Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Máte radi knihy zamerané na históriu? Rozšírte si svoju zbierku o tipy našich odborníčok

Andrea Fedorovičová

O zaujímavé publikácie sa s nami tentoraz podelili etnografka a historička Zora Mintalová Zubercová a etnologička Zuzana Beňušková.

Zľava etnografka a historička Zora Mintalová Zubercová a etnologička Zuzana Beňušková. Foto: Jozef Michal Mintal a Pavol Urbánek

Zľava etnografka a historička Zora Mintalová Zubercová a etnologička Zuzana Beňušková. Foto: Jozef Michal Mintal a Pavol Urbánek

V tretej časti nášho knižného seriálu potešíme všetkých, ktorí radi trávia čas s knižkami o histórii. Na ktoré knihy nedajú naše popredné odborníčky dopustiť a ktoré publikácie by poradili mladým čitateľom? Dočítate sa v nasledujúcich riadkoch.

Zora Mintalová Zubercová

etnografka, historička a muzeologička

Tipy na čítanie etnografky a historičky Nory Mintalovej Zubercovej. Zdroj: koláž AF

Tipy na čítanie od etnografky a historičky Zory Mintalovej Zubercovej. Zdroj: koláž AF

Ktorá knižka vás v poslednom čase najviac zaujala?

Nedávno ma zaujala kniha Najbohatší muž všetkých čias od Grega Steinmetza. Ide o výnimočný strhujúci príbeh Jakoba Fuggera, bankára zo 16. storočia, najbohatšieho a najvplyvnejšieho podnikateľa v dejinách. Zaujal ma svieži biznisový jazyk o zarábaní peňazí, o tom, ako ich ohromná moc dokáže meniť tvár sveta. Kniha na pozadí historických udalostí mnohé vysvetľuje, čitateľa inšpiruje a je aj o našej súčasnosti.

Ktorá knižka zameraná na časy minulé určite nesmie chýbať vo vašej knižnici?

V mojej knižnici nesmú chýbať knihy o histórii kulinárstva, o stravovaní a stolovaní. Jednou z nich je zaujímavá kniha Kuchár v stredoveku, ktorú napísala Bridget Ann Henischová. Pútavo približuje svet a umenie majstrov kuchárov, ich pomocníkov i učňov, atmosféru stredovekých kuchýň, okázalé hostiny na dvoroch aristokracie a šľachty, vtedajšie recepty či zasadacie poriadky, no aj trápenie sa prostých gazdín s každodenným zasýtením členov rodiny.

Ktorú historicky ladenú knižku by ste odporučili mladému publiku?

Výpravná obrazová kniha Móda. Obrazové dejiny obliekania a štýlu od kolektívu autorov určite nadchne každého, nevynímajúc mladého čitateľa. Fascinujúci obrazový sprievodca dejinami svetovej módy od staroveku až po súčasnosť je unikátnou encyklopédiou so všetkým, čo má takáto kniha obsahovať vrátane tabuliek, detailov, módnych domov či najmodernejších svetových značiek. Jedinečne zachytáva atmosféru doby a je unikátnou výpoveďou o tom, čo kedy ľudia nosili.

Zuzana Beňušková

etnologička, etnografka, kultúrna a sociálna antropologička

Tipy na knižky od etnologičky Zuzany Beňuškovej. Zdroj: koláž AF

Tipy na knižky od etnologičky Zuzany Beňuškovej. Zdroj: koláž AF

Ktorá knižka vás v poslednom čase najviac zaujala?

Pred pár dňami som si s chuťou a na jeden dúšok prečítala čerstvú knižku Príbehy mesta. Bratislava 20. storočia môjho kolegu Daniela Luthera. Aj keď vznikla v rámci vedeckého projektu, je určená širokej verejnosti, vydalo ju známe vydavateľstvo, zamerané na knihy o Bratislave, a predáva sa v sieti kníhkupectiev.

Daniel Luther v tejto pomerne útlej knižke vyrozprával príbeh Bratislavy v 20. a 21. storočí, a to prostredníctvom rôznych tém, ktoré si vybral ako príklad diania v meste v jednotlivých za sebou idúcich obdobiach až po súčasnosť. Prináša originálny pohľad na dejiny mesta, Bratislavu predstavuje v kontexte dobových politických a kultúrnych udalostí a vtedajšieho občianskeho diania. Niektoré z príbehov mi boli známe, pretože kolega ich už priebežne publikoval v rámci niekoľkých projektov vo vedeckých publikáciách. Teraz ich však prerozprával „pre všetkých“. Po knižke určite siahnu aj turistickí sprievodcovia a návštevníci mesta, ktorých nezaujímajú len historické fakty, ale aj život obyvateľov Bratislavy na ich pozadí.

