Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Košiciach otvorili novú edukačnú bylinkovú záhradu aj pre nevidiacich návštevníkov

VEDA NA DOSAH

V Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach vybudovali prvú bylinkovú záhradu prispôsobenú imobilným a zrakovo postihnutým návštevníkom.

Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach. Zdroj: UPJŠ v Košiciach

Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach. Zdroj: UPJŠ v Košiciach

V Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) sa od leta minulého roka realizoval projekt prostredníctvom občianskeho združenia BotaniKE. Vďaka úspešnému hlasovaniu verejnosti v rámci participatívneho rozpočtu Košického samosprávneho kraja (KSK) z dotačného programu ID-participácia 2022 bol podporený projekt pod názvom Obnova prvkov záhradnej architektúry vo výške 25 000 eur.

„Teší nás, že projekt bylinkovej záhrady s prvkami pre imobilných a nevidiacich bol jedným z najúspešnejších v rámci minuloročného participatívneho rozpočtu kraja a vďaka hlasovaniu verejnosti dostal zelenú,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Vnímanie inými zmyslami ako očami

Počas prázdninových mesiacov je botanická záhrada sprístupnená verejnosti denne, vonkajší areál v čase od 9.00 do 18.00 hod., expozície v skleníkoch do 17.00 hod.

„Záhrada je výnimočná tým, že v nej nepotrebujeme oči, aby sme sa dozvedeli viac o liečivých rastlinách, spoznávať toto prírodné bohatstvo môžeme aj inými zmyslami. Botanická záhrada sa tak otvára i pre zdravotne znevýhodnených návštevníkov, no dozvedieť sa niečo o vybraných rastlinách čuchom či hmatom môžeme všetci. Návšteva botanickej záhrady môže byť teda opäť novým zážitkom,“ konštatuje Trnka.

„V našej botanickej záhrade sme vybudovali prvú bylinkovú záhradu prispôsobenú imobilným a zrakovo postihnutým návštevníkom použitím informačných tabuliek v slovenčine, angličtine a v Braillovom písme, ktoré označujú samostatné záhony. Na veľkých informačných tabuliach boli osadené reliéfy jednotlivých častí záhrady i vybraných rastlín. Na riešení informačného systému pre zrakovo postihnutých, ale aj na samotnej výrobe reliéfov a tabuliek v Braillovom písme sa podieľala Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, za čo jej patrí naše veľké poďakovanie,“ vysvetlil Martin Pizňak, predseda BotaniKE, o. z.

Aj rastliny reagujú na dotyk napriek absencii nervových buniek. Zdroj: iStockphoto.com

Napriek absencii nervových buniek reagujú na dotyk aj rastliny. Zdroj: iStockphoto.com

Liečivé rastliny

Bylinková záhrada má 170 m2 a je rozdelená do 14 pravouhlých záhonov. „V každom záhone pestujeme bylinky podľa účelu a ich využitia. Návštevníci tu nájdu záhony s rastlinami, ktoré pomáhajú pri liečení dýchacích ciest, pokožky, tráviacej sústavy, či napríklad rastliny, ktoré môžeme využiť ako repelenty. Výsadba nie je nemenná, sortiment vysadených rastlín je každoročne mierne odlišný. Ako edukačný benefit sa nám zároveň podarilo pripraviť pracovné listy zamerané na liečivé rastliny pre žiakov základných škôl, ktorí botanickú záhradu navštívia,“ informoval riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Pavol Mártonfi.

Významnou súčasťou projektu boli okrem samotnej bylinkovej záhrady i výstavba novej 13 metrov dlhej oceľovej pergoly na popínavé rastliny a rekonštrukcia kamenného oporného múrika s dĺžkou 60 metrov.

„Botanická záhrada UPJŠ je trvalou súčasťou mesta Košice, ktorú sa oplatí vidieť, či už ide o obyvateľov, alebo návštevníkov mesta. Za posledný rok pribudli v jej areáli nová kaviareň Botanicafé či moderné návštevnícke centrum. Počas celého roka ponúkame atraktívny program v podobe rôznych expozícií, hudobných koncertov a výtvarných výstav. Robíme všetko pre to, aby bola botanická záhrada príjemným miestom, kam sa návštevníci opakovane vracajú,“ uzavrel rektor UPJŠ v Košiciach Pavol Sovák.

Zdroj: TS UPJŠ v Košiciach

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky