Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pozývame vás na virtuálnu prehliadku najväčších observatórií sveta

VEDA NA DOSAH

Pozývame vás na virtuálnu prehliadku najväčších observatórií sveta. Na projekte sa podieľal náš astrofotograf Tomáš Slovinský.

Observatórium v púšti Atacama v severnom Čile. Zdroj: iStockphoto.com

Observatórium La Silla v Chile je súčasťou Európskeho južného observatória (ESO). Nachádza sa na 2400 m vysokej hore La Silla. Zdroj: iStockphoto.com

Americká astronomická spoločnosť NOIRLab (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory) spravuje jedny z najväčších a vedecky najproduktívnejších observatórií sveta (Kitt Peak v Arizone, Gemini North na Havaji, Cerro Pachón a Cerro Tololo v Chile). Pred pár dňami onlineovo sprístupnila exkluzívne virtuálne prehliadky všetkých svojich pracovísk. Tento projekt vznikol v spolupráci s Fyzikálnym ústavom v Opave a dá sa zadarmo stiahnuť – na svojom portáli o tom informuje Česko-slovenská astronomická agentúra.

NOIRLab prostredníctvom uvedeného projektu predstavuje technické vybavenie všetkých svojich vysokohorských observatórií, ako aj objekty a úkazy, ktoré nad nimi možno pozorovať.

360-stupňové fotopanorámy zabezpečili talentovaní astrofotografi Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave a Tomáš Slovinský, slovenský astrofotograf a popularizátor astronómie. V marci a apríli tohto roka sa zúčastnili na postpandemickej fotoexpedícii NOIRLab 2022 do všetkých spomínaných observatórií.

Zdroj: NOIRLab

Portál NOIRLab odporúča, aby sa prehliadali v režime celej obrazovky, keď vyniknú najlepšie, a informuje, že sa dajú použiť aj na vzdelávacie účely. Okrem toho, že sú importovateľné do systémov virtuálnej reality, možno ich tiež nahrať do špeciálneho softvéru pre zobrazovanie v planetáriách po celom svete. Všetky panorámy sú dostupné po kliknutí na tento link v rozlíšení až 500 megapixelov.

Po observatóriách sa môžete virtuálne pohybovať a preskúmať každé zariadenie pomocou bočného panela umiestneného vľavo alebo kontextového okna NOIRLab a Google Map vpravo. Virtuálne prehliadky sú nabité interaktívnymi prvkami, ktoré môžete preskúmať, a dozvedieť sa tak viac o spoločnosti NOIRLab aj astronómii. Okrem toho môžete kliknúť na ikonu ponuky v pravom hornom rohu a zobraziť ďalšie možnosti.

Onlineové prehliadky observatórií portálu NOIRLab podporujú prehliadače na PC so systémami Win a Mac, ale aj na smartfónoch s iOS a Android. Rovnako si ich môžete vychutnať vďaka náhlavným súpravám pre virtuálnu realitu. Pri používaní mobilného zariadenia povoľte prístup ku gyroskopu, aby ste získali plnohodnotný zážitok.

Zdroje: TS Česko-slovenská astronomická agentúra, TS NOIRLab
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky