Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Súťaž Scratch Match ocenila už po šiesty raz nádejné programátorky

VEDA NA DOSAH

Kvalita prihlásených projektov rastie, dominovali edukatívne hry.

Ilustračný obrázok ku súťaži Scratch Match 2022

Ilustračný obrázok k súťaži Scratch Match 2022. Zdroj: Scratch Match

Porota celoslovenskej súťaže Scratch Match 2022 ocenila 22. júna už po šiesty raz nádejné programátorky vo veku 8 – 15 rokov. Medzi ocenenými nechýbala aplikácia učiaca názvy častí našej kostry, hry o recyklovaní alebo hry pre viac paralelných hráčov. Do súťaže sa zapojilo spolu 60 dievčat s 36 projektmi. Najväčšie zastúpenie bolo z Trenčianskeho a Košického kraja. Dievčatá mohli súťažiť buď individuálne, alebo v tímoch v dvoch kategóriách, a to staršia a mladšia kategória.

Súťaž Scratch Match

Scratch je programovací jazyk ideálny pre začiatočníkov na tvorbu jednoduchých počítačových hier, animácií a príbehov, ktorý využíva takzvané blokové programovanie. Súťaž Scratch Match organizuje občianske združenie Aj Ty v IT v spolupráci so spoločnosťou Accenture.

„V Accenture chápeme, že na pritiahnutie viac žien do odvetvia informačných technológií (IT) musíme ukázať dievčatám už v základných školách a v tínedžerskom veku, že svet IT je oblasťou, kde môžu naplno rozvinúť svoju kreativitu a nájsť uplatnenie, ktoré ich bude napĺňať. Preto dlhodobo podporujeme Scratch Match a ďalšie aktivity organizácie Aj Ty v IT, ktoré cielene búrajú stereotypy a časom sa určite prejavia aj vo zvýšenom počte študentiek IT odborov a vyrovnanejšiemu zastúpeniu pohlaví v IT sektore,“ vysvetľuje Nikoleta Fialová, jedna z porotkýň súťaže.
Hlavným cieľom súťaže Scratch Match je motivovať dievčatá v základných školách k objavovaniu technológií. V súťaži môžu využiť svoj talent a svoju kreativitu pri tvorbe jednoduchej počítačovej hry, zábavnej animácie alebo príbehu. Pre dievčatá aj školy, ktoré sa dosiaľ so Scratchom nestretli, zároveň Aj Ty v IT ponúklo 47 workshopov Scratchu, v rámci ktorých tento rok vyškolili spolu 215 dievčat z celého Slovenska.

Od roku 2017 sa do súťaže zapojilo 315 dievčat a vytvorili spolu vyše 200 projektov.

Tohtoročné víťazky

Porota v zložení Nikoleta Fialová, Linda Šafránková, Gabriel Hudák a Ivana Halpert na svojom zasadnutí ocenila z roka na rok rastúcu kvalitu súťažných projektov, najmä ich kódov, čo sa prejavilo silnejšou konkurenciou a udelením všetkých cien.

Víťazkou prvej ceny v kategórii staršie dievčatá – jednotlivci sa stala Viktória Pupáková z Nových Zámkov so skákajúcou viacúrovňovou hrou rtudisru. Išlo zároveň o kategóriu s najväčším počtom prihlásených projektov.

„Veľmi ma potešilo, že som tak dobre uspela a získala prvé miesto, za čo som vďačná aj učiteľovi, ktorý ma v tom podporoval. Táto práca ma veľmi bavila a ďakujem vám, že ste ju hodnotili za najlepšiu,“ uviedla v reakcii na výhru Viktória Pupáková.

V kategórii staršie dievčatá – tím si prvé miesto odniesol EVO Team z Košíc s edukatívnou aplikáciou pre učenie rôznych častí ľudskej kostry. Porota pozitívne ohodnotila najmä funkciu pamätania si zlých odpovedí a možnosť ich následného precvičovania. Zároveň možno hovoriť o projekte, ktorý sa dá okamžite využiť na vzdelávacie účely v základných aj stredných školách.

V kategórii mladšie dievčatá – jednotlivci sa najlepšie umiestnila Bela Belobradová z Púchova s hrou Boj s Covid19, pri ktorej porota vyzdvihla koncept a funkčnosť hry, ako aj možnosť hrania pre dvoch hráčov. Kategóriu mladšie dievčatá – tím vyhrali IT Girls z Košíc s edukatívnou hrou o správnom recyklovaní. Porota vyzdvihla prácu a nahratie vlastného audia.

„Je skvelé vidieť, ako z roka na rok narastá úroveň prihlásených projektov. Scratch je skvelá cesta, ako začať s programovaním v skorom veku, pretože je jednoducho ovládateľný a umožňuje osvojiť si základné príkazy,“ vysvetľuje riaditeľka Aj Ty v IT Petra Kotuliaková.

Od minulého roka je partnerom súťaže aj švajčiarska spoločnosť Zurich Insurance Company, poisťujúca ľudí a majetok po celom svete. „V rámci dlhoročnej spolupráce s Aj Ty v IT pomáhame dievčatám a ženám spoznať svet IT. Naši skúsení kolegovia okrem iného pravidelne pripravujú a školia programátorské kurzy, čím pomáhajú ženám uplatniť sa v technologických profesiách. Sme radi, že sa rozsah našej spolupráce neustále rozširuje, vďaka čomu aj my prispievame k tomu, aby sa myšlienka sprístupnenia IT pre ženy a dievčatá stala realitou,“ vysvetľuje Linda Šafránková z Zurich Insurance Company.

Kompletné výsledky Scratch Match 2022 si môžete pozrieť na ich webovej stránke.

Zdroj: TS

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky