Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Unikátny objav: ázijský strom by výškou prekonal aj Sochu slobody

VEDA NA DOSAH

Vysokánsky cyprus sa nachádza v najhlbšom kaňone na svete v Tibete a meria 102 metrov.

Najvyšší ázijský strom sa nachádza v najhlbšom kaňone na svete, Veľkom kaňone Yarlung Zangbo v Tibete. Zdroj: Peking University

Najvyšší ázijský strom sa nachádza v Yarlung Zangbo v Tibete, najhlbšom kaňone na svete. Zdroj: Peking University

Najhlbší kaňon na svete Yarlung Zangbo je domovom najvyššieho ázijského stromu. Potvrdili to vedci z Pekinskej univerzity, ktorí ho v máji tohto roka našli. Ide o 102 metrov vysoký cyprus. Svojou výškou by prekonal aj Sochu slobody, ktorá meria „len“ 93 metrov.

Druh cyprusu vedci s presnosťou zatiaľ neurčili, čínske štátne médiá však naznačujú, že by mohlo ísť o cyprus himalájsky (Cupressus torulosa) alebo cyprus tibetský (Cupressus gigantea).

Tibet, autonómna oblasť Čínskej ľudovej republiky, disponuje jedinečným ekosystémom, ktorý je čoraz viac ovplyvňovaný rozvojom a globálnou zmenou klímy. Na celú oblasť, najmä na mesto Nyingchi, však ochranári už intenzívne zameriavajú svoju pozornosť.

Výskumníci z Pekinskej univerzity sa tu pustili do mapovania vysokých stromov, aby im boli nápomocní a súčasne lepšie pochopili environmentálnu rozmanitosť tohto regiónu.

V monitorovanej oblasti napokon už v máji minulého roka objavili fascinujúce giganty: 83-metrovú jedľu na juhozápade Číny a necelých 77 metrov vysokú bhutánsku bielu borovicu v Medog County.

Aby boli vedci schopní potvrdiť, že nedávno nájdený cyprus je skutočne najvyšším ázijským stromom, museli ho poriadne zmapovať a s čo najväčšou presnosťou určiť jeho výšku. Poslúžili im na to drony, lasery a radarové zariadenia.

Následne tím výskumníkov pomocou 3D laserového skenera a technológie lidar, ktorá využíva na meranie vzdialenosti svetelné lúče, vytvoril 3D model obrovského stromu s jeho presnými rozmermi.

Fotografia najvyššieho cyprusu verzus 3D model stromu. Zdroj: Peking University

Fotografia najvyššieho cyprusu verzus 3D model stromu. Zdroj: Peking University

Podľa Guo Qinghua z Inštitútu diaľkového prieskumu Zeme Pekinskej univerzity je vysokánsky cyprus zaujímavý aj preto, že nemá podporné korene celkom pochované pod zemou. Okrem toho disponuje i komplexným systémom vetiev, ktorý poskytuje niektorým ohrozeným druhom rastlín a zvierat ideálnu mikroklímu.

 

Najvyššia na svete

Svetový rekord vo výške dodnes drží 116 metrov vysoká sekvoja (Sequoia sempervirens) v Národnom parku Redwood v Kalifornii. Strom, ktorého vek odborníci odhadujú na 600 až 800 rokov a prezývajú ho podľa jedného z Titanov v gréckej mytológii Hyperiona, objavili v roku 2006.

K monumentálnej sekvoji sa dnes už bezprostredne nepriblížite. Minulý rok sa pracovníci parku rozhodli obmedziť verejnosti prístup k stromu po tom, ako návštevníkov pristihli, že naň lezú. V okolí sekvoje našli tiež odpad, ktorý poškodil okolitý podrast.

Zdroj: Live Science

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky