Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Jedinečné stromy na Slovensku: Dub letný v Lozorne pripomína sediaceho draka

VEDA NA DOSAH

Mohutný strom dostal pomenovanie pre svoj vzhľad, pripomína totiž bájneho tvora. Tohto draka sa však okoloidúci neboja.

Dub letný v Lozorne pripomína ľuďom sediaceho draka. Zdroj: www.lozorno.sk

Dub letný v Lozorne ľuďom pripomína sediaceho draka. Zdroj: www.lozorno.sk

Práve naopak, človek sa v jeho blízkosti cíti bezpečne, aj keď jeho kôra je drsná a zjazvená ako z dračích súbojov.

Obvod kmeňa Dračieho duba je takmer sedem metrov, čo znamená, že na jeho obchytenie treba štyroch až piatich chlapov. Z rozhovorov s odborníkmi vyplynulo, že strom má viac ako 700 rokov. Jeho jedinečnosť napokon potvrdzuje aj skutočnosť, že v roku 2022 vyhral prvé miesto v ankete Strom roka.

Dub letný (Quercus robur)
Vek stromu: 700 rokov
Obvod kmeňa: 677 centimetrov
Výška stromu: 18 metrov
Kataster obce: Lozorno
Okres: Malacky
Anketa Strom roka 2022 – 1. miesto

Ako sa k dubu dostanete?

Krásny dub je pomerne dobre ukrytý. Stojí na malom vŕšku Kopanička v lese nad Lozornom. Dostanete sa k nemu po značkovanej cyklotrase spájajúcej Lozorno s Košariskom, ktorá kopíruje trasu bývalej lesnej železničky.

Ak prídete do Lozorna autom, najlepšie urobíte, ak ho odstavíte pri vodnej nádrži, od ktorej môžete pešo alebo na bicykli pokračovať po asfaltovej ceste východne.

Miniete pamätník obetiam druhej svetovej vojny v lokalite Rusniaky a okolo gazdovskej dedinky Abeland prídete až k odbočke cez mostík prekonávajúci Suchý potok smerom doprava. Stúpajúca lesná cesta a informačné značky vás privedú až k lesnému obrovi.

Chráni miestnych obyvateľov

Dračí dub po stáročia chráni miestnych obyvateľov (od prvých osadníkov, ktorí pomáhali pri stavbe neďalekého hradu Pajštún cez obchodníkov a prisťahovalcov z Chorvátska až po nových obyvateľov Lozorna). Okrem toho strom dohliadal aj na vybudovanie úzkokoľajnej parnej lesnej železnice, ktorú už dávno prežil.

Majestátna koruna duba je dnes domovom viacerých druhov vtákov, veveričiek a hmyzu. V jej tieni často oddychujú daniele a iná vysoká zver. Neraz tam zazreli aj veľmi zriedkavo sa vyskytujúceho bieleho daniela. V blízkom Suchom potoku sa po dlhých rokoch opäť objavili bobry.

Reprezentoval Slovensko v Európe

Tento rok na jar výnimočný Dračí dub reprezentoval Slovensko v súťaži Európsky strom roka, pričom získal viac ako 18-tisíc hlasov, vďaka ktorým sa ocitol na stupienku víťazov so striebornou medailou.

Zdroj: Kollár, D. a kol.: Stromy a ich príbehy. 1. vyd. Dajama, 2023.
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky