Prof. PhDr. Zuzana Beňušková, CSc.
- Profesorka Beňušková vyštudovala etnológiu na Univerzite Komeského v Bratislave. Od roku 1983 pôsobí v Ústave etnológie a sociálnej antropológie SAV, v. v. i., kde sa venovala téme rituálov, etnických minorít a etnológii mesta, v súčasnosti aj regionálnemu rozvoju a kultúrnemu dedičstvu.
- Od roku 1996 učí etnológiu na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, kde v roku 2004 bola menovaná docentkou a 2013 profesorkou etnológie. V rokoch 2005-2011 bola vedúcou Katedry etnológie v Nitre a v rokoch 2002-2008 bola predsedníčkou Národopisnej spoločnosti Slovenska.
- Predmetom jej výskumu sú premeny tradičnej kultúry v súčasnosti, kultúrne špecifiká regiónov Slovenska, dejiny etnológie, religiozita, etnické vzťahy, regionálna kultúra, antropológia mesta, vizuálna antropológia. Vyučuje nasledovné predmety : Dejiny každodennosti, Kultúrne regióny Slovenska, Súčasná etnológia, Regionálny rozvoj a iné.
- Podľa databázy Scopus je jej H-index 2, je autorkou, alebo spoluautorkou 12 publikácií s počtom citácií 9. Je autorkou publikácií Religiozita a medzikonfesionálne vzťahy v lokálnom spoločenstve, Tekovské Lužany, Kultúrna a sociálna diverzita vidieckeho spoločenstva, Občianske obrady na Slovensku, Už sa chystá svadba istá, Svadobné obyčaje slovom a obrazom, vysokoškolských učebníc, vedeckých prác publikovaných v domácich a zahraničných nekarentovaných časopisoch a vedeckých zborníkoch.
- Je autorkou alebo spoluautorkou scenárov, série 12 etnologických filmových dokumentov o osobnostiach slovenskej etnológie, je riešiteľkou Alebo spoluriešiteľkou etnologických projektov financovaných z programov VEGA, KEGA, INTERREG IIIA.
V rámci výskumných aktivít sa podieľa na:
- výskume premeny tradičnej kultúry v súčasnosti, kultúrnych špecifikách regiónov Slovenska, dejinách etnológie, výskume religiozity, etnických vzťahov.