Ktorá knižka zameraná na časy minulé určite nesmie chýbať vo vašej knižnici?

Selekcia kníh v knižnici je v mojom pokročilejšom veku celkom vážny problém. Výsadné postavenie majú u mňa doma monografie regiónov a obcí, za ktorými autorsky stoja moji kolegovia etnológovia, ale s rešpektom pri selekcii obchádzam aj syntetizujúce antropologické publikácie, ktoré obvykle približujú rôzne aspekty života jednotlivých spoločenstiev a ich kultúr na základe výskumov na celom svete. Pri nich si čitateľ uvedomuje podstatu ľudstva.

Pozn. red.: Z čerstvých odborných etnologických publikácií, ktoré vznikli na základe terénnych výskumov v regiónoch, môžeme spomenúť napríklad monografiu Podpoľanie. Regionálna materiálna kultúra: východiská pre súčasnú prax 1. Publikácia, na ktorej sa autorsky podieľala aj Zuzana Beňušková, poslúži všetkým, ktorí vo svojej vizuálnej tvorbe hľadajú regionálne inšpirácie. Prínosom môže byť i pri turistických potulkách.

Záujemcov o problematiku fašiangov by zároveň mohol osloviť zborník o fašiangoch Fašiangy na Slovensku vo vidieckom prostredí – kontexty minulé a súčasné, ktorý ešte v časoch pandémie covidu-19 zostavila Margita Jágerová.

Ktorú historicky ladenú knižku by ste odporučili mladému publiku?

Odporučila by som sériu publikácií, označených ako „svetový bestseller“, od izraelského historika Yuvala Noaha Harariho, na ktoré ma upozornili moji študenti. Následne nadchli aj môjho syna, ktorý historické vedy neštudoval a myslím, že veľa publikácií tohto typu neprečítal. Táto séria, predávaná aj ako 3x Harari 1 – 3, sa sústreďuje na minulosť, súčasnosť aj budúcnosť a dobre sa číta laikovi i odborníkovi. Harari čitateľa poučí o minulosti, pomenuje problémy súčasnosti a varuje nás, kam ľudstvo speje.

Tipy redakcie

Tipy na čítanie od redakcie VEDA NA DOSAH. Zdroj: koláž AF

Tipy na čítanie od redakcie VEDA NA DOSAH. Zdroj: koláž AF

Zora Mintalová Zubercová: Ako sme kedysi žili

Kniha o živote našich starých a prastarých rodičov nadväzuje na publikáciu Tradície na Slovensku (2015). Pútavé rozprávanie v slede ročných období opisuje život v južných oblastiach aj severných regiónoch Slovenska a približuje, na čo sa súčasníci možno ešte pamätajú, ale i to, na čo sa už svojich predkov možno nestihli opýtať.

V knižke, ktorej text dopĺňajú krásne fotografie zo šiestich slovenských skanzenov, sa dozviete, ako kedysi vyzerali slovenské mestá a dediny, ako naši predkovia trávili všedné i sviatočné dni, akým prácam sa venovali okolo svojich domov a mimo nich, čo robili vo voľnom čase a ako vyzeralo ich vzdelávanie, oblečenie či aká bola ich hygiena.

A. Roger Ekirch: Na sklonku dňa

Americký historik a odborník na spánok A. R. Ekirch si v knihe Na sklonku dňa posvietil na všetko, čo súviselo s nocou v 16. až 19. storočí a skladá tak mozaiku neobyčajnej histórie nočného života v stredoveku.

Ako ľudia trávili noc v minulosti? Kam sa podeli druhý spánok a varenie piva pri svite mesiaca?

Kniha vám ponúkne nielen fascinujúce informácie z období tmy, ale čitateľ v nej môže nájsť aj recept na lepší spánok v dnešnej epoche svetla.

Ronald P. Ryan: 24 hodín v starovekom Egypte

Staroveký Egypt neboli len pyramídy, sfingy a zlaté sarkofágy. Priemerný Egypťan mal ťažký život a tvrdo pracoval pod spaľujúcim pohľadom boha slnka Rea.

Aby ste si však vedeli dokonale predstaviť, ako Egypťania žili, rozdelil renomovaný historik Donald P. Ryan deň na 24 hodín a na príbehoch 24 Egypťanov s rôznymi zamestnaniami veľmi pútavo a verne približuje ich každodenné činnosti, radosti, uvažovanie a snahu o prežitie.

V knihe sa stretnete s ľuďmi z najrôznejších vrstiev – faraónom, balzamovačom, pekárom, rybárom, vojakom či pôrodnou babicou – a v starovekom meste Téby (dnešnom Luxore), náboženskom centre Egypta, s nimi prežijete ich bežný deň.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky