Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Junior Internet AMAVET 2022 si zmeralo sily viac ako päťdesiat žiakov

VEDA NA DOSAH

Absolútnym víťazom sa stal Simon Čarný s dvojrozmernou plošinovou hrou OmegaBot inšpirovanou dizajnom hier z 90. rokov.

Záber na všetkých súťažiacich JUNIOR INTERNET AMAVET 2022. Foto: Gréta Zubová Zdroj: AMAVET

V rámci 17. ročníka JUNIOR INTERNET AMAVET si zmeralo sily 52 žiakov so 44 projektmi. Foto: Gréta Zubová Zdroj: AMAVET

Asociácia pre mládež, vedu a techniku AMAVET opäť vytvorila priestor pre výnimočných žiakov v oblasti IT a digitálnych zručností, a to prostredníctvom 17. ročníka jedinečnej konferenčnej súťaže Junior Internet.

Posledné dva aprílové dni súťažilo so 44 projektami 52 žiakov, ktorí postúpili do celoslovenského finále do Bratislavy. Po dvoch rokoch súťaženia formou online si mohli súťažiaci konečne „pozrieť priamo do očí“ a v 3 a polminútovej prezentácii presvedčiť členov odbornej hodnotiacej komisie o výnimočnosti toho-ktorého projektu.

Súťažilo sa v šiestich kategóriách

Šesť kategórií umožnilo každému nadšencovi v online priestore objaviť svoj talent v informačných technológiách. Na podujatí si mohli zmerať sily rovesníci spomedzi žiakov základných i stredných škôl v šiestich kategóriách, konkrétne JuniorWEB – webové stránky, JuniorDESIGN – digitálne grafické práce, JuniorBLOG – blogy a vlogy, JuniorAPP – mobilné aplikácie, JuniorLEARN – weby a aplikácie využiteľné vo vzdelávaní. V šiestej kategórii JuniorTEXT súťažnú tému vyhlásili v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku. Bola ňou téma s názvom Plán obnovy a odolnosti: Slovensko podľa mňa.

Priebeh súťaže výstižne zhodnotil predseda hodnotiacej komisie Ľuboš Demovič: „V mene hodnotiacej komisie môžem konštatovať, že prezentované projekty boli na kvalitnej úrovni, prekvapili nás viaceré z nich od žiakov základných a stredných škôl. Ich tri a polminútové prezentácie boli plynulé, svižné a niekedy až vysoko profesionálne. Oceňujem podnetnú a konštruktívnu diskusiu s otázkami od hodnotiacej komisie, ako aj od samotných účastníkov národného finále prostredníctvom aplikácie Slido.“

Absolútny víťaz vytvoril umelecký zážitok

Ľuboš Demovič priblížil aj projekt OmegaBot, ktorého autorom je Simon Čarný, absolútny víťaz Junior Internet: „Je to dvojrozmerná plošinová hra, ktorej cieľom je zachytiť vizuálny dizajn starších hier z 90. rokov použitím pixel artu a inovovať ju pomocou možností dnešných poznatkov, vylepšení, a vytvoriť tak umelecký zážitok, ktorý si hráč užije.

Záštitu nad súťažou prevzali prof. Ing. Ivan Kotuliak, PhD., dekan FIIT STU, Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, a Emil Fitoš, prezident IT Asociácie Slovenska.

Súťažnú konferenciu JUNIOR INTERNET AMAVET podporili Accenture Nadačný fond – Nadácia Pontis a hlavné mesto SR – Bratislava.

Videozáznamy zo súťaže si môžete pozrieť po kliknutí na nasledujúce linky:

1. deň súťaže: https://youtu.be/UO6jX_YTs6A,

2. deň súťaže: https://youtu.be/9znEKYkkhfc,

Vyhlásenie výsledkov: https://youtu.be/UO6jX_YTs6A?t=21080.

Zdroj: TS AMAVET (GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky