Ing. Mária Omastová, DrSc.
Ústav polymérov SAV
Hirschov index: 44
Ing. Mária Omastová, DrSc.
- Narodila sa 7. marca 1962 v Batizovciach. Už počas štúdia na Chemickotechnologickej fakulte v Bratislave pôsobila na Ústave polymérov SAV (UPo) ako študentská pomocná vedecká sila, na ústave vypracovala aj diplomovú prácu.
- V auguste 1985 nastúpila na UPo na študijný pobyt a o tri roky neskôr na doktorantúru. Od januára 1994 pôsobila rok na Ústave pre výskum polymérov (Leibniz-Institut für Polymerforschung Dresden e.V.) v Drážďanoch v Nemecku, ako post-doc, kde sa venovala príprave a charakterizácii antistatických polymérnych zmesí.
- Po návrate na UPo nastúpila do oddelenia kompozitných termoplastov, venovala sa rozvoju oblasti vodivých polymérov, kompozitov a nanokompozitov. Od roku 1996 bola samostatnou vedeckou pracovníčkou. V roku 2009 jej bola udelená vedecká hodnosť doktor vied (DrSc.). Dve funkčné obdobia bola členku vedeckej rady ústavu. V rokoch 2005, 2010 a 2013 bola pozvaná na University Paris-7, kde počas jednomesačných stáží pôsobila ako pozvaný profesor. Od roku 2009 (s prerušením od júna 2011 do septembra 2012) bola vedúcou oddelenia kompozitných materiálov. Od roku 2011 budovala na UPo Výskumné a demonštračné laboratórium röntgenovej fotoelektrónovej spektroskopie (XPS).
- Patrila medzi významných predstaviteľov materiálového výskumu v oblasti makromolekulovej chémie. Svojou vedeckou činnosťou prispela významnou mierou k rozvoju vedných disciplín spojených s výskumom vodivých polymérov, najmä polypyrolu, ale i štúdiom polymérnych kompozitov a nanokompozitov. Špeciálne sa venovala štúdiu vplyvu elektricky vodivých nanočastíc, ako sú uhlíkové nanotrubičky na vodivosť, ako aj ďalšie fyzikálne a mechanické vlastnosti vodivých kompozitov s polymérnou matricou.
- V posledných rokoch výskumnej činnosti sa venovala aplikáciám nanotechnológií a výskumu nanomateriálov, ktoré zahrňujú prípravu a modifikáciu častíc vodivých polymérov, nanočastíc na báze uhlíka a ich kombináciami s inými nanočasticami alebo s polymérmi, organickými alebo anorganickými substrátmi s cieľom vytvoriť nové druhy materiálov napr. pre diagnózu a cielenú liečbu rakoviny.
- Výsledky vedeckej práce M. Omastovej boli publikované vo viac ako 200 publikáciách v renomovaných zahraničných časopisoch.
- Význam jej výskumnej a vedecko-organizačnej činnosti potvrdzujú rôzne ocenenia, ako aj členstvo v rôznych vedeckých spoločnostiach, vedeckých radách a rôznych komisiách na celoslovenskej úrovni. Medzi najdôležitejšie ocenenia, ktoré získala v poslednom období, patria ocenenie Vedkyňa roka 2016, Pribinov kríž I. triedy udelený prezidentom SR v roku 2019, a v roku 2020 sa stala finalistkou ESET Science Award.
- Neoddeliteľnou súčasťou práce Ing. M. Omastovej, DrSc., bola dlhodobo aj popularizačná činnosť v rôznych oblastiach materiálovej vedy, pričom v poslednom období sa snažila aj o zvýšenie celospoločenského povedomia v oblasti ochrany životného prostredia pred znečistením plastovým odpadom.
- Ing. Mária Omastová, DrSc., sa výrazne zapísala do histórie nielen Ústavu polymérov SAV a celej SAV, ale výsledky jej vedeckej práce ovplyvnili a ešte dlho budú ovplyvňovať výskum mladších generácií vedkýň a vedcov v medzinárodnom rozsahu.
- Mária Omastová zomrela 9. mája 2024 vo veku 62 rokov.
Zdroj: SAV
Údaje o vedkyni boli naposledy aktualizované: 28. apríla 2025
Ak ste našli chybu alebo máte tip na doplnenie, prosím, kontaktujte nás emailom na vnd@cvtisr.sk.
Hirschov index je aktuálny k dátumu aktualizácie. Ak chcete vidieť aktuálnu hodnotu, navštívte, prosím webofscience.com. Ďakujeme.
Ing. Mária Omastová, DrSc. v článkoch
Tentoraz sa zamerala najmä na výborné výsledky dosiahnuté vo vedeckovýskumnej práci a v oblasti popularizácie vedy.
Ocenenými sú Mária Omastová a Igor Lacík z Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied.
Výsledkom slovensko-rakúskeho environmentálneho projektu je aj akčný plán, ktorý má pomôcť znížiť znečistenie Dunaja.
Medzinárodný tím odborníkov zapojených do projektu PlasticFreeDanube mapoval stav znečistenia Dunaja a jeho brehov plastovým odpadom.
Organizácia EASAC vypracúva správy na najaktuálnejšie vedecké témy súvisiace s energiou, životným prostredím i biologickými vedami a prezentuje ich aj...
Najúčinnejším nástrojom v boji proti koronavírusu je veda. Tvrdenie podporili hostia rozhlasovej relácie Veda SK, ktorú vysiela Rádio Slovensko každú...
Ústav polymérov Slovenskej akadémie vied v Bratislave predstavuje významné výskumné a vzdelávacie centrum pre základný a aplikovaný výskum v aktuálnych...
Pri príležitosti 26. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky udelil prezident SR Andrej Kiska dňa 8. januára 2019 štátne vyznamenania osobnostiam,...
Uznávaná chemička a odborníčka na polymérne materiály Ing. Mária Omastová, DrSc., získala ocenenie za aplikácie nanotechnológií v interdisciplinárnom výskume polymérnych kompozitov...
Centrum vedecko-technických informácií SR, Slovenská akadémia vied a Zväz slovenských vedecko-technických spoločností zorganizovali v tomto roku jubilejný 20. ročník oceňovania...