Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Dvojica Američanov vyvíja špeciálnu čelenku na navodenie lucidného snívania

VEDA NA DOSAH

Prototyp prístroja Halo by mala predstaviť v polofunkčnej verzii koncom októbra alebo začiatkom novembra tohto roka.

Lucídne snenie fascinuje verejnosť a neurovedeckú komunitu už celé desaťročia. Zdroj: iStockphoto.com

Lucidné snívanie fascinuje verejnosť a neurovedeckú komunitu už celé desaťročia. Zdroj: iStockphoto.com

Dvojica Američanov Eric Wollberg a Wesley Berry sa v rámci svojho startupu Prophetic AI usiluje o zostrojenie špeciálnej čelenky, ktorá vysiela ultrazvukové signály a používateľovi má privodiť stav lucidného snívania.

Na prototype prístroja Halo spolupracujú Wollberg a Berry so spoločnosťou Card79, ktorá nadizajnovala a zostrojila hardvér i pre Muskovu spoločnosť Neuralink, zaoberajúcu sa modernými IT technológiami a ich využitím v rozhraní ľudského mozgu. S financovaním projektu startupistom pomohli a16z Scout Fund a fond rizikového kapitálu BoxGroup.

Čelenku by Wollberg a Berry chceli predstaviť v polofunkčnej verzii koncom októbra alebo začiatkom novembra. Test prototypu bude musieť počkať do tretieho až štvrtého štvrťroka 2024, keď bude ukončená štúdia o zobrazovaní mozgu v spolupráci s Dondersovým inštitútom pre mozog, poznanie a správanie, ktorý je súčasťou Radboudovej univerzity v Holandsku.

Wollbergovo poslanie

Ako sa vyjadril Wollberg, jeho poslaním je „kolektívne pracovať na pochopení podstaty vedomia“. Generálny riaditeľ startupu Prophetic AI mal svoj prvý lucidný sen ako dvanásťročný, a hoci si presne nepamätá, čo v ňom robil, považuje to za najhlbší zážitok svojho života.

Na vysokej škole začal takto snívať dva razy týždenne, až si časom uvedomil, že by chcel vymyslieť spôsob, ako by mohli ľudia praktizovaním lucidného snívania preskúmať na hlbšej úrovni svoje podvedomie.

Obr. Jeden zo zakladateľov startupu Prophetic AI Eric Wollberg tvrdí, že je jeho poslaním kolektívne pracovať na pochopení podstaty vedomia. Zdroj: Prophetic AI

Jeden zo zakladateľov startupu Prophetic AI Eric Wollberg tvrdí, že je jeho poslaním kolektívne pracovať na pochopení podstaty vedomia. Zdroj: Prophetic AI

Berry sa zasa orientoval v neurotechnologickom prototypovaní – prenášal údaje z elektroencefalogramu do neurónovej siete transformátora a skúmal, čo ľudia môžu vidieť vo svojich mysliach. Na tomto projekte pracoval spoločne s kanadskou speváčkou a producentkou Claire Elise Boucherovou, známou pod umeleckým menom Grimes.

„Eric prišiel za mnou a spýtal sa ma, ako by bolo možné vyvolať ľuďom lucidné sny,“ povedal Berry pre portál CNBC. „Rozhodujúcim okamihom pre mňa bolo, keď som si uvedomil, že ľuďom netreba vyvolať samotný snový stav, stačí im aktivovať prefrontálnu kôru a privodíte im lucidné sny (práve aktívna prefrontálna kôra je predpokladom vedomého snívania, pozn. red.),“ vysvetlil spoluzakladateľ startupu.

Pustili sa do práce

Netrvalo dlho a dvojica, fascinovaná tým, ako môžu nástroje zobrazovania mozgu pomôcť vykresliť obraz myšlienkových vzorcov človeka, sa pustila do práce.

Ich cieľom bolo použiť spletitú neurónovú sieť na dekódovanie údajov z mozgu na tokeny, ktoré následne vložili do modelu transformátora tak, aby im porozumel.

„Môžete vytvoriť uzavretú slučku, vďaka ktorej sa model učí a zisťuje, aké sekvencie stavov mozgu a neurostimulácie sa musia vyskytnúť, aby sa maximalizovala aktivácia prefrontálnej kôry,“ vysvetlil Berry.

Cielenými ultrazvukmi stimulujú prefrontálnu kôru používateľa počas snívania. Prebiehajúci výskum okrem iného naznačil, že cielená ultrazvuková stimulácia môže dokonca zlepšiť pracovnú pamäť používateľa.

Verejnosť fascinuje dlhé desaťročia

Lucidné snívanie fascinuje verejnosť a neurovedeckú komunitu už celé desaťročia. Neurovedecké štúdie na túto tému vznikajú už od roku 1970 a s rozšírením oblasti kognitívnej neurovedy sa záujem o lucidné snívanie ešte zvýšil. Odkazy na tento typ snívania sa od konca deväťdesiatych rokov niesli naprieč popkultúrou, založené sú na nich napríklad slávne filmy Matrix (1999, 2003) či Počiatok (2010).

Prophetic AI so špeciálnou čelenkou prichádza v čase, keď viacero spoločností zaoberajúcich sa umelou inteligenciou investuje do nositeľnej elektroniky. Spoločnosť Humane AI, ktorú v roku 2017 založili bývalí zamestnanci Apple, debutovala len pred niekoľkými dňami na Parížskom týždni módy so svojím zariadením AI Pin (ide o zariadenie pripnuté na odev, ktoré svojmu používateľovi premieta rozhrania a informácie podobne ako telefón a hovorí s ním, pozn. red.) a v snahách o skonštruovanie novej technológie nezaostáva ani slávny dizajnér telefónu značky iPhone Jony Ive a Sam Altman z OpenAI, ktorí už údajne tiež diskutujú o spoločnom hardvérovom AI projekte.

Zdroj: CNBC, Inverse

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky