Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pavúky tiež zažívajú počas spánku REM fázu

VEDA NA DOSAH

Tvrdí to vo svojej štúdii nemecká evolučná biologička Daniela Roessler.

Skákavka čierna (evarcha arcuata). Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Nemecká evolučná biologička Daniela Roessler vo svojej novej štúdii, ktorú publikovala v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, poskytuje priamy dôkaz o tom, že pavúky zažívajú počas spánku aj REM fázu.

Najvýraznejším indikátorom REM spánku je pohyb očí jedincov. Hmyz a väčšina suchozemských článkonožcov však pohyblivé oči nemá, a tak zvykli odborníci dosiaľ skúmať prítomnosť REM fázy predovšetkým na suchozemských stavovcoch, cicavcoch a vtákoch.

Pohyblivé sietnicové trubice a priesvitný exoskelet

Daniela Roessler sa nenechala odradiť a zamerala sa na skákavku čiernu (Evarcha arcuata). Tá má totiž pohyblivé sietnicové trubice, ktorými môže svoj pohľad počas lovu presmerovať tam, kam práve potrebuje. V prípade mladých jedincov možno zároveň pohyby očí pozorovať cez dočasne priesvitný exoskelet.

Roessler si počas výskumu všimla, že periodické pohyby sietnice sú v prípade odpočívajúcej skákavky spojené so zášklbmi končatín a stereotypným krútením nôh. Podobne sa podľa odborníčky počas fázy REM správajú taktiež mačky, psy, ba dokonca i človek.

Pozorované záchvaty pohybu sietnice mal pavúk pravidelné a trvali približne rovnako, pričom ich intervaly a dĺžka sa počas noci postupne zvyšovala. Biologička uvedené správanie vo svojej štúdii vyhodnotila ako priamy dôkaz toho, že aj článkonožce prežívajú počas spánku fázu REM.

Vynárajú sa otázky

Skákajúce pavúky sú na evolučnom strome celkom ďaleko od ľudí, takže zistenie, že by mali počas spánku podobné prejavy ako človek, považujú vedci za vskutku pozoruhodné, avšak stále sa o ňom vynárajú i pochybnosti. Otázkou tiež zostáva, v akej miere sa v prípade pavúkov REM spánok deje a na čo by im mohol slúžiť.

Tím vedcov pod vedením Roessler preto teraz čaká ďalšia práca. Na začiatok plánujú zistiť, či pavúky v pokojových stavoch reálne spia. V rámci najbližšieho výskumu na nich budú testovať, ako rýchlo a či vôbec zareagujú na spúšťače, ktoré by ich mali v prípade, že spia, zobudiť zo spánku.

Zdroje: PNAS, Daily Mail Online

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky