Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Unikátna fosília: Nález z ostrova Skye ponúka nový pohľad na rozmanitosť vtákojašterov

VEDA NA DOSAH

Fosília pterosaura z ostrova Skye je ďalším prírastkom do rozrastajúcej sa skupiny druhov, ktoré žili v období škótskej strednej jury.

Ilustrácia pterosaura Ceoptera Evansea

Pterosaurus z ostrova Skye mal rozpätie krídel 1,6 metra a vo vzduchu lietal v období jury pred 165 miliónmi rokov. Zdroj: Natural History Museum, London, autor: Mark Witton

Ako na svojich stránkach informuje Prírodovedné múzeum v Londýne, novoopísaný druh vtákojaštera pomáha zúžiť časovú os pre niekoľko míľnikov vo vývoji pterosaurov.

Pterosaury boli jediné plazy, ktoré ako prvé zo stavovcov ovládli vzduch. Ešte pred vtákmi sa vznášali nad hlavami dinosaurov. Na túto ich schopnosť odkazuje aj ich grécky názov Pterosauria, čo v preklade znamená okrídlené jaštery.

Cenné nálezisko skamenelín

Ostrov Skye, nachádzajúci sa na západnom pobreží Škótska, je významnou lokalitou a bohatým náleziskom fosílií, ktorý rozširuje poznanie paleontológov o faune žijúcej v období strednej jury.

„Škótsko bolo v období strednej jury súčasťou ostrova uprostred Atlantického oceánu,“ uviedol paleontológ Steve Brusatte. V tých časoch mal ostrov subtropickú klímu a jeho pláže a lagúny vyhľadávali pterosaury.

Už v roku 2017 paleontológovia objavili na ostrove Skye počas expedície, vedenej Stevom Brusattom, fosíliu pterosaura, ktorú pomenovali Dearc sgiathanach. Vtákojaštera opísali v štúdii publikovanej v Current Biology. Aj fosília tohto vtákojaštera sa zachovala v dobrom stave. Pravdepodobne išlo o jedného z najväčších pterosaurov z obdobia strednej jury. Fosília sa nachádza v zbierke Národného múzea Škótska v Edinburghu.

Vtákojaštery

Pterosaury boli ťažkopádne na zemi, no vo vzduchu sa pohybovali s ľahkosťou. Mali duté kosti, veľký mozog s dobre vyvinutými optickými lalokmi a niekoľko hrebeňov na kostiach, ku ktorým sa pripájali svaly na lietanie. Na predných končatinách mali lietajúcu blanu natiahnutú od štvrtého prsta po celej dĺžke tela, z ktorej sa vyvinulo krídlo. Koncom druhohôr nadobudli gigantické rozmery. Za najväčšieho vtákojaštera sa považuje Quetzalcoatlus (operený had, pomenovaný podľa aztéckeho boha), ktorého rozpätie krídel dosahovalo od 11 do 12 metrov.

Chýbajúci článok v evolúcii

Teraz k pterosaurovi Dearc pribudol ďalší predstaviteľ. Fosília nového druhu pterosaura podľa vedcov ukazuje, že počas obdobia strednej jury žilo oveľa viac druhov pterosaurov, než sa doteraz predpokladalo. Pozostatky sa našli vo veľkom balvane na pláži a zahŕňajú časť kostry vrátane ramien, krídel, nôh a chrbtice. Lebka zvieraťa sa nenašla.

Výskumníci sa domnievajú, že rozpätie krídel tohto tvora dosahovalo 1,6 metra a vo vzduchu lietal v období jury pred 165 miliónmi rokov.

Nový druh, ktorý vedci opísali v časopise Journal of Vertebrate Paleontology, dostal názov Ceoptera evansae. Prvé z mien je odvodené zo slova Cheò, ktoré v škótskej gaelčine znamená hmlu, a odkazuje na galský názov ostrova Skye: Eilean a’ Cheò, v preklade Ostrov hmly. Druhá časť názvu evansae odkazuje na paleontologičku Susan E. Evansovú z University College London, ktorá sa na ostrove pri západnom pobreží Škótska dlhodobo venuje výskumu fosílií.

Viac druhov pterosaurov, než sa myslelo

Fosília pterosaura Ceoptera evansae je vzácny nález, ktorý má pre vedcov veľkú hodnotu. Ponúka nový pohľad na rozmanitosť pterosaurov obdobia strednej jury a ich evolučný vývoj. „Fosílie pterosaurov sú vo všeobecnosti veľmi zriedkavé, pretože majú dosť krehké kosti,“ vysvetlil profesor Paul Barrett, ktorý viedol expedíciu. „Ako lietajúce zvieratá netrávia toľko času na zemi v blízkosti riek a jazier, kde sa skameneliny zvyčajne formujú.“

Význam nálezu vyzdvihla pre server BBC aj odborníčka z Bristolskej univerzity a hlavná autorka štúdie, uverejnenej v Journal of Vertebrate Paleontology, Elizabeth Martinová-Silverstonová, podľa ktorej sú fosílie z obdobia strednej jury veľmi vzácne. Pomocou počítačovej tomografie (CT) vytvorila 3D digitálny model skameneného pterosaura. „Nájsť z čohokoľvek, čo pochádza z tohto obdobia, viac než jednu kosť je naozaj vzrušujúce.“

Podľa Paula Barretta ide o prvého predstaviteľa z rodu vtákojašterov, ktorý bol nájdený v Škótsku a druhého lietajúceho plaza pomenovaného v tejto krajine. Nález poukazuje na to, že lietajúce plazy boli oveľa rozšírenejšie a objavili sa skôr, než sa doteraz predpokladalo.

„Je ďalším prírastkom do rozrastajúcej sa skupiny druhov, ktorá žila v období škótskej strednej jury, spomedzi ktorých už poznáme starobylú vodnú korytnačku, dinosaury, fosílie cicavcov, salamandry a ďalšieho pterosaura,“ uviedol.

Zdroj: The Natural History Museum, iRozhlas, BBC, UC Museum of Paleontology, The University of Edinburgh

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky