Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Európsku oblohu cez víkend rozžiaril jasný bolid. Vedeli sme o ňom iba tri hodiny vopred

VEDA NA DOSAH

Kúsky asteroidu 2024 BX1 teraz hľadajú ľudia v okolí Berlína. Môžu mať vysokú hodnotu.

Bolid nad Libercom. Zdroj: Martin Mašek

Bolid nad Libercom. Zdroj: Martin Mašek

Astronomická komunita po celom svete, ale aj laická verejnosť pociťuje nadšenie z nedeľného úkazu – pádu metrového asteroidu neďaleko Berlína. Ľudia teraz neúnavne hľadajú na zemi jeho kúsky, pretože ich hodnota by v prípade nálezu mohla byť veľmi vysoká. Vedcom sa podarilo malú planétku zaregistrovať len niekoľko hodín pred kontaktom so Zemou a pomerne presne predpovedať miesto a čas dopadu.

Objavili ho len tri hodiny pred preletom atmosférou

Krátko po pol druhej ráno zo soboty na nedeľu 21. januára 2024 bolo vidieť z územia Česka, Nemecka a Poľska bolid (veľmi jasný meteor), ktorý aj napriek pokročilej nočnej hodine upútal pozornosť mnohých náhodných svedkov. Jeho jasnosť bola naozaj obrovská. Malý asteroid 2024 BX1, vysoký asi meter, vstúpil do zemskej atmosféry a po niekoľkých sekundách zhorel, výsledkom čoho bola ohnivá guľa, ktorá rozžiarila oblohu.

Videozáznam asteroidu 2024 BX1. Zdroj: ALLSKY7/Sirko Molau – AMS16 Ketzuer

 
Výnimočné na tomto bolide bolo to, že ho zachytili len približne tri hodiny predtým, než sa zrazil so Zemou. Teleso objavil maďarský astronóm Krisztián Sarneczký, špecialista na vyhľadávanie asteroidov. Kolíznu dráhu útvaru následne potvrdili pozorovania na ďalších dvanástich európskych observatóriách a približne 90 minút pred zrážkou túto informáciu zverejnili na sociálnych sieťach.

Odborníci predpovedali správne miesto a čas zrážky. Niektorí si teda mohli počkať a striehnuť na astronomický úkaz na základe tejto predpovede a vytvoriť pozoruhodné snímky.

Snímok z bolidu z videozáznamu zhotoveného kamerou na stanici Frýdlant v Čechách.

Snímka bolidu z videozáznamu zhotoveného kamerou na stanici Frýdlant v Česku. Zdroj: Astronomický ústav AV ČR

Čo sa teda presne odohralo?

V nedeľu o 1:32:38 SEČ vstúpil do zemskej atmosféry po veľmi strmej dráhe sklonenej 75,4 stupňa k zemskému povrchu malý asteroid s hmotnosťou rádovo sto kilogramov. Svetelná dráha bolidu sa vyznačovala veľkými zmenami jasnosti s niekoľkými výraznými zjasneniami, keď bol bolid jasnejší ako Mesiac v splne, potvrdil tento týždeň Astronomický ústav AV ČR.

Ústav na svojej webovej stránke zverejnil aj nákres oblasti dopadu meteoritov. Podľa výskumníkov môže najväčší spadnutý meteorit dosahovať hmotnosť až 300 gramov, ale prevažovať budú maličké úlomky vážiace do 30 gramov. Meteority dopadli s najväčšou pravdepodobnosťou na rozľahlú poľnohospodársku pôdu neďaleko Nennhausenu.

Teleso sa na začiatku pohybovalo rýchlosťou 15,2 kilometra za sekundu a svetelnú dráhu dlhú 75 kilometrov uletelo za 5,5 sekundy. Z dát Astronomického ústavu AV ČR, získaných pozorovaním bolidu, vychádza, že pred zrážkou so Zemou obiehal tento meteorit Slnko po typicky asteroidálnej, relatívne málo výstrednej eliptickej dráhe s poloosou 1,33 astronomickej jednotky sklonenej iba 7,2 stupňa k rovine, pričom jeden jeho obeh okolo Slnka trval 1,54 roka.

Aká je jeho hodnota?

Podľa portálu iMeteo vzbudil minulý rok v apríli veľkú pozornosť meteorit vážiaci 3,5 kilogramu, ktorý našla rodina Sahinovcov v Elmshorne. Jeho kúsky odborníci datovali ešte do čias počiatkov našej slnečnej sústavy, takže mal 4,5 miliardy rokov. Jeho hodnota sa vyšplhala na neuveriteľných 400 000 eur.

Vo vesmíre existuje podľa našich záznamov asi 33 000 blízkozemských asteroidov, ale nie všetky sa približujú k Zemi. Najpravdepodobnejší asteroid, ktorý môže výraznejšie zasiahnuť Zem, je Bennu. Jeho možnosť je približne 1 ku 1 750 a predpokladáme, že dopadne v roku 2182.

Zdroj: Astronomický ústav AV ČR, iMeteo, TheMessenger

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky