďaka ďalšej funkcii, časovému posúvaču (samozrejme, funguje len smerom do minulosti), sa bude dať zistiť, ako oblasť vyzerá v rôznom počasí či v rôznych časových úsekoch dňa. Používateľovi tak napríklad umožní zistiť, kedy je v nej dopravná špička. Do konca tohto roka by mala byť k dispozícii v Los Angeles, Londýne, New Yorku, San Franciscu a Tokiu, ale Google sľúbil, že v blízkej budúcnosti do nej pridá ďalšie mestá.

Video, ktoré vám ju priblíži, si môžete pozrieť cez nasledujúci link: https://blog.google/products/maps/three-maps-updates-io-2022/.

Foto zobrazuje ako pomocou funkcie Google Prekladač muž smartfónom prekladá čínštinu do angličtiny. Zdroj: iStockphoto.com

Foto ilustruje, že Google pridáva do svojho prekladateľského nástroja Google Translate 24 jazykov, najmä z oblasti Afriky, Indie a ďalších miest, v ktorých nie sú dostatočne rozšírené inteligentné technológie. Zdroj: iStockphoto.com

Môžete ušetriť prírodu aj svoje peniaze

Ďalšia funkcia Eco-friendly routing (ekologické smerovanie – pozn. red.) je dobrá pre ľudí aj pre planétu. Isto poteší šoférov áut, ktorí sa snažia žiť čo najekologickejšie. Umožní im naplánovať si nielen čo najrýchlejšiu cestu z bodu A do bodu B, ale aj čo najšetrnejšiu voči ich peňaženke, čo znamená, že pri nej minú menej paliva. Táto funkcia už od minulého roka funguje v USA i Kanade, teraz ju Google plánuje ponúknuť aj Európe.

Dohovoríte sa vo viacerých krajinách

Navyše Google pridáva do svojho prekladateľského nástroja Google Translate 24 jazykov, najmä z oblasti Afriky, Indie a ďalších miest, v ktorých nie sú dostatočne rozšírené inteligentné technológie. Patrí medzi ne napríklad kečuánčina, ktorou sa hovorí v Andách, hlavne v Peru, lingalčina, ktorou sa rozpráva v Konžskej demokratickej republike, asámčina, ktorou sa komunikuje v severovýchodnej Indii, alebo jazyk tigriňa, ktorý sa používa v Eritrei a v severnej Etiópii v provincii Tigraj. Celkový počet jazykov, ktorý táto funkcia dokáže preložiť, je tak 133 a v najbližších dňoch budú k dispozícii všetkým používateľom služby Google Translate.

Zdroje: CNN
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky