Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Bratislave otvorili najväčšiu halu virtuálnej reality na svete

VEDA NA DOSAH

Vďaka spoločnosti Virtuplex vzniklo vývojové laboratórium s rozlohou 700 metrov štvorcových.

Zdroj: Virtuplex

Zdroj: Virtuplex

Slovensko sa vďaka českej spoločnosti Virtuplex môže od 19. októbra pochváliť unikátnou halou, ktorá získala status najväčšieho komerčne dostupného priestoru pre virtuálnu realitu na svete. Dizajn haly pripravil vesmírny architekt Tomáš Rousek, ktorý je tiež autorom známeho projektu Základňa na Mesiaci.

Po štyroch rokoch pôsobenia na českom trhu sa Virtuplex, jedna z popredných českých spoločností špecializujúcich sa na využitie virtuálnej a rozšírenej reality v oblasti real estate, retailu a developmentu, rozhodla expandovať svoje služby aj k nám. Na predmestí Bratislavy vytvorili halu s rozlohou 700 metrov štvorcových, v ktorej budú môcť zákazníci pracovať na svojich projektoch v doteraz nepredstaviteľnom rozsahu.

„Expanzia do ďalšej krajiny, ktorá sa mohla uskutočniť aj vďaka nárastu množstva zákazníkov, bola súčasťou strategického plánu spoločnosti. Chceli sme ísť v ústrety našim klientom, ktorí pôsobia nielen na slovenskom trhu. Už teraz pri otvorení unikátneho VR priestoru registrujeme pozitívnu spätnú väzbu od miestnych zákazníkov. Veríme preto, že expanzia na Slovensko bola správnou voľbou,“ hovorí Pavel Novák, spoluzakladateľ Virtuplexu, ktorý bude mať na starosti dočasné vedenie slovenskej pobočky sídliacej v administratívnom centre Squarebizz v mestskej časti Bratislava-Bory.

Voľný pohyb v priestore

Firma chce v zahraničí nadviazať na znalosti a nadobudnuté skúsenosti, ktoré od roku 2019 získala, a zároveň chce ukázať slovenským zákazníkom, aký prínos môže mať využitie VR pre ich podnikanie a biznis.

„Virtuálna realita pre mňa predstavuje unikátny spôsob, ako priblížiť zákazníkom zážitok z navrhnutého priestoru. Vďaka možnosti voľného pohybu vo virtuálnom dvojčati budovy „navníma” zákazník oveľa lepšie kompozíciu jednotlivých miestností, ich veľkosť, použitie materiálov aj konečný dizajn. Vďaka rozlohe haly si navyše všetko môže prezrieť vo veľkosti 1 : 1. Prípadné nedostatky návrhu je vďaka tomu možné vyladiť s architektom ešte predtým, ako sa pristúpi k samotnej stavbe, a vďaka tomu ušetriť čas aj peniaze, ktoré by inak klient investoval do prípadných opráv. Zároveň je virtuálna realita skvelý nástroj na prezentáciu projektu investorom, budúcim nájomníkom a ďalším kľúčovým hráčom,“ hovorí Martin Mihalec, obchodný riaditeľ slovenskej pobočky Virtuplexu.

Zdroj: Virtuplex

Zdroj: Virtuplex

Virtuálna realita sa stáva nevyhnutným pomocníkom architektov

Zákazníci na Slovensku môžu využívať halu, ktorá je o 100 metrov štvorcových väčšia ako tá v pražských Horných Počerniciach. Možnosti využitia VR si v pražskom Virtuplexe vyskúšali desiatky klientov predovšetkým z oblasti real estate. Mnohí z nich sa po pozitívnej skúsenosti vracajú a s Virtuplexom spolupracujú na viacerých projektoch. Sú medzi nimi napríklad automobilka Škoda Auto, spoločnosť Procter & Gamble alebo developerské spoločnosti Penta Real Estate, YIT, Crestyl či Amadeus Real Estate, s ktorým Virtuplex kooperoval na redizajne obchodných priestorov.

Pod skúsenými rukami vývojárov z Virtuplexu ožili aj ikonické projekty, akými sú OD Máj, rekonštrukcia hotela Intercontinental a revitalizácia Masarykovho nádražia, kde došlo k úzkej spolupráci s tímom Studia Zaha Hadid Architects. Spoluprácu s Virtuplexom nadviazala i Slovenská sporiteľňa, ktorá v kooperácii s výskumnou agentúrou IPSOS testovala vzhľad budúcich pobočiek. Virtuálnu podobu získal tiež pavilón Českej republiky na EXPO 2020 v Dubaji a charitatívny projekt prvého Domu Ronalda McDonalda v Českej republike.

V rámci strategického plánu smerovania firmy už teraz Virtuplex zisťuje, aká je situácia na poli využitia VR i v ďalších európskych krajinách. Do budúcnosti tak nebude Bratislava jedinou destináciou, kam Virtuplex vykročí.

Viac o Virtuplexe

Virtuplex je jedna z popredných českých spoločností špecializujúcich sa na využitie virtuálnej a rozšírenej reality v oblasti real estate, retailu a developmentu. Na českom trhu pôsobí od roku 2018. V roku 2022 spoločnosť expandovala na Slovensko, kde otvorila najväčšiu komerčne dostupnú halu pre VR na svete s rozlohou 700 metrov štvorcových. Vďaka špičkovej technológii a znalostiam skúsených vývojárov je možné tak v pražskej, ako aj v bratislavskej hale nasimulovať budúcu podobu obchodných, výrobných či kancelárskych priestorov ešte skôr, než vzniknú. Vytvoriť tu je možné taktiež priestor pre virtuálne obchodné rokovania s účastníkmi z celého sveta alebo platformu pre školenia a tréning zamestnancov. Spoločnosť Virtuplex umožňuje prácu a kooperáciu vo virtuálnej realite nad konkrétnym projektom nielen fyzickou prítomnosťou vo VR hale, ale aj vzdialene prostredníctvom vlastnej cloudovej platformy Virtuplex OS.

Zdroj: TS Virtuplex
(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky