Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

WORLD EXPO 2020 bude v Dubaji

VEDA NA DOSAH

Downtown Spojené Arabské Emiráty (Zdroj: https://www.dubaj.sk/downtown-dubai)

Svetová výstava priemyslu a kultúry jednotlivých krajín sveta sa bude v roku 2020 oficiálne konať v Dubaji. Emirát tak v užšom výbere porazil konkurenčné kandidátske mestá Jekaterinburg (Rusko), Izmir (Turecko)  a Sao Paolo (Brazília). Slovensko bude pri tom.

Dubaj si priazeň odbornej verejnosti získal najmä vďaka konceptu „Connecting Minds, Creating the Future“ (Spájame myšlienky, tvoríme budúcnosť), ktorý vychádza z podstaty emirátu ako globálneho multi-kultúrneho centra, obchodného a dopravného uzla pre viac ako 2 miliardy ľudí. Dubajské Expo má byť doposiaľ najväčšie, prvé v regióne Stredný Východ a zároveň prvé v arabskom svete. Miestom Dubai EXPO 2020 bude komplex Dubai World Central v Jebel Ali. Podtémami výstavy sú: „Príležitosť“, „Mobilita“ a „Udržateľnosť“.

Námestie s názvom "Al Wasl", odvodené od staro-arabského mena pre Dubaj

Budúca podoba námestia s názvom Al Wasl, odvodená od staro-arabského mena pre Dubaj

Predpokladá sa, že svetová výstava bude mať pre ekonomiku emirátu a celej únie vysokú pridanú hodnotu. Počet turistov v Dubaji by tak mal do roku 2020 vzrásť zo súčasných 10 miliónov ročne na 25 miliónov.

Slovensko sa zúčastní na Svetovej výstave EXPO Dubaj 2020, ide o prvú svetovú výstavu v arabskom svete. Účasť na nej potvrdilo 160 krajín, predpokladá sa 25-miliónová návštevnosť. Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu účasť na takejto výstave sa považuje za „dobrú príležitosť ukázať Slovensko ako vyspelú európsku krajinu a významného regionálneho hráča.“ Verejnosť o aktivitách v súvislosti s touto výstavou bude informovaná aj prostredníctvom samostatnej webovej stránky.

Generálnym komisárom expozície SR na Svetovej výstave EXPO Dubaj 2020 bude Vladimír Rak. Okrem iného sa minulý rok podieľal na príprave tzv. malého EXPA v kazašskej Astane, na ktorom bola expozícia Slovenska vyhodnotená ako druhá najlepšia vo svojej kategórii za Výstavný dizajn. Svetová výstava EXPO Dubaj 2020 sa uskutoční od 20. októbra 2020  do 10. apríla 2021.

Komisár pre Svetovú výstavu v Dubaji V. Rak považuje za svoj hlavný cieľ „zabezpečenie podmienok pre čo najúspešnejšiu prezentáciu Slovenska ako krajiny, ktorá pri svojom hospodárskom raste využíva moderné technológie, rešpektuje vysoké štandardy ochrany životného prostredia ochrany a má veľký vedecký a inovačný potenciál.“  V. Rak dodal, že chce „pri príprave slovenskej expozície transparentné verejné súťaže a aktívnu spoluúčasť všetkých ministerstiev a kompetentných na príprave prezentácie Slovenska.“ Zároveň výstava bude priestorom na nadviazanie obchodných partnerstiev.

Účasť na výstave EXPO Dubaj 2020 schválila vláda v máji, náklady na financovanie účasti by mali byť do 6,8 milióna eur. Ide o prvú svetovú výstavu v arabskom svete. Spojené arabské emiráty sú centrom rozvíjajúcich sa trhov v regióne. Vzhľadom na oslavy 50. výročia založenia Spojených arabských emirátov sa predpokladá, že výstava bude odlišná od predchádzajúcich svetových výstav. Na výstavu by malo prísť 25 miliónov návštevníkov, z nich asi 70 % bude zahraničných. 

Prezentácia o grantoch na inovačné riešenia, ktoré majú pozitívny dopad na spoločnosť alebo životné prostredie  a na výstavu Expo 2020 Dubaj sa bude konať v Bratislave, Campus 0100, v pondelok 20. 8. 2018 o 13.30 hod. Staré Grunty 18, budova Binarium 2. posch.

 

Redigovala a uverejnila: MI, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroje:

Odbor komunikácie MH SR

Dubaj.sk

www.expo2020dubai.com

 

 
 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky