Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Medzinárodná astronomická únia bojuje s americkým výrobcom satelitov

VEDA NA DOSAH

Spoločnosť plánuje vybudovať na orbite flotilu satelitov, aby mohla poskytovať pripojenie k internetu pre smartfóny.

Satelit spoločnosti AST SpaceMobile. Zdroj: AST SpaceMobile

Satelit spoločnosti AST SpaceMobile. Zdroj: AST SpaceMobile

Spoločnosť AST SpaceMobile v prvej polovici novembra rozložila na svojom testovacom satelite BlueWalker 3 veľké pole antén, pokrývajúcich plochu 64 metrov štvorcových, ktoré má slúžiť na poskytovanie mobilnej siete pre súčasné štandardné mobilné telefóny z vesmíru. Informovala o tom na svojej stránke.

Medzinárodná astronomická únia (IAU) uvádza, že ide o najväčšiu komerčnú plochu na nízkej orbite Zeme. A spoločnosť plánuje ťažiť z vesmíru ďalej.

Aktuálne má AST SpaceMobile v pláne vybudovať ďalšiu veľkú flotilu satelitov na nízkej orbite pre poskytovanie pripojenia k internetu. Na rozdiel od predchádzajúcich systémov bude umožňovať pripojenie priamo z dnešných štandardných smartfónov a ďalších zariadení pre pozemné mobilné siete.

Podľa oznámenia z leta by chcela zároveň do satelitov doplniť aj podporu pre komunikáciu s bežnými smartfónmi. Zatiaľ by mala mať len nízku kapacitu a využívať sa bude výlučne na posielanie správ. Okrem toho spoločnosť plánuje poskytovať vďaka veľkým anténam i pripojenie pre smartfóny s 5G rýchlosťou.

Astronómovia zúfajú

Testovací satelit AST SpaceMobile pokrýva už v tejto chvíli viac ako trištvrte milióna kilometrov štvorcových územia. IAU však očakáva, že spoločnosť použije viac ako stovku satelitov ako BlueWalker 3 alebo ešte väčších.

Únia preto pred dvomi dňami zverejnila kritické stanovisko, v ktorom okrem iného upozorňuje na veľký dopad antény satelitu BlueWalker 3 na astronomické pozorovania.

Ako sa vyjadril riaditeľ SKAO (sústavy rádioteleskopov SKA Observatory, pozn. red.) Philip Diamond, už frekvencie mobilných telefónov astronómom výrazne komplikujú pozorovanie, a to aj v zónach s nízkymi rádiovými frekvenciami, ktoré vytvorili špeciálne pre svoj výskum.

Obavy astronómov sú opodstatnené. Nočná obloha je totiž alfou i omegou ich práce, ktorú im môže spoločnosť AST SpaceMobile svojím počínaním znemožniť.

AST SpaceMobile síce na apel astronómov zareagovala a snaží sa jas satelitu BlueWalker 3 rozličnými opatreniami znižovať, no podľa stanoviska únie je stále jedným z najjasnejších objektov na nočnej oblohe – dokonca jasnejší ako takmer všetky s výnimkou tých najjasnejších hviezd.

Zdroje: DSL, AST SpaceMobile, IAU

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky