Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nóri dali svetu satelitnú mapu tropických pralesov. Chcú zastaviť ich odlesňovanie

Galina Lišháková

Mapa prístupná online napríklad cez Planet Explorer sníma tropické dažďové pralesy v 64 krajinách. Aktualizuje sa každý mesiac a je zadarmo. Poskytuje natoľko vysoké rozlíšenie, že môžete vidieť jednotlivé stromy a hodnotiť ich zdravie.

Na foto: pohľad zhora na prales v Borneu ničený ťažbou dreva. Zdroj: iStock

Dažďové pralesy na Borneu sa dramaticky zmenšujú aj pre výrobu palmového oleja. Orangutanom, ale aj iným zvieratám, pre ktoré sú domovom, preto hrozí vyhynutie. Foto: iStockphoto.com

„Tropické dažďové pralesy zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri ochrane biodiverzity Zeme aj pri zachytávaní uhlíka. Keď sa vyrúbu, môže trvať desaťročia, ba dokonca storočia, kým sa obnovia,“ hovorí Crystal Davis, riaditeľ spoločnosti Global Forest Watch (GFW). Táto organizácia priniesla správu o tom, že minulý rok svet stratil 3,8 milióna hektárov tropických dažďových pralesov, čo je oblasť veľká ako Švajčiarsko.

Projekt satelitnej mapy tropických dažďových pralesov je dôležitý napríklad pre lesníkov a ochranárov na celom svete. „Existuje totiž veľa častí sveta, kde jednoducho nie sú k dispozícii obrázky vo vysokom rozlíšení alebo ak sú, mimovládne organizácie, komunity a akademická obec v týchto krajinách si ich nemôžu dovoliť, pretože sú dosť drahé. Takže sme sa rozhodli v podstate zaplatiť účet za celý svet,“ povedal Sveinung Rotevatn, nórsky minister pre podnebie a životné prostredie, pre BBC News.

Prostredníctvom tohto videa môžete pozorovať, ako ubudlo z Amazonských pralesov pre ťažbu dreva od mája 2017 do septembra 2020.

Projekt za vyše 37 miliónov eur financuje nórska vláda prostredníctvom svojej Medzinárodnej iniciatívy pre podnebie a lesy (NICFI). Realizujú ho špecialisti na pozorovanie Zeme Airbus, Planet a Kongsberg Satellite Services (KSAT). Európsky letecký gigant Airbus poskytol svoj archív obrázkov Spot od roku 2002. Planet so sídlom v USA prevádzkuje najväčšiu schému zobrazovacích satelitov na obežnej dráhe a denne, ak to umožňuje oblačnosť, tak získava kompletný obraz zemského povrchu. KSAT tieto informácie spája a poskytuje používateľom technickú podporu.

Generálny riaditeľ Planet Will Marshall hovorí, že tento projekt vyjadruje podstatný zámer jeho spoločnosti. „Našou misiou, keď sme ju zakladali, bolo vidieť zmeny na celej planéte a pomáhať ľuďom robiť inteligentnejšie rozhodnutia. Základným príkladom pre nás boli lesy.“

Môžete zachytiť pytliakov pri čine

Tvorcovia satelitnej mapy počítali s rozlíšením 3 metre na pixel a dennou návštevnosťou. „Musíte byť schopní vidieť, čo sa deje na úrovni jednotlivých stromov, a potrebujete to rýchlo overiť, aby ste zastavili odlesňovanie pri činoch a nielen na konci roka počítali stratené stromy.“

Na foto: Satelit Dove Zdroj: Planet Labs Inc.

Nóri dali svetu satelitnú mapu tropických pralesov. Chcú zastaviť ich odlesňovanie

Planet na tento cieľ používa vlastné satelity Dove, ktoré vidia na Zemi objekty s priemerom najmenej 3,7 metrov. Sú vynovené o kamerové senzory s dvojnásobným počtom spektrálnych pásiem, čo zvyšuje ich schopnosť hodnotiť zdravie stromov. Spoločnosť zverejnila svoj portál Planet Explorer pre tých, ktorí chcú získať prístup k mapám 22. októbra. Údaje si môžete stiahnuť aj pomocou programu Global Forest Watch.

Satelitná mapa tropických dažďových pralesov môže pomôcť overiť legálny pôvod dreva investorom a spoločnostiam, ktoré obchodujú v oblastiach spojenými s odlesňovaním. Mimovládnym organizáciám, novinárom, vedcom, drobným poľnohospodárom a skupinám zastupujúcim pôvodné obyvateľstvo pralesov môže pomôcť účinnejšie konfrontovať mocných.

„Je dôležité mať na pamäti, že pri veľkej časti odlesňovania, ktorú pozorujeme v mnohých krajinách, ide o nelegálne odlesňovanie,“ upozorňuje Sveinung Rotevatn, nórsky minister pre podnebie a životné prostredie. „Vlády ho nepodporujú. Potrebujú však mechanizmy, pomocou ktorých zistia, kde sú problémy, kde je potrebné zapojiť do práce orgány činné v trestnom konaní a kde sa zákon neporušuje.“

Will Marshall z Planet pre BBC News povedal, že na to, aby tento projekt napĺňal svoj účel, musí byť natoľko lokálny, že informácie, ktoré poskytuje, umožnia miestnym konať voči zločinu. „Snažíme sa ho dostať do formy, ktorá je najdemokratickejšia, ako sa dá, aby ju mohol použiť ktokoľvek. Na získanie hodnotných údajov z tohto softvéru by ste nemali potrebovať doktorát. “

Informácie, ktoré môžete získať vďaka tomuto projektu, by mali byť pozitívnou silou pre etické a demokratické správanie.

Zdroj: BBC NewsNICFI
Foto: iStockphoto, Planet Labs Inc.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky