Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Tatiana Kluvánková: Les má zásadný potenciál znižovať dopad klimatickej zmeny

VEDA NA DOSAH

Vedkyňa sa zaoberá zmenou správania, ktorá má spoločnosť priviesť k udržateľnosti.

Tatiana Kluvánková počas prednášky na tému Udržateľná ekonomika v turbulentných časoch. Zdroj: CVTI SR

Tatiana Kluvánková počas prednášky na tému Udržateľná ekonomika v turbulentných časoch. Zdroj: CVTI SR

Prof. Mgr. Tatiana Kluvánková, PhD., sa zaoberá manažmentom globálnej zmeny, predovšetkým zmenou správania s cieľom transformácie spoločnosti smerom k udržateľnosti a ochrane klímy. Vedie oddelenie strategických environmentálnych analýz SLOVAKGLOBE, ktoré je spoločným pracoviskom Ústavu ekológie lesa SAV a Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Je spoluautorkou článku na tému Zmeny rozhodovania svetových lídrov o životnom prostredí, ktorý publikoval prestížny časopis Science. Viac ako pätnásť rokov pracuje na medzinárodných vedeckých projektoch (spolu dvanásť projektov FMP EU).

V rámci pravidelného podujatia Veda v CENTRE mala prednášku na tému Udržateľná ekonomika v turbulentných časoch.

„Najväčším hýbateľom zmeny sa stala až malá školáčka Greta Thunberg s veľmi dôležitým poznaním, že zmena je v nás – u jednotlivca, rodiny a celej krajiny,“ povedala vtedy Tatiana Kluvánková. Túto nevyhnutnú globálnu zmenu možno zároveň považovať za spoločenskú zmenu, keďže ide o potrebu zmeniť dennodenné správanie.

Spája sa s ňou nielen zmena nášho vnútorného postoja, ale aj hospodárenia v podobe prechodu od lineárnej ekonomiky k cirkulárnej ekonomike. Keďže ľudská populácia stále narastá, zabezpečiť udržateľný chod hospodárstva v lineárnej podobe je nemožné.

„Lineárne hospodárstvo, ktoré v súčasnosti na svete prevláda, vychádza z ťažby prírodných surovín. Tieto suroviny sa využívajú vo výrobe, distribúcii aj spotrebe a niektoré z nich sa v premenenej forme stávajú odpadom,“ ozrejmila vedkyňa.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky