Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Blíži sa prvý ročník festivalu inovácií ITAPA Expo 2022

VEDA NA DOSAH

Podujatie bude patriť najmodernejším riešeniam pre náš život a sprístupní verejnosti inovatívnu tvár našej krajiny.

Banner podujatia: ITAPA EXPO 2022

Banner podujatia: ITAPA EXPO 2022. Zdroj: FB

V dňoch 9. a 10. septembra 2022 sa na nábreží Dunaja pred OC Eurovea v Bratislave uskutoční prvý ročník festivalu inovácií zo Slovenska ITAPA EXPO 2022. Návštevníci podujatia, ktorého partnerom je aj Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), sa môžu tešiť na výstavu najpútavejších exponátov slovenských pokrokových firiem a inštitúcií v spojení s tým najlepším z EXPO DUBAJ 2020.

Festival sa bude niesť v duchu viacerých tém od inovácií a technologických noviniek v udržateľnom svete cez vodíkovú revolúciu, ekoinovácie, prechod k nízkouhlíkovej ekonomike až po digitalizáciu v praxi. Posnaží sa zároveň osloviť generáciu budúcnosti a pomôže šikovným startupistom zviditeľniť sa. „Ako jeden z hlavných partnerov podujatia sme sa podieľali na vytvorení priestoru, v rámci ktorého sa môžu verejne odprezentovať vysoké školy, ktoré sa aktívne zapájajú do kreovania úspešného a ekonomicky, ale aj environmentálne udržateľného Slovenska,“ povedal generálny riaditeľ CVTI SR Ján Kyselovič.

„Budeme radi, keď sa nám aj prostredníctvom tohto podujatia podarí zvýšiť informovanosť o význame technologických noviniek a inovatívnych riešení a možnosti ich využitia aj v bežnom živote. Touto aktivitou sa snažíme podporiť a popularizovať významné aktivity slovenských vysokých škôl, vedcov, inovátorov a šikovných študentov, ale aj podnietiť záujem verejnosti o túto oblasť,“ doplnila vedúca odboru propagácie vedy a techniky a odboru elektronických médií a multimédií CVTI SR Marta Pavliková.

Exponáty aj z EXPO Dubaj 2020

V rámci expozičnej časti festivalu si návštevníci budú môcť pozrieť viacero noviniek z oblasti moderných technológií, ako i exponáty zo slovenského pavilónu EXPO Dubaj 2020. Medzi nimi napríklad prvý koncept slovenského vodíkového auta MH2, na ktorého modeli spolupracovali tiež odborníci zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, vodíkový autobus Rošero-P First, ekologickú alternatívu vrtuľníkov Vírnik Nisus z Topoľčian či VRM simulátor, napodobňujúci reálne podmienky pri leteckom výcviku.

Vírnik Nisus Zdroj: ITAPA Expo 2022

Vírnik Nisus. Zdroj: ITAPA Expo 2022

Svoje miesto bude mať na výstave takisto robot androver, ktorý mal pôvodne slúžiť na obrábanie vinohradov. Jeho osud sa však náhle zmenil, keď sa od viníc zrazu dostal s astrobiologičkou Michaelou Musilovou na simulovanú misiu na Mars. Vedľa neho sa predstaví aj unikátny strelec robot Alex z dielne štyroch bratislavských stredoškolákov.

8. kontinent Zdroj: ITAPA Expo 2022

8. kontinent. Zdroj: ITAPA Expo 2022

Milovníkov zvierat zasa poteší robotický pes Artaban, ktorý má byť v budúcnosti nasadený na náročné, život ohrozujúce operácie. Vystavený bude i elektrický autonómny monopost či bicykel Sharvan, ktorý rastie, dá sa za niekoľko sekúnd zložiť a mení farby. Okrem toho návštevníkov bezpochyby zaujme aj futuristický 8. kontinent dizajnérky a architektky Lenky Petrákovej, slúžiaci ako stanica na čistenie oceánov – dielo, za ktoré získala ocenenie Nadácie Jaques Rougerie Génération Espace Mer – Institut de France.

Aktivity pre odborníkov i verejnosť

Festival poskytne i priestor na prezentácie, diskusie a rôzne aktivity pre odbornú aj laickú verejnosť. Na svoje si prídu všetci, ktorí žijú technologickými novinkami a vyhľadávajú netradičné nápady a inovatívne postupy.

Program festivalu obohatia projekcie filmov z dubajského EXPO, ako aj premiéra najnovšej snímky Amazing Planet fotografa a cestovateľa Filipa Kuliseva a ďalšie sprievodné aktivity, kultúrny program a animácie. Návštevníci budú mať tiež k dispozícii oddychovú zónu.

Vstup na podujatie, ktoré sa uskutoční pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR, Bratislavského samosprávneho kraja a hlavného mesta SR Bratislavy, je voľný.

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky