Organizátori projektu a indická veľvyslankyňa J. E. Apoorva Srivastava otvorili v CVTI SR i výstavu fotografií z výpravy v Himalájach.
V Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave sa v piatok uskutočnila prezentácia k štvrtému ročníku projektu BARS. Slovo patrilo predovšetkým dvojici študentov z víťazného tímu 1. ročníka projektu Maximovi Frührichovi a Zuzane Kováčovej, ktorí mladým poslucháčom a potenciálnym záujemcom o účasť v projekte priblížili svoje zážitky z mesačnej expedície v himalájskych pralesoch.
Víťazná trojica 1. ročníka projektu prežila v sprievode Petra Vršanského z Ústavu zoológie SAV, v. v. i., intenzívny mesiac v divokej prírode, kde vykonala niekoľko viacdňových expedícií priamo v srdci najstarších lesov pod Himalájami. Študenti si sami organizovali čas a pripravovali trasu, na ktorej skúmali a zaznamenávali tamojší hmyz a rastliny.
Okrem samotného výskumu v teréne prispeli tiež k ochrane najvzácnejších lesov Indie a pomohli medzinárodným vedeckým tímom z Harvardovej univerzity a Cambridgeskej univerzity v geologickom a paleontologickom výskume Gondwany.
Podmanivá India v obrazoch
Organizátori projektu a indická veľvyslankyňa J. E. Apoorva Srivastava otvorili vo foyeri na 2. poschodí CVTI SR aj výstavu fotografií.
Podmanivé obrazy Indie a zábery z prvej BARS expedície v indických Himalájach majú upozorniť na aktuálny ročník vedeckej súťaže BARS (BARSIV), ktorej finalisti sa tentoraz opäť dostanú na mesačnú letnú vedeckú výpravu práve do pôvodných lesov v Indii.
Vedeckú súťaž pod záštitou UNESCO organizuje Slovenská akadémia vied (SAV, v. v. i.) v spolupráci s Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Veľvyslanectvom Indie na Slovensku a združením AMBA. Na projekte participujú aj Harvardova univerzita, Cambridgeská univerzita a univerzita Sorbonna.
Výstava bude v CVTI SR k dispozícii približne mesiac a následne sa presunie do Zážitkového centra vedy Aurelium.
Kto sa môže prihlásiť a čo dotyčných čaká?
Do súťaže BARSIV sa môžu prihlásiť trojčlenné tímy stredoškolákov. Ich úlohou bude vypracovať viacero teoretických a praktických zadaní, ktoré preveria ich usilovnosť, vynaliezavosť, názory a reakcie na neriešiteľné úlohy.
Práce následne vyhodnotí odborná porota a do finále vyberie päť najlepších tímov. Ich členovia získajú možnosť absolvovať exkluzívne školenie od vedcov, odborníkov na prežitie a špeciálnych jednotiek. „Na sústredení na Smolenickom zámku preveríme odolnosť finalistov a ich schopnosť riešiť praktické úlohy. Zistíme tiež, ako vedia sami seba organizovať, spolupracovať a férovo súťažiť a pomáhať konkurencii,“ priblížil Vršanský.
Študenti sa do súťaže môžu prihlasovať už od polovice januára, pričom vypracované práce musia odovzdať do 14. apríla 2024. Zo sústredenia, ktoré sa uskutoční v máji, napokon vzíde víťazný tím, ktorému bude v spolupráci s indickými vedcami komplexne hradená celá vedecká výprava. Presný termín expedície sa s víťazmi a partnermi projektu dohodne podľa aktuálnej situácie, zvyčajne sa však koná v letných mesiacoch.
Viac informácií o súťaži BARSIV, podmienkach účasti a znenie úloh nájdete na stránke www.quark.sk/bars-2024/.
(af)