Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede
Prof. Ing. Marián Peciar, PhD.

Prof. Ing. Marián Peciar, PhD.

Ústav procesného inžinierstva SF STU v Bratislave

Hirschov index: 8

Inštitúcia: STU v Bratislave

Prof. Ing. Marián Peciar, PhD.

  • Je uznávaným odborníkom v oblasti Procesnej techniky, špecifického interdisciplinárneho odboru prepájajúceho oblasť strojárstva a chemického inžinierstva. Od ukončenia štúdia sa jeho vedecko-výskumná činnosť zameriavala na výskum nových netradičných technológií hlavne spracovania trojfázových systémov s tuhou partikulárnou fázou.
  • Je členom viacerých medzinárodných výskumných tímov zahraničných univerzít a výskumných spoločností. Jeho vedecko-výskumná činnosť je zameraná na procesy a technológie, ktoré využívajú ako jadro najmä vysokotlakové lisovanie spôsobom tabletovania, kompaktovania a briketovania.
  • Je zodpovedným riešiteľom alebo spoluriešiteľom úloh pre priemyselnú prax (105 projektov), grantových projektov APVV, VEGA, KEGA, OPVaI a iných grantových schém (14). Spolupracuje na výskumných aktivitách so slovenskými a zahraničnými univerzitami. Na publikačnú činnosť má viac ako 145 ohlasov.
  • V rámci aplikovaného výskumu je autorom a spoluautorom 28 prihlášok patentov a úžitkových vzorov v národných databázach Úradu priemyselného vlastníctva SR a z toho 5 patentov v medzinárodných databázach Svetovej organizácie duševného vlastníctva WIPO.
  • Je spoluautorom unikátnych technológií a patentovaných zariadení v meradle pilot-plant. Z významnejších spomenieme patent: The method of granulation of the particulate material, the granulator of the particulate material with the flat matrix (2019) – Spôsob granulácie partikulárneho materiálu, granulátor partikulárneho materiálu s plochou matricou.
  • Spoločnosť AGRO CS a.s. v Česku sa rozhodla vybudovať linku na výrobu hnojív a urobila prieskum dodávateľov. Do tendra, ktorého podmienkou bola „bezodpadová technológia“ sa zapojila aj STU v Bratislave. Po dvoch rokoch práce dodali spoločnosti AGRO CS výsledky, ktoré vyhodnotila ako jedinečné z hľadiska technológie a kvality vyvinutých zariadení. Výraznou prednosťou unikátnej technológie je veľká úspora materiálových a energetických tokov. V roku 2020, po skúšobnej prevádzke technická linka na výrobu hnojív začala nabiehať do riadnej prevádzky a stala súčasťou efektívnej výroby tejto spoločnosti, ktorá poskytuje veľmi žiadané produkty pre medzinárodný trh s hnojivami.
  • Marián Peciar získal cenu Vedec roka SR 2020 v kategórii Technológ roka za mimoriadny prínos v oblasti vývoja unikátnych technológií spracovania suchých aj vlhkých práškových a zrnitých látok, v oblasti pokrokových materiálov pre nasadenie v systémoch Industry 4.0 a výchovu mladých technológov.

Údaje o vedcovi boli naposledy aktualizované: 28. apríla 2025
Ak ste našli chybu alebo máte tip na doplnenie, prosím, kontaktujte nás emailom na vnd@cvtisr.sk.
Hirschov index je aktuálny k dátumu aktualizácie. Ak chcete vidieť aktuálnu hodnotu, navštívte, prosím webofscience.com. Ďakujeme.

Prof. Ing. Marián Peciar, PhD. v článkoch

VIDEO: Slovenskí vedci – Marián Peciar (práškové technológie)

V cykle videí Centra vedecko-technických informácií SR naši vedci približujú svoju prácu.

| VEDA NA DOSAH

Technológ roka 2020: Práca vedca musí byť koníčkom

Od milovníka motoriek k prestížnemu oceneniu. Technológ Marián Peciar hovorí o svojej vedeckej ceste.

| Tamara Leontievová

Marián Peciar: Uznanie odbornej komunity je výzvou pre celý tím

Cenu Vedec roka SR 2020 v kategórii Technológ roka získal prof. Ing. Marián Peciar, PhD., z Ústavu procesného inžinierstva na Strojníckej...

| Tamara Leontievová
Laureáti ocenenia Vedec roka SR 2020. Zľava RNDr. Imrich Barák, prof. Ing. Marián Peciar, PhD., RNDr. Boris Klempa, DrSc., DrSc., RNDr. Ing. Katarína Kaľavská, PhD., Dr. h. c. prof. Ing. Michal Cehlár, PhD.

Poznáme laureátov ocenenia Vedec roka SR 2020

V Moyzesovej sieni Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave si dnes prevzalo prestížne ocenenie 5 špičkových slovenských vedcov.

| VEDA NA DOSAH

Korene a súčasnosť technického vzdelávania na Slovensku

Bohatá história technického vzdelávania sa datuje od čias Márie Terézie a založenia Banskej akadémie v Banskej Štiavnici. Na odkaze a...

| Marta Bartošovičová

Video: Korene a súčasnosť technického vzdelávania na Slovensku

V roku 2018 sme si pripomenuli 80. výročie založenia inštitúcie Centra vedecko-technických informácií SR, ktoré zohráva nemalú úlohu v spoločnosti...

| VEDA NA DOSAH

Prof. Marián Peciar: Technické vzdelávanie má mimoriadny význam pre hospodárstvo

Prof. Ing. Marián Peciar, PhD., je od roku 2011 prorektorom Slovenskej technickej univerzity v Bratislave pre spoluprácu s praxou a...

| Marta Bartošovičová

Stroje pre práškové technológie

Je vedec večným dieťaťom, ktorý si realizuje svoje sny? Je vysnívaným verneovským prístrojom aj patentovaný axiálny extruder? Ako sa podarilo našim...

| VEDA NA DOSAH

VIDEO: Procesná technika – moderné spracovateľské technológie

prof. Ing. Marián Peciar, PhD. vyštudoval špecializáciu Chemické a potravinárske stroje a zariadenia na Strojníckej fakulte SVŠT a už vyše 30...

| VEDA NA DOSAH
CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